میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۰۶
 
 
شورای حقوق بشر خواستار تشکیل کمیته حقیقت‌یاب حوادث غزه شد
انتفاضه سیاسی برای نجات قدس
انتفاضه سیاسی برای نجات قدس
 

نشست سازمان همکاری اسلامی و نیز شورای حقوق بشر سازمان ملل در حالی از طرح تشکیل کمیته حقیقت‌یاب جنایات صهیونیست‌ها در غزه خبر دادند که بسیاری انتفاضه سیاسی را راهکار حمایت از فلسطین عنوان کرده‌اند.
آمار مجروحان حملات نظامیان صهیونیست به معترضان فلسطینی در شرق نوار غزه در جریان تظاهرات «جمعه وفاداری به شهدا و مجروحان» به دست‌کم ۶۰ تن افزایش یافت. ده‌ها فلسطینی نیز به دلیل استنشاق گاز اشک‌آور مصدوم شدند. صدها نفر از مردم غزه در اولین جمعه ماه مبارک رمضان در مرزهای شرقی نوار غزه راهپیمایی کردند.
این راهپیمایی تحت عنوان «جمعه وفاداری به شهدا و مجروحان» برگزار شد. درپی راهپیمایی بزرگ بازگشت که از ۳۰ مارس آغاز شده، تاکنون دهها فلسطینی به شهادت رسیده‌اند که نقطه اوج آن، دوشنبه گذشته همزمان با انتقال سفارت آمریکا به قدس اشغالی بود و ۶۴ فلسطینی از جمله یک نوزاد شیرخواره ۸ ماهه تنها در این روز شهید شدند.
در این میان جبران باسیل وزیر خارجه لبنان در نشست سازمان همکاری اسلامی تاکید کرد که با انتفاضه سیاسی می‌توان قدس را نجات داد. وی در نشست سازمان همکاری اسلامی که در استانبول ترکیه با هدف بررسی آخرین تحولات فلسطین برگزار شد، گفت: قدس را نمی‌توان یکرنگ کرد و به دلیل ضعف اعراب آن را ربود.
از سوی دیگر وزارت خارجه رژیم صهیونیستی با صدور بیانیه‌ای مخالفت قاطع خود را با تصمیم شورای حقوق بشر سازمان ملل مبنی بر تشکیل کمیته حقیقت‌یاب درباره حوادث غزه اعلام کرد. در بیانیه وزارت خارجه رژیم صهیونیستی تاکید شده است: نتایج تحقیقات این کمیته از پیش مشخص شده است و هدف آن یافتن حقیقت نیست بلکه ممانعت از حق اسرائیل در دفاع از خود محسوب می‌شود. با ادامه راهپیمایی‌های بازگشت در مرز نوار غزه، به نظر می‌رسد رژیم صهیونیستی ناچار به عقب‌نشینی‌هایی شده؛ در همین راستا وزیر جنگ رژیم صهیونیستی اعلام کرد اقداماتی برای بهبود اوضاع انسانی نوار غزه انجام خواهد شد. با این حال، لیبرمن در گفت‌وگو با کانال ۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی افزود: ارائه ابتکارعمل‌های سیاسی برای نوار غزه به آزاد کردن نظامیان اسیر توسط حماس و نیز کنار گذاشتن منشور این جنبش بستگی دارد.
از سوی دیگر «شاهد خاقان عباسی» نخست‌وزیر پاکستان با شرکت در نشست سازمان کنفرانس اسلامی در ترکیه گفت: برای حمایت از مردم فلسطین باید با یکدیگر متحد شویم و خواهان تحقیقات شفاف سازمان ملل متحد درباره جنایات رژیم صهیونیستی هستیم. عباسی انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس را محکوم و خواهان پایان دادن به جنایات صهیونیست‌ها علیه مردم غزه شد. در این میان خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش کرد دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در حال بررسی اعلام طرح صلحی موقت برای خاورمیانه در ماه ژوئن و در پایان ماه مبارک رمضان است. جارد کوشنر، داماد و مشاور ارشد دونالد ترامپ به همراه جیسون گرین‌بلات، نماینده ویژه آمریکا در روند صلح خاورمیانه قرار است تلاش‌های صلح دولت ترامپ برای خاورمیانه را به پیش ببرند.
توفیق ابوغالون معاون نماینده دائم سوریه در سازمان ملل و دیگر سازمان‌های بین‌المللی در ژنو بار دیگر جنایات وحشیانه رژیم صهیونیستی علیه فلسطینیان و همچنین حمایت آمریکا از صهیونیست‌ها را محکوم کرد. ابوغالون در مورد اوضاع وخیم حقوق بشر در فلسطین اشغالی اعلام کرد: کشتار بیش از ۱۰۰ فلسطینی و زخمی شدن هزاران تن دیگر از اواخر ماه مارس گذشته تاکنون، پاسخ آشکار به کسانی محسوب می‌شود که در این شورا از جنایات رژیم اسرائیل حمایت می‌کنند.

کد مطلب: 104438
 
Share/Save/Bookmark