میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۳ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۴۲
 
 
ترامپ دستور استقرارنیروهای گارد مرزی آمریکا در شهرها را صادر کرد
جنگ خیابانی از پورتلند
جنگ خیابانی از پورتلند
 

آمریکا این روزها به میدان جنگی بزرگ مبدل شده است که دامنه آن از پورتلند تا سیاتل ادامه دارد و هر روز بر وسعت آن افزوده می‌شود بویژه اینکه ترامپ دستور استقرار گارد ملی در شهرها را داده است.
با گذشت شش روز از اعتراضات بی سابقه در شهر پورتلند آمریکا این شهر به پادگان نظامی و شهر جنگ زده تبدیل شده است و در سیاتل نیز نیروهای نظامی شهر را به میدان جنگ مبدل کرده‌اند. .در همین حال، شهردار پورتلند در حین صحبت با معترضان در معرض شلیک گاز اشک آور قرار گرفت.دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا تهدید کرد تا ۶۰ هزار سرباز فدرال را به خیابان‌های آمریکا خواهد فرستاد؛ همچنانکه معترضان در پورتلند را افرادی هرج و مرج طلب خواند.ترامپ از نیرو‌های دولت فدرال به خاطر سرکوب جنبش ضد بی عدالتی در شهر‌های مختلف آمریکا تقدیر و تشکر کرد.اداره حفاظت فدرال آمریکا با صدور یک بیانیه اعلام کرد که تیم واکنش ویژه وابسته به «اداره گمرک و حفاظت مرزی آمریکا» که به شهر سیاتل اعزام شده اند، در این منطقه در حالت آماده باش خواهند بود. «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا دستور اعزام این تیم واکنش ویژه به شهر سیاتل را با هدف ادعایی «کمک رسانی فوری به نهادهای انتظامی و رهبران محلی جهت جلوگیری از افزایش قربانیانِ» خشونت سلاح و سایر جرائم صادر کرد.تظاهرات‌های سراسری که در آمریکا بعد از قتل نژادپرستانه یک مرد سیاه‌پوست آغاز شده‌اند کماکان ادامه دارند.
سی‌ان‌ان نوشته در هفته گذشته تظاهرات‌کنندگان در شیکاگو نزدیک منزل شهردار تجمع کرده‌اند. تظاهرات‌کنندگان در این تجمعات پلیس را به استفاده از زور مفرط متهم کردند. در شهر لس‌آنجلس در ایالت کالیفرنیا تظاهرات‌کنندگان تقریباً هر چهارشنبه تظاهرات برگزار می‌کنند.هفته‌‌نامه نیشن اخیراً گزارش داده مأموران پلیس‌های فدرال در شهر «پورتلند» در ایالت «اورگن» با استفاده از خودروهایی که آرم پلیس ندارند در شهر گشت‌زنی کرده و معترضان را دستگیر می‌کنند. در ادامه بحران اقتصادی نیز وزارت کار آمریکا اعلام کرد در هفته منتهی به ۱۸ جولای ۱.۴۱۶ میلیون آمریکایی درخواست دریافت حقوق بیکاری خود را ثبت کرده‌اند. این در حالی است که تحلیل‌گران انتظار داشتند تعداد بیکار شدگان این هفته آمریکا از ۱.۳ میلیون نفر فراتر نرود.خبر دیگر آنکه تدروس آدهانوم رئیس سازمان جهانی بهداشت در واکنش به ادعا‌های وزیر خارجه آمریکا درباره این نهاد بین‌المللی واکنش نشان داده و آن‌ها را بی‌اساس توصیف کرد.

جنگ کنسولگری‌ها
در واکنش به اقدام واشنگتن در تعطیل کردن کنسولگری چین در شهر هوستون، پکن خواستار تعطیلی کنسولگری آمریکا در «چنگدو» واقع در جنوب چین شد.در بیانیه دولت چین که دیروز منتشر شده، این اقدام به عنوان پاسخ مشروع، دیپلماتیک و ضروری به اقدام آمریکا در تعطیل کردن کنسولگری چین در هیوستون توصیف شده است.آمریکا روز چهارشنبه به مقام‌های چینی اعلام کرد که به دلیل «حفاظت از مالکیت اطلاعات معنوی آمریکا و اطلاعات خصوصی آمریکایی ها»، باید کنسولگری چین در هوستون تعطیل شود.
همچنین پومپئو وزیر خارجه آمریکا در اظهاراتی تازه مدعی شد که کنسولگری چین در شهر هوستون (هیوستون) ایالت تگزاس یک «قطب جاسوسی و محلی برای سرقت مالکیت معنوی» بود.ترامپ رئیس ‌جمهور آمریکا در دفاع از اقدام خود مبنی بر تعطیلی یکی از کنسولگری‌های چین، این احتمال که شاید درباره دیگر مقرهای دیپلماتیک چین، تصمیم مشابهی اتخاذ کند؛ رد نکرد. در ادامه بازی آمریکایی وزیر خارجه تایوان ادعا کرد، هواپیماها و جت‌های چین تقریبا به صورت روزانه در حال نقض حریم هوایی تایوان هستند. تایوان چین را به «نقض روزانه» حریم هوایی خود متهم کرد

کد مطلب: 114635
 
Share/Save/Bookmark