میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۰۰
 
 
راهی برای فردا

مردم عراق دیروز برای انتخاب نمایندگان پارلمان پای صندوقهای رای رفتند این انتخابات در حالی برگزار شد که چند نکته درباره آن قابل توجه است:
الف) حضور گسترده جریانهای سیاسی از هر طیف، گروه و قبیله‌ای که این حضور نشانگر بلوغ سیاسی ملت و نظام عراق است که در بسیاری از کشورهای عربی معادل آن دیده نمی‌شود. در واقع باید گفت که در حالی که بسیاری از کشورهای عربی مانند عربستان فاقد هر گونه انتخابات و دمکراسی هستند، عراق با برگزاری انتخابات و حضور گسترده جریانهای سیاسی و مردم سالاری درون‌زایی را به نمایش گذاشته‌اند که برتری عراق نسبت به سایر کشورهای عربی را نشان می‌دهد.
ب) در وهله بعدی تامین امنیت انتخابات از سوی ارتش و گروه‌های مردمی در شرایطی که همچنان گروه‌های تروریستی و دشمنان داخلی و بیرونی عراق به دنبال ناامنی هستند نشانگر توانایی و ظرفیت بالای امنیتی این کشور است. امنیت بالای انتخابات نشان داد که پیوند میان ارتش و گروه‌های مردمی راهکار برقراری ثبات و امنیت در این کشور است چنانکه ائتلاف امریکایی نه در مبارزه با تروریست و نه در تامین امنیت انتخابات کارکرد مناسبی برای عراق نداشتند.
در کنار موارد ذکر شده این سوال مطرح می‌شود که این حضور مردمی و برگزاری موفق با ثبات انتخابات چه تاثیری بر آینده عراق خواهد داشت و مسئولیت نمیاندگان انتخاب شده از سوی مردم چه خواهد شد. با توجه به ساختار سیاسی عراق که دولت از درون پارلمان انتخاب می‌شود اولین مسئولیت نمایندگان تلاش برای تشکیل دولتی مردمی بدون دیدگاه های قومی و قبیله ای و تحت تاثیر قرار نگرفتن در برابر فشارهای خارجی است، دولتی که بتواند وحدت و یکپارچگی عراق را حفظ و ثبات امنیتی پایدار را برای آن به ارمغان آورد.
نکته‌ای دیگر در کارکرد پارلمان ارائه طرح و برنامه‌های جامع برای بازسازی ویرانه‌های بر جای مانده از حضور تروریستها در این کشور است. اقدامی که از یک سو می‌تواند مولفه‌ای برای جلوگیری از تکرار شکل گیری گروه‌های تروریستی در عراق و نیز ارتقا بخش جایگاه منطقه‌ای و جهانی عراق به عنوان کشوری مستقل و پیشرفته است.
یکی از مهمترین کارکردهای پارلمان جدید تلاش برای توسعه روابط عراق با کشورهای دوست و حامیان ثبات و امنیت در این کشور است، حضور گروه‌های تروریستی همچون داعش در عراق، هر چند خسارتهای بسیاری بر این کشور وارد کرده اما زمینه‌ساز آشکار شدن چهره دوستان و دشمنان عراق شده است.
جبهه مقاومت در کنار ارتش و نیروهای مردمی تمام تلاش خود را برای برقراری امنیت در عراق صورت داده در حالی که امریکا و شرکای غربی و عربی آن نه تنها گامی در این عرصه برنداشتند بلکه خود زمینه ساز تقویت گروه‌های تروریستی بوده‌اند بر این اساس تقویت همگرایی با جبهه مقاومت و نیز مقابله با طراحی‌های دشمنان عراق از کارکردهای مهم و مطالبات مردمی از دولت و پارلمان آینده عراق خواهد بود.

نویسنده: فرامرز اصغری

کد مطلب: 104339
 
Share/Save/Bookmark