میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۱:۳۱
 
 
رژیم بحرین ابعاد جدیدی از سرکوب‌ها را در پیش گرفت
محاکمه مخالفان در دادگاه نظامی
محاکمه مخالفان در دادگاه نظامی
 

 در بعد جدیدی از سرکوب اعتراض‌های مردمی، مجلس شورای بحرین بنا به دستور پادشاه این کشور با تعدیل قانون اساسی به منظور فراهم کردن زمینه محاکمه غیرنظامیان در دادگاه‌های نظامی موافقت کرد.
کمیته قانونگذاری مجلس شورا تأکید کرد که تعدیل قانون اساسی به دلیل وجود جرایمی که خطری برای امنیت بحرین و حاکمیت آن محسوب می‌شود، صورت گرفت.هدف از قانون جدید محاکمه تمامی کسانی که است به تأسیسات نظامی، نیروها و دستگاه‌های نظامی و امنیتی حمله کنند و همچنین هدف از این قانون حمایت از نظامیانی است که در جنگ‌های خارجی شرکت دارند.گفته می‌شود هدف دولت بحرین از تعدیل قانون اساسی سرکوب بیشتر معارضان و محاکمه انقلابیون در دادگاه‌های نظامی است.
این طرح در حالی به تصویب رسید که سرکوب اعتراضات مردمی و نقض حقوق بشر در بحرین همچنان ادامه دارد.مردم بحرین از فوریۀ سال ۲۰۱۱ (بهمن ۱۳۸۹) تقریباً به‌طور روزانه با تظاهرات و اعتراض‌های خیابانی، خواستار برکناری رژیم آل‌خلیفه و آزادی زندانیان سیاسی شده‌اند.
اعتراضات شش‌سالۀ مردم بحرین باوجود اقدام‌های سرکوبگرانۀ آل‌خلیفه، عربستان سعودی و امارات متحدۀ عربی همچنان ادامه دارد.در ناآرامی‌های بحرین تاکنون ده‌ها تن کشته و هزاران تن زخمی شده‌اند.
گروه‌های مدافع حقوق بشر بارها رژیم
آل خلیفه را به خاطر سرکوب مخالفان محکوم کرده و از این رژیم خواسته‌اند برای اجرای اصلاحات در نظام سیاسی بحرین اقدام کند.
لازم به ذکر است مردم بحرین با برگزاری تظاهرات‌هایی در خیابان‌ها حمایت خود از زنان بازداشت‌شده را اعلام کردند.
جوانان انقلابی در شهرک البلاد القدیم با برگزاری تظاهراتی حمایت خود از زنان بازداشت‌شده را اعلام کرده و با آتش زدن لاستیک‌های خودروها خیابان را مسدود کردند.همچنین زنان شهرک المعامیر نیز به نشانه همبستگی با بازداشت‌شدگان در زندان جو و محکومیت بدرفتاری زندانبانان با آنها تظاهرات کردند. ساکنان شهرک النویدرات، ستره و الدیه نیز برای اعلام همبستگی با شیخ قشمعی و یاری زنان بازداشت‌شده تظاهرات کردند.در منطقه محاصره شده الدراز نیز تحصن‌کنندگان در مقابل منزل آیت‌الله عیسی قاسم رهبر معنوی انقلاب بحرین همچنان به تحصن خود ادامه می‌دهند و بر دفاع از وی تأکید دارند.
شعار تحصن‌کنندگان که دویست وپنجاه وهفتمین شب را پشت سر گذاشتند، این بود که «در راه دفاع از دین و رهبری کفن‌هایمان را کنار نخواهیم گذاشت».همچنین نیروهای امنیتی به سمت تظاهرات‌کنندگان در منطقه النویدرات که در پاسخ به ندای علمای بحرین برای حمایت از خط مشی «پناه دادن به جوانان انقلابی تحت تعقیب» تظاهرات کرده بودند، حمله کرده و به سمت آنها گاز اشک‌آور شلیک کردند.نماینده شیخ عیسی قاسم تاکید کرد که ملت بحرین دست بسته نخواهد ماند و به هر قیمتی از شیخ قاسم دفاع خواهند کرد.
بعد از اینکه دادگاه جنایی بحرین تابعیت بحرینی شیخ عیسی قاسم رهبر شیعیان این کشور را لغو کرد، آیت‌الله سیستانی مرجع بزرگ شیعیان عراق با وی تماس تلفنی برقرار و در این تماس تاکید کرد: «جایگاه شما در دلهای مردم است و این تعرض، آسیبی به شما نخواهد زد.»
«شیخ عبدالله الدقاق» نماینده شیخ عیسی قاسم با اشاره با اهمیت تماس تلفنی آیت‌الله سیستانی، گفت: این تماس نشانگر آگاهی کامل و بصیرت نافذ مرجعیت بزرگوار نسبت به این مسئله است که اصل ماجرا هدف قرار دادن مذهب تشیع است.وی افزود که تعرض به این قله سربلند (شیخ عیسی قاسم) به بزرگی آن لطمه‌ای وارد نخواهد کرد و جایگاه وی در دل ملت و مومنان با خواست خدا محفوظ خواهد ماند.شیخ الدقاق در پایان با اشاره به حمایت مراجع از شیخ عیسی قاسم، تاکید کرد: ملتی که شیخ قاسم این همه به آن خدمت کرده است دست بسته نخواهد ماند و به هر قیمتی از وی دفاع خواهد کرد. لازم به ذکر است در طول این سالها مردم صرفا اعتراض‌های مسالمت‌آمیز داشته و این آل‌خلیفه بوده که از ابزارهای داخلی و حمایت‌های خارجی بویژه آمریکا و انگلیس برای سرکوب و کشتار مردم بهره‌برداری کرده است.

کد مطلب: 98713
 
Share/Save/Bookmark