میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۲۷
 
 
حملات متجاوزان به استان‌های یمن ادامه دارد
تقلای سعودی برای برهم زدن توافقات سوئد

سعودی که نشست سوئد را شکستی سنگین برای خود می‌داند با کشتار و جنایت به دنبال برهم زدن این توافق است چنانکه در حملات هوایی متجاوزان سعودی-آمریکایی به استان‌های مختلف یمن چندین شهروند شهید یا زخمی شدند.
در البیضاء جنگنده‌های متجاوز، یک کامیون را هدف قرار دادند که در اثر آن دو کودک شهید و یک نفر (پدر کودکان) زخمی شد. این جنایت در منطقه حریه در شهرستان السوادیه رخ داد. در استان ذمار، منطقه قاع الحقل دو بار بمباران شد. از الجوف خبر می‌‌رسد که منطقه رحوب در شهرستان برط العنان چهار بار بمباران شده است. منطقه جبل آل صلاح هم ده بار هدف حمله قرار گرفت. در صعده مناطق رازح و شدا بمباران شد و با توپخانه و موشک هدف حمله قرار گرفت.
در حملات توپخانه‌ای به منطقه الحالی در استان الحدیده چهار شهروند یمنی زخمی شدند که حال یکی از آنها (کودک) وخیم گزارش شده است. یک روستا هم در منطقه کیلومتر ۱۶ گلوله باران شد. در این هجوم یک گارگاه آتش گرفت. منطقه کیلومتر ۷ هم در استان الحدیده مورد تعرض قرار گرفت. در همین حال جنگنده‌های متجاوزان سعودی-آمریکایی چند منطقه را در این استان بمباران کردند. متجاوزان با این اقدامات نشان دادند که به آتش بس احترام نمی‌گذارند و همچنان قصد دارند آتش بس را نقض کنند
ستاد تبلیغات جنگ تصاویری منتشر کرد که نشان می‌دهد رزمندگان یمنی در استان الجوف با تله گذاری کنار جاده در مسیر مزدوران سعودی تعدادی از آن‌ها را به هلاکت می‌‌رسانند و شماری را نیز زخمی می‌‌کنند.
بر طبق آماری که یک موسسه غیر دولتی اعلام کرده است، تعداد قربانیان در یمن بیشتر از تعدادی است که رسانه‌ها اعلام کرده‌اند و این رقم از ژانویه دو سال پیش تا کنون به بیش از ۶۰ هزار نفر رسیده است. «آندرا کاربنی» یک منبع آگاه از سازمان غیر دولتی (ACLED) در این مورد به شبکه خبری راشاتودی گفت که شماری که این سازمان آمار آنها را در دست دارد، هفته پیش از ۶۰ هزار نفر فراتر رفته است و این در حالی است که رسانه‌ها با نادیده‌ گرفتن تخریب‌ها همچنان به آمارهای قدیمی استناد می‌کنند. کاربنی افزود: «آنچه ما در گزارش‌ها می‌بینیم این است که دست‌کم یک تنبلی عمومی به عنوان مثال در ارائه آمار وجود دارد. سازمان ملل رقم ۱۰ هزار نفر را اعلام کرده است و این تنها آمار رسمی از سال ۲۰۱۶ تاکنون محسوب می‌شود و همچنان بسیاری از روزنامه‌ها و رسانه از این آمار استفاده می‌کنند و به میزان قابل توجهی تخرب‌ها را نادیده می‌گیرند.» جنگ یمن وارد چهارمین سال خود شده و براساس گزارش‌ها در هر ۱۰ دقیقه یک کودک یمنی به دلیل بیماری وبا، گرسنگی یا بمباران ائتلاف متجاوز سعودی می‌میرد و بیش از ۵ میلیون کودک هم در معرض خطر قحطی قرار دارند، اما سازمان ملل تنها به صدور بیانیه‌های هشدار آمیز و مذاکرات نه چندان جدی صرفا در راستای سرپوش گذاشتن بر شکست ائتلاف سعودی و بیرون کشیدن آن از باتلاق یمن روی آورده است.
در پاسخ به تجاوز ائتلاف سعودی، ویدئوی منتشر شده از عملیات ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در «السدیس» نجران حاکی از آن است که متجاوزان ائتلاف درپی آتش‌بار نیروهای یمنی، مواضع و تجهیزات خود را رها و فرار می‌‌کنند.گروه اطلاع‌رسانی «الاعلام‌الحربی» یمن، صحنه‌هایی از عملیات ارتش یمن علیه مواضع ائتلاف عربی به فرماندهی عربستان سعودی در «السدیس» نجران را منتشر کرد.
در ابتدای این عملیات، مواضع نیروهای ائتلاف با گلوله‌های «آر‌پی‌جی» و دیگر سلاح‌های سبک و سنگین مورد هدف قرار می‌گیرد.

کد مطلب: 107237
 
Share/Save/Bookmark