میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۸ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۵۳
 
 
شهردار تهران در آیین رونمایی از طرح‌های کلان مدیریت بحران مطرح کرد؛
مدیریت بحران خودش گرفتار بحران مدیریت شده است
مدیریت بحران خودش گرفتار بحران مدیریت شده است
 

شهردار تهران با تأکید بر وجود مشکلات ساختاری و فرآیندی در مدیریت بحران گفت: مردم برای مقابله با بحران آمادگی دارند اما ما بحران مدیریت داریم.
محمدباقر قالیباف شهردار تهران دیروز در آیین رونمایی از طرح‌های کلان مدیریت بحران برای تحقق ایمنی و تاب‌آوری تهران با اشاره به سابقه آغاز به کار سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران و مشکلات گذشته، بر این نکته تأکید کرد که این سازمان هنوز به جایگاه اصلی برای مدیریت بحران‌های جدی در تهران نرسیده است.
وی در ادامه سخنان خود گفت: امروزه بحران کشور ما این است که مسئولان به جای اینکه بگویند چه کرده‌اند در نقش اپوزیسیون حرف می‌زنند. اینکه چرا دیگران این کار را نکرده‌اند، خیلی خُب تو چه کرده‌ای؟! این بحران کشور ماست؛ مدیریت بحران گرفتار این بحران است.
شهردار تهران در ادامه با بیان اینکه قانون بحران در سال ۸۷ و برای مدت ۵ سال به تصویب رسیده بود، گفت: تا پایان این قانون باید بگوییم که ما با همان قانون که نوشته شده بود چه کردیم.
قالیباف با تأکید براینکه در سال ۸۵ قانون بحران نوشته نشده بود، گفت: اما ما در تهران به موضوع مدیریت بحران پرداختیم.
وی در ادامه با بیان اینکه در فعالیت‌های انجام شده ادعایی نداریم، گفت: اما تهران تنها شهری است که مدیریت بحرانش را قانون به عهده شهردار تهران گذاشته و در سایر شهرها استانداران این وظیفه را عهده‌دار هستند آیا مباحثی که در حادثه پلاسکو مطرح شد و آیا فعالیت‌های انجام شده در آن حادثه قابل قیاس با کل کشور است؟
شهردار تهران با اظهار گلایه از برخی مباحث انتقادی درخصوص حادثه پلاسکو و مدیریت بحران این حادثه، گفت: بروید گزارش ملی و یا گزارش شورای شهر تهران درخصوص حادثه پلاسکو را مطالعه کنید.
قالیباف در ادامه با بیان اینکه تا سال ۸۴ تعداد آتش‌نشانی شهر تهران ۷۵ ایستگاه بوده است، گفت: طی سال‌های گذشته که میلیون‌ها خودرو به تهران اضافه شده است بروید بررسی کنید چه تعداد حریق داشته‌ایم، شهرداری حدود ۴۰ ایستگاه از ۷۵ ایستگاه آتش‌نشانی را تخریب و بازسازی کرد و امروز تعداد ایستگاه‌های آتش‌نشانی شهر تهران به تعداد ۱۲۵ ایستگاه رسیده است و زمان رسیدن آتش‌نشانان به محل حریق را از ۵ دقیقه و ۳۲ ثانیه به ۴ دقیقه و ۱۰ ثانیه رسانده‌ایم.
وی همچنین از دریافت نامه‌ای که فحوای آن را همراه با عتاب و خطاب عنوان کرد، گفت: گله مند بود که در این نامه از شهردار اشکال گرفته شده است که چرا محل گسل‌های تهران اطلاع‌رسانی نمی‌شود.
شهردار تهران با تأکید براینکه محل گسل‌های تهران در اطلاع‌رسانی‌های شهرداری و سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران مشهود است، از مسئولین دولتی خواستار شد که چرا محل گسل‌ها در سایر شهرهای کشور پیگیری و طرح نمی‌شود.
قالیباف در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در ۱۴ سال اخیر چندین هزار میلیارد تومان از بودجه شهر تهران توسط شهرداری به موضوع مدیریت بحران در شهر اختصاص یافته است، گفت: سهم تهران با جمعیت ۱۰ میلیون نفری و مساحت ۷۴۰ کیلومترمربع چه سهمی از بودجه کشور داشته است.
وی به موضوع بازسازی بافت فرسوده شهر تهران اشاره کرد و گفت: براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی باید سالانه ۱۰ درصد از مناطق بافت فرسوده شهرهای کشور بازسازی می‌شد، در تهران ۳۴ درصد بافت فرسوده بازسازی شده است تا در این موضوع حدود ۹۰۰ میلیارد تومان براساس حداقل‌هایی که مجلس شورای اسلامی تصویب کرده دولت به شهرداری بدهکار است.این درحالی است که در بافت فرسوده ۱۰۰ درصد عوارض را بخشوده‌ایم.
شهردار تهران با بیان اینکه در انجام مدیریت بحران با اشکال ساختاری مواجه هستیم گفت: باید این اشکال اصلاح شود و در این خصوص از رفتارهای سیاسی بپرهیزیم.
قالیباف همچنین درخصوص تأمین بودجه برای مدیریت بحران در شهر تهران نیز گفت: بودجه‌هایی به اسم مدیریت بحران در نظر گرفته می‌شود اما بنا به دلایل مختلفی به مدیریت بحران شهر تهران تخصیص نمی‌یابد. وی در پایان براین نکته تأکید کرد که مردم ما آمادگی برای همکاری در مدیریت بحران دارند اما ما بحران مدیریت داریم.

کد مطلب: 99983
 
Share/Save/Bookmark