میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۱۷
 
 
جشن ملی انتخابات با حضور میلیونی مردم برگزار شد
گلبانگ سربلندی
گلبانگ سربلندی
 

مردم ایران اسلامی روز گذشته بار دیگر با حضور خود پای صندوق‌های رأی گلبانگ سربلندی سر دادند و انسجام خود را در دفاع از ایران، اسلام و ولایت فقیه به همگان نشان دادند.
ایران روز گذشته یک روز متفاوت را سپری کرد، ‌میلیون‌ها عاشق ایران اسلامی علی‌رغم همه تخریب‌ها و تبلیغات گسترده رسانه‌های معاند خارجی بی‌توجه به آنها با تشکیل صف‌های طولانی مقابل مساجد، مدارس و مراکز اخذ رأی به نامزد خود در انتخابات ریاست جمهوری رأی دادند.
با پایان کار رأی گیری از مردمی که تا ساعات پایانی شب گذشته ادامه داشت، کار شمارش آرای مردم آغاز شد، علاوه بر انتخابات ریاست جمهوری در سراسر کشور و چندین کشور دنیا، همزمان انتخابات شوراهای شهر و روستا هم برگزار شد.
در این دور از انتخابات تعداد واجدین شرایط رأی بیش از ۵۶ میلیون نفر اعلام شده بود، ‌بر اساس آخرین نظر سنجی‌ها بیش از ۷۰ درصد از واجدین شرایط حضور در انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر و روستا، برای شرکت در انتخابات اعلام آمادگی کرده بودند.
بر اساس گزارش‌های دریافتی از مراکز استان‌ها و شهرهای کشور حضور گسترده مردم از همان ساعات اولیه صبح دیروز جمعه ۲۹ اردیبهشت چشمگیر و خیره کننده بود.
همه شهرهای ایران اسلامی با حضور مردم کشورمان پای صندوق‌های رأی جشن ملی برپا کردند. همزمان با حضور مردم پای صندوق‌ها، مسئولین کشوری و لشکری، نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری که چند روز فشرده و پر تنش را در صحنه تبلیغات انتخاباتی پشت سر گذاشتند،‌
رقابت بین چهار نامزد باقی مانده در عرصه انتخابات برگزارشد، آقایان روحانی، ‌رئیسی‌، میرسلیم و هاشمی‌طبا روز گذشته خود را در معرض انتخاب مردم قرار دادند و البته خود نیز به پای صندوق رأی رفتند.
حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی نامزد انتخابات ریاست جمهوری دوره دوازدهم با حضور در مسجد ارشاد شهر ری رأی خود را در صندوق انداخت و سپس در جمع خبرنگاران حاضر شد و با تاکید بر اینکه رأی مردم در جمهوری اسلامی تشریفاتی نیست، گفت: امام خمینی(ره) فرمودند میزان رأی ملت است و این حرفی تشریفاتی نیست.
وی اظهار داشت: همه باید به رای مردم احترام بگذاریم؛ یکی از افتخارات جمهوری اسلامی حضور مردم برای شکل دادن به نهادهای مختلف است.
وی افزود: در دنیا با رای مردم قیافه می‌گیرند و حرف مردم را می‌زنند اما در نظام جمهوری اسلامی رای مردم یک واقعیت است.
کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به این سوال که اگر نتیجه به نفع شما نباشد چه واکنشی خواهید داشت، گفت: مملکت ما مملکت قانون است برای همه جریان‌ها و جناح‌های سیاسی محوریت قانون است، نه در حرف بلکه در عمل باید به رسمیت شناخته شود. چرا که در کشور ما سازوکاری برای انتخابات وجود دارد و عده‌ای به عنوان ناظر و مجری دست اندرکار هستند و اصل این سازوکار اطمینان بخش است و در این سازوکار اطمینان بخش باید حق‌الناس و امانت‌داری رعایت شود.
حجت‌الاسلام روحانی نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری نیز با حضور در حسینیه ارشاد در تهران رأی خود را به صندوق انداخت.
وی سپس در جمع خبرنگاران با تاکید بر این که حضور پرشور در انتخابات قدرت ملی و امنیت ملی را تقویت می‌کند، گفت: هر نامزدی که انتخاب شود باید به او کمک کرد تا این مسئولیت سنگین را به سرانجام برساند و هر کس که انتخاب می‌شود باید از فردا با وحدت، همدلی و نشاط و شادی به او کمک کنیم.
روحانی خاطرنشان کرد: مردم همیشه احساس تکلیف می‌کنند و با حضور در پای صندوق‌های رای سرنوشت خود و فرزندانشان و حتی سرنوشت نسل‌های آینده را تعیین می‌کنند.
وی تاکید کرد: این حضور پرشور انتخابات قدرت ملی و امنیت ملی را تقویت می‌کند و راه پیشرفت را هموار می‌کند.
روحانی با بیان این که هر رای مردم ایران همچون قطره آبی بر دریای خروشان ایران اسلامی افزوده می‌شود، افزود: ما به سمت سال ۱۴۰۰ حرکت می‌کنیم یعنی به سمت قرن جدید باید تلاش کنیم با آمادگی کامل وارد این قرن جدید شویم.
رئیس‌جمهوری با تاکید بر این که اساس انتخابات بر مبنای قانون است و این انتخابات براساس قوانین کشور و در چارچوب مقررات قانونی است، گفت: کشور فقط با قانون اداره می‌شود و متاسفانه دو مشکلی که همواره وجود داشته قانون‌گریزی و اخلاق‌گریزی است که باید برای حل این دو مشکل به هم کمک کنیم.
آقایان میرسلیم و هاشمی‌طبا نیز با حضور در یکی از شعب، ‌رأی خود را به صندوق انداختند.
رقابت اصلی در انتخابات ریاست جمهوری میان آقای رئیسی و روحانی بود،‌ این دو نامزد مطرح در عرصه انتخابات ریاست جمهوری پس از انصراف آقایان جهانگیری و قالیباف، رقابت‌های تبلیغات حساسی را پشت سر گذاشتند.
آقای روحانی که رئیس‌جمهور مستقر است و دور نخست ریاست جمهوری خود را سپری می‌کند، اینبار با رقیب جدی‌تری نسبت به سال ۹۲ روبه‌رو شد.
انسجامی که در جبهه نیروهای مردمی انقلاب شکل گرفت، باعث شد تا روحانی و تیم تبلیغاتی رسانه‌ای او احساس خطر کنند، به همین خاطر نوع سخنان و مواضع آقای روحانی تغییر کرد و به تندی و افراط گرایید.
البته رقیب هم علی‌رغم این که از اطلاعات و مسائل پشت پرده‌ برخی نامزدها بی‌خبر نبود، اما انصاف به خرح داد و بی‌اخلاقی نکرد.
نمونه کوچکی از سخنان و مواضعی آقای روحانی آن را بیان کرد، ادعای کشیدن دیوار در پیاده‌روها در صورت انتخاب شدن رقیب در انتخابات بود.
روحاني با بيان اينكه همه روز جمعه پاي صندوق بياييد تا صداوسيما درست شود، عنوان كرد: به خاطر خبرنگاران و كاركنان مظلوم صداوسيما به پاي صندوق‌هاي آرا بياييد. صداوسيما را از دست اين باند خلاص كنيد. اين همه حرف‌هاي ناروا زديد. آيا بهداشت و درمان كشور بهتر نشده است؟ اين همه تخت بيمارستاني، اين همه اعزام پزشك و خانه‌هاي بهداشت، چرا چشمان تيزبين شما آنها را نمي‌بيند؟ او با بيان اينكه مردم ايران، روز جمعه قدرت خودتان را دربرابر انحصارگران نشان دهيد، گفت: امروز با تلفن‌ها و موبايل‌هايتان فرياد بزنيد، امروز آنچه در مدارس درباره اخلاق مي‌گويند دروغ است. جمعه تمام مي‌شود، شنبه‌اي هم مي‌آيد. دروغ نگوييم. چطور آب و صابون بياوريم و رويتان را بشویيم؟ روحاني اگر كاري هم نكرد، آنقدر آزادي داد كه ۱۲ نفر بيايند اينجا شعار بدهند. اين آزادي را از دولت روحاني داريد.
حال که رقابت انتخابات ریاست جمهوری به پایان رسیده و می‌رود تا نتایج قطعی شمارش آراء اعلام شود، پایان این رقابت‌ها،‌ تخریب‌ها و اتهامات که هر دو طرف به آن متوسل شده بودند،‌ یکی بیشتر و دیگری کمتر، باید به رفافت،‌ همکاری و همدلی وصل شود.
جشن پیروزی مردم در انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر بر همه مردم ایران اسلامی مبارک باد و کامشان شیرین و گوارا،‌ مردم اینبار نگذاشتند و نخواهند گذاشت فتنه‌گران حلاوت این شیرینی را به کامشان تلخ کنند.
انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری، پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر روستا و نخستین میاندوره‌ای دهمین دوره مجلس شورای اسلامی از ساعت هشت صبح روز(جمعه) در حدود ۶۳ هزار و ۵۰۰ شعبه اخذ رأی در سراسر کشور با حضور گسترده مردم برگزار شد.

کد مطلب: 99343
 
Share/Save/Bookmark