میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۴۴
 
 
سرکوب‌گری آل‌سعود زیر سایه انحراف افکار عمومی به خاشقجی ادامه دارد
یورش نظامیان سعودی به منطقه قطیف
یورش نظامیان سعودی به منطقه قطیف
 

 افکار عمومی جهان در حالی معطوف به پرونده مشکوک خاشقجی هستند که در ادامه سیاست سرکوب‌گری آل‌سعود، نظامیان ارتش سعودی شهر شیعه‌نشین قطیف را با خودروهای زرهی و نظامی محاصره کرده و اقدام به گشودن آتش به سمت ساکنان این شهر کردند.
در سایه توجه رسانه‌های منطقه و جهان به ماجرای ناپدید شدن و قتل احتمالی «جمال خاشقچی»، روزنامه‌نگار منتقد عربستانی در ترکیه، نظامیان رژیم سعودی طی دو روز گذشته به منطقه شیعه‌نشین «القطیف» یورش برده‌اند.
فعالان و کاربران فضای مجازی در عربستان سعودی با انتشار تصاویری از این منطقه، اعلام کردند که صدها نفر تن از نیروهای ارتش و پلیس رژیم سعودی با استفاده از تانک و خودروهای زرهی و نظامی شهر قطیف را به محاصره خود درآورده و اقدام به گلوله باران برخی از محله‌های مسکونی این شهر شیعه‌نشین کرده‌اند.
این فعالان و کابران با راه انداختن هشتگ «#الحرب_على_شیعة_القطیف» (جنگ علیه شیعیان قطیف) تصاویر متعددی از ویرانی‌های بر جای مانده از یورش سعودی‌ها منتشر کرده‌اند. وزارت کشور سعودی با انتشار بیانیه‌ای مدعی شد که هدف از این حملات «شناسایی و دستگیری افراد مسلح» در این شهر است.
اما ساکنان شهر قطیف با رد این ادعای دولت سعودی نسبت به به کارگیری تسلیحات سنگین و حملات خمپاره‌ای به محلات مسکونی از سوی ارتش سعودی بشدت ابراز نگرانی کرده‌اند. شبکه «المیادین» به نقل از منابع سعودی گزارش داد که صدای چندین انفجار همزمان با یورش سعودی‌ها به قطیف شنیده شده و یکی ازخانه‌ها در محله «باب الشمال» بر اثر تیراندازی نیروهای امنیتی دچار حریق شده است. به گفته این منابع، نیروهای امنیتی سعودی راه‌های منتهی به بازار «الخمیس» و ورودی منظقه «الجراری» و «المدنی» را بسته است. برخی از کاربران فضای مجازی نیز اعلام کردند که نیروهای سعودی برق برخی از مناطق شهری قطیف را به هنگام حمله قطع کردند و مانع از ورود خودروهای امدادرسانی و آتش‌نشانی به این مناطق شده‌اند. گفته می‌شود در این حملات شمار زیادی زخمی و یک نفر به نام «نذیر الغزوی» به ضرب گلوله نظامیان سعودی کشته شده است. نیروهای سعودی دو هفته پیش نیز در حمله به منطقه قطیف سه جوان ساکن این منطقه را به شهادت رسانده بودند. شرق عربستان محل سکونت شیعیان این کشور، که استان قطیف در آن واقع شده است، حدود ۲۰ درصد از جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهد.
جنایات سعودی در قطیف در حالی صورت گرفته که همچنان پرونده خاشقجی همچنان برای سعودی بحران ساز است. وزیر خارجه ترکیه با بیان اینکه نتایج تحقیقات در پرونده مفقود شدن روزنامه‌نگار سعودی را به‌طور شفاف در اختیار جهانیان می‌گذارند، گفت تا کنون نیز فایل صوتی در اختیار کسی قرار نداده‌اند. «مولود چاووش‌اوغلو» وزیر خارجه ترکیه اعلام کرد که در جریان تحقیقات در پرونده مفقود شدن «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی در کنسولگری استانبول، اطلاعات و مدارک مستدلی از سرنوشت وی دارند. مقامات دولتی آمریکا می‌گویند سازمان‌های جاسوسی این کشور باور ندارند که ولی‌عهد ریاض با ماجرای قتل روزنامه‌نگار منتقد سعودی در کنسولگری استانبول ارتباط ندارد اما در حال بررسی ابعاد قضیه هستند. بیش از ۴۰ نفر از اعضای مجلس نمایندگان آمریکا از رئیس‌جمهور این کشور خواستند که عربستان را به دلیل ماجرای خاشقچی، شدیدا مورد تحریم قرار دهد.
از سوی دیگر رئیس‌جمهور فرانسه گفت او به همراه سران آلمان، انگلیس و هلند تصمیم گرفته‌اند فعلا تا زمان روشن شدن وضعیت خاشقچی، سفرهای سیاسی به عربستان را تعلیق کنند. در همین حال منابع خبری اعلام کردند علیرغم فشارهای دخلی و بین المللی به لندن برای توقف فروش سلاح به عربستان سعودی، شبکه اسکانی نیوز گزارش داد که میزان فروش تسلیحات انگلیس به سعودی‌ها بیش از دو سوم افزایش یافته است. پایگاه خبری شبکه اسکای نیوز گزارش داد که فروش تسلیحات و تجهیزات نظامی انگلیس به عربستان سعودی در سال ۲۰۱۷ نسبت به سال ۲۰۱۶ دو سوم افزایش یافته است. براساس یافته‌های اسکای نیوز، انگلیس در سال گذشته ۴۵۰ میلیون پوند بیشتر از سال ۲۰۱۶ به عربستان سعودی سلاح فروخته است. طبق اطلاعات وزارت تجارت بین المللی انگلیس، لندن در سال ۲۰۱۷ حدود ۱۲۶ مجوز فروش سلاح و تجهیزات نظامی به ارزش ۱.۱۲۹ میلیارد پوند صادر کرده است.
این حمایت‌ها نیز نتوانسته مانع شکست ائتلاف سعودی شود چنانکه ارتش و کمیته‌های مردمی یمن با عملیات‌های زمینی و شلیک‌های موشکی و توپخانه‌ای خود خسارت‌های جانی قابل توجهی به ائتلاف سعودی-اماراتی طی ۲۴ ساعت اخیر وارد کردند. در عملیات‌‌های ارتش و کمیته‌های مردمی یمن و نیز عملیات یگان توپخانه و موشکی، تعدادی از «مزدوران ائتلاف سعودی-آمریکایی»، کشته و زخمی شدند.
در همین حال شهر «الغیضة» مرکز استان «المهرة»، عصر دیروز شاهد تظاهرات صدها نفری شهروندانی بود که به خیابان‌ها آمده بودند و علیه حضور نیروهای ائتلاف سعودی در این استان شعار سر می‌دادند. به گفته منابع آگاه محلی، معترضان در سراسر خیابان‌های این شهر حضور داشتند و خواستار خروج نیروهای ائتلاف سعودی از استانشان شدند.آنها با سر دادن شعارهایی، عربستان و ملک سلمان را استعمارگر توصیف کردند و خواستار خروج نیروهای شاه سعودی از المهرة شدند. صندوق کودکان ملل متحد «یونیسف» اعلام کرد که با محاصره یا حمله به بندر الحدیده ۴ میلیون کودک یمنی دیگر در معرض ناامنی غذایی قرار می گیرند.

کد مطلب: 106517
 
Share/Save/Bookmark