میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۲۵
 
 
فرانسه طرح سلطه بر اروپا را در سر می‌پروراند
رنسانس جاه‌طلبانه ماکرون
رنسانس جاه‌طلبانه ماکرون
 

در اقدامی که بسیاری آن طراحی فرانسه بر اتحادیه اروپا بویژه پس از خروج انگلیس از این اتحادیه می دانند، رئیس‌جمهور فرانسه برنامه جامع مورد نظر خود را با توجه به نزدیک شدن به انتخابات پارلمانی اروپا و تحولات این قاره منتشر کرد.
«امانوئل ماکرون» برنامه‌ای را مطرح کرده که معتقد است از دموکراسی در اروپا حمایت خواهد کرد و شامل کنترل مرزها و اعمال جریمه‌های بیشتر برای شرکت‌هایی خواهد بود که به محیط‌زیست آسیب می‌رسانند یا تخلف مالیاتی دارند. این پیشنهاد با توجه به تداوم قدرت گرفتن گروه‌های راست‌گرا و ملی‌گرا (ناسیونالیست‌ها) صورت می‌گیرد و از کشورهای اروپایی خواسته شده است تا به نوعی «رنسانس اروپایی» روی آورند.
پیشنهادهای اصلی ماکرون اینها هستند: ایجاد یک خبرگزاری برای حمایت از دموکراسی اروپا و روند‌ انتخابات در برابر حملات سایبری و جلوگیری از انتشار اخبار جعلی که ممنوعیت حمایت‌های خارجی از احزاب سیاسی و ایجاد قوانینی که مانع از انتشار سخنان نفرت پراکنانه و توام با خشونت در فضای مجازی می‌شود هم در برنامه آن قرار داشته باشد. ایجاد اصلاحات در منطقه شنگن از جمله تشکیل پلیس مرزی مشترک و دفتر اروپایی مهاجرت.کنترل سختگیرانه‌تر بر مرزهای خارجی اروپا و پیگیری سیاست پذیرش پناهجویان. پیگیری رویکری مشابه سیاست «آمریکا نخست» که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا آن را مطرح کرد و در همین راستا از فعالیت شرکت‌هایی که منافع راهبردی اروپا را تهدید می‌کنند هم جلوگیری شود. مجازات و یا ممنوعیت فعالیت شرکت‌هایی که تخلف محیط‌زیستی یا مالیاتی دارند و یا در زمینه حفاظت از اطلاعات تخلف کردند. تشکیل بانک آب وهوا اروپا تا به این وسیله هزینه برای راه‌های زندگی پایدار تامین شود.
برای هر کشوری یک «سپر اجتماعی» برای تمامی کارکنان اروپایی که دستمزد اندکی دارند، شکل گیرد. تمامی کشورها باید در «کنفرانس اروپا» که آخر سال برگزار می‌شود شرکت کنند تا به تغییرات گسترده در ساختار سیاسی پرداخته شود و از شهروندان اروپایی خواسته شود که از احزاب افراط‌گرا و ناسیونالیست حمایت نکنند. اروپا بار دیگر در پی برگزیت (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا) جایگاه خود را پیدا کند. پیمان جدید دفاعی و امنیتی اروپا تا تعهدات کشورهای اروپایی را در هماهنگی با سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) تبیین کند.
رئیس‌جمهور فرانسه که چندین ماه است به دلیل موج اعتراض‌های مردمی هدف انتقاد و فشار قرار دارد، هشدار داد که انتخابات ماه می برای آینده قاره اروپا نقشی تعیین کننده دارد. در فرانسه از اواسط نوامبر هزاران نفر از مخالفان دولت ماکرون هر هفته تظاهرات می‌کنند این تظاهرات‌ها در آغاز مسالمت‌آمیز بوده‌اند و با دخالت پلیس، درگیری‌های خیابانی را به دنبال داشته‌اند. در برخی از روزها شدت درگیری‌ها به حدی بود که تعدادی دچار نقص عضو شده‌اند.
دولت فرانسه قصد داشت در چارچوب سیاست تشویق عمومی به استفاده از خودروهای هیبریدی و کاهش خودروهای متکی به سوخت فسیلی، از ابتدای سال آینده میلادی مالیات بر سوخت را افزایش دهد، اما همین تصمیم جرقه اعتراضات طبقه متوسط را زد. معترضان ماکرون را که پیش از این یک بانکدار بوده، به حمایت از طبقه ثروتمند متهم کرده و می‌گویند او سیاست‌هایی را دنبال می‌کند که بانک‌های بزرگ فرانسه از آن نفع می‌برند. رئیس‌جمهور فرانسه در مورد برنامه اصلاحات مدنظر خود گفت که هرگز اروپا تا این حد در معرض خطر قرار نگرفته است و افزود: «ملی‌گرایی هیچ‌ چیزی به ارمغان نمی‌آورد.این پروژه‌ای مردود شده است...ما نمی‌گذاریم که ناسیونالیست‌ها بدون هیچ راهکاری، از خشم مردم سوءاستفاده کنند.» کارشناسان این رویکرد ماکرون را گام نخست وی برای موفقیت در انتخابات ماه می می‌دانند.قرار است انتخابات پارلمانی اروپا در روزهای ۲۳ تا ۲۶ ماه می برگزار شود.
وزیر دادگستری آلمان با انتشار پیامی در یکی از شبکه‌های اجتماعی از برنامه اصلاحات اروپایی مورد‌نظر رئیس‌جمهور فرانسه استقبال کرد. بارلی با تشکر از برنامه ماکرون موسوم به «رنسانس اروپایی» گفت که اروپا نیازمند اتحاد است و باید قوی‌تر شود. اما در این میان بسیاری از کشورها تاکید دارند که ماکرون با این طرح به دنبال زمینه سازی برای برتری فرانسه بر اتحادیه اروپاست بویژه اینکه با خروج انگلیس از اتحادیه و نیز وضعیت نه چندان مطلوب مرکل صدر اعظم آلمان در برابر رقبا، این امید برای پاریس ایجاد شده که بتواند به عنوان قدرت برتر اروپا ایفای نقش داشته باشد. بر این اساس بسیاری طرح ماکرون را نه اقدام برای حل بحران‌های اروپا بلکه رفتاری جاه طلبانه برای سلطه بر اروپا می‌دانند.

کد مطلب: 108218
 
Share/Save/Bookmark