میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۱۵
 
 
لبنانی‌ها به تحریم‌ حزب‌الله توسط لندن واکنش نشان دادند
تاکید بر مقاومت پاسخ لبنان به انگلیس

لبنانی‌ها یک‌صدا به حمایت از مقاومت پرداختند چنانکه جبران باسیل وزیر خارجه لبنان در اولین موضع‌گیری در ارتباط با تصمیم انگلیس در ارتباط با حزب‌الله تاکید کرد که ما به این تصمیمات عادت کرده و چنین مواضعی تغییری در نگاه ما به مقاومت ایجاد نمی‌کند.
وی که در دیدار فدریکو موگرینی رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیروت سخن می‌گفت، با اشاره به موضع مخالف اتحادیه اروپا با انگلیس در این ارتباط تاکید کرد که تا زمانی که اشغالگری وجود داشته باشد، دولت، مجلس و نهادهای حکومت و تمام مردم لبنان از مقاومت حمایت می‌کنند. ساجد جاوید وزیر کشور انگلیس با صدور بیانیه‌ای جنبش حزب‌الله لبنان اعم از شاخه سیاسی و نظامی آن را به عنوان یکگروه تروریستی اعلام و فعالیت آن را در انگلیس ممنوع کرد.این موضع دولت انگلیس مخالفت هایی را نیز در اروپا به دنبال داشته و این در حالی است که اتحادیه اروپا حزب‌‌الله را به صورت دو بخش سیاسی و نظامی به رسمیت شناخته و بخش نظامی آن را در فهرست تحریم قرار داده است. امانوئل ماکرون رئیس‌جمهوری فرانسه هم در این‌باره به صراحت اعلام کرد که هیچ کشوری نمی‌تواند یک حزب لبنانی را که در دولت این کشور مشارکت دارد، در فهرست تروریستی قرار دهد.
وی تاکید کرد که ما با جناح سیاسی حزب‌الله که در دولت لبنان حضور دارد، تعامل داریم. جنبش حزب‌الله لبنان اکنون در دولت جدید لبنان که اواخر بهمن‌ماه از مجلس رای اعتماد گرفت، دارای ۳ وزیر از ۳۲ وزیر دولت سعد الحریری است که این امر به دنبال پیروزی‌های این جنبش و جریان‌های نزدیک به آن از بین گروه‌های اسلامی در جریان انتخابات پارلمانی در لبنان و کسب ۶۷ کرسی از ۱۲۸ کرسی مجلس انجام شد. البته آمریکا و عربستان در جریان برگزار انتخابات اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷ پارلمانی در لبنان نیز اقداماتی را مانند کشور عراق برای وارد کردن طیف‌های نزدیک به خود در این پارلمان انجام دادند که در نهایت نتوانستند موفقیتی در این راه کسب کنند.
در دولت جدید لبنان سه وزیر از حزب‌الله شاماجمیل جبق به عنوان وزیر بهداشت، محمد فنیش وزیر ورزش و جوانان ومحمود قماطی به عنوان وزیر مشاور در امور پارلمان حضور دارند. در همین حال وزیر خارجه لبنان در همین حال به عنوان رئیس دستگاه دیپلماسی این کشور در دیدار با موگرینی تاکید کرد که موضع اخیر لندن، هیچ تاثیر منفی بر لبنان نخواهد گذاشت و ما به اینگونه رفتارهای برخی کشورها عادت کرده‌ایم و می‌خواهم به لبنانی‌ها بگویم که این مساله هیچ تاثیر مستقیم و بدی بر لبنان و روابط این کشور با انگلیس نخواهد داشت.
در این میان وزیر خارجه آمریکا ضمن استقبال از اقدام جدید لندن علیه حزب‌الله لبنان، به تداوم مواجهه با ایران اشاره کرد. مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا در توییتی بدین منظور نوشت: «آمریکا از متحدان انگلیسی خود بابت ممنوعیت حزب‌الله تشکر می‌کند.» همچنین وزارت خارجه بحرین با صدور بیانیه‌ای ضمن استقبال از تصمیم دولت انگلیس برای «تروریستی» خواندن حزب‌الله لبنان، مدعی شده است که حزب‌الله «تهدیدی برای صلح و امنیت بین‌الملل» است.
روسیا الیوم نوشت تصمیم انگلیس برای قرار دادن حزب‌الله در لیست گروه‌های تروریستی منطق دموکراسی در این کشور را زیر سوال می‌برد و حمایت از طرحی آمریکایی است. عجیب نیست که اسرائیل نیز از این تصمیم به بهانه حمایت حزب‌الله از رئیس‌جمهور سوریه استقبال کرد.

کد مطلب: 108119
 
Share/Save/Bookmark