میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ تير ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۱۷
 
 
توان موشکی و پهپادی یمنی‌ها سعودی را زمین‌گیر کرده است
فرار تنها گزینه متجاوزان
فرار تنها گزینه متجاوزان
 

همزمان با تغییر موازنه جنگ یمن از موازنه وحشت به موازنه قدرت و توان بالای دفاعی و تهاجمی یمنی‌ها، رئیس شورای عالی انقلاب یمن کشورهای عضو ائتلاف سعودی را به اعلام خروج از یمن پس از جنایات پنج ساله فراخواهد.
بحران یمن در حالی هر روز ابعاد گسترده‌تری می‌گیرد که ناتوانی متجاوزان در برابر مقاومت یمن هر لحظه آشکارتر می‌شود چنانکه حتی گزارش‌هایی مبنی بر طراحی سعودی و امارات برای فرار آبرومندانه از یمن منتشر شده است. پس از انتشار اخباری مبنی بر تصمیم امارات برای خروج از بخش‌هایی از یمن که البته برآوردها چیز دیگری درباره این موضوع می‌گوید، «محمد علی الحوثی» رئیس شورای عالی انقلاب یمن در صفحه توئیتر خود به این امر پرداخت.وی در توئیتی نوشت: کشورهای متجاوز را به اعلام خروج از یمن فرامی‌خوانیم، جمهوری یمن حمله، محاصره و ممنوعیت (حریم) هوایی را مردور می‌داند، خروج از یمن تصمیمی ایده‌آل است که باید در زمان فعلی گرفته شود، اقدام کشورهای متجاوز در استفاده از یمن به عنوان میدانی جهت آزمایش سلاح‌های اروپایی و آمریکایی طی پنج سال دیگر بس است، موضوعی که زشت بودن جنایات آنها را به جهان ثابت کرد.
هفته جاری، خبرگزاری فرانسه به نقل از مسئول اماراتی که نخواست نامش فاش شود، مدعی شد که «ابوظبی قصد دارد راهبرد خود در یمن را از جنگ به صلح تغییر دهد» روزنامه لبنانی «الاخبار» پانزدهم ماه جاری (تیرماه) اعلام کرد برخی اخبار منتشرشده مبنی بر کاهش حضور نظامی امارات در یمن خلاف واقعیت است و اخبار مذکور در رسانه‌ها هم‌زمان با عملیات تقویت حضور نظامی امارات در جنوب ، جبهه‌های ساحل غربی و استان «جوف» منتشر می‌شود. در این میان یک وب‌سایت یمنی به نقل از منابع وابسته به اطلاعات دولت مستعفی اعلام کرد، امارات چند ماهی است به تحرکات خود برای کودتا در عدن و تجزیه جنوب یمن شدت داده است.
از سوی دیگر در ادامه تجاوز به زیرساخت‌های یمن، شرکت نفت یمن در بیانیه‌ای گفت که ائتلاف سعودی شش فروند کشتی نفتی را در مسیر بندر «الحدیدة» توقیف کرد. شرکت نفت یمن گفت که ائتلاف سعودی شش فروند کشتی حامل فرآورده‌های نفتی را در چند مایلی بندر الحدیده یمن توقیف کرد. در این بیانیه آمده، شش کشتی در حالی توقیف شدند که دارای مجوز رسمی سازمان ملل هستند.
در همین حال القدس العربی با اشاره به افزایش قدرت بازدارندگی یمن در مقابل عربستان و سامانه‌های پدافندی آمریکایی این کشور، نوشت، میدان‌دار اصلی نبرد اکنون یمنی‌ها هستند و بن‌سلمان در اندیشه خروج آبرومند از جنگ است. روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی در یادداشتی با عنوان «آیا جنگ یمن به پایان خود نزدیک شده؟»، نوشت: با توجه به شاخص‌های واقعیت سیاسی و جنگ یمن در ماه‌های اخیر، ممکن است پاسخ این سوال مثبت باشد. در واقع عربستان سعودی به دنبال کسانی است که به آن کمک کنند تا از جنگ یا به تعبیری «ویتنام عربی» با حفظ آبرو خارج شود.این جنگ پس از بر باد رفتن امید تعدادی از کشورها برای دستیابی به پیروزی سریع و مهار گسترش ایران به رهبری عربستان سعودی و ایالات متحده که بزرگترین بازندگان سیاسی و نظامی جنگ و به میزان کم ‌تر آن، امارات عربی متحده است، پایان یافت. تصمیم‌گیری در مورد جنگ یمن میان سه دولت سعودی، آمریکایی و اسرائیلی گرفته شد و هدف آن محدود کردن نفوذ ایران در یمن بود. پس از آنکه تهران تصمیم گرفت از حوثی‌ها حمایت کند، به دنبال آن، یمن توسط عربستان سعودی محاصره شد به همان شیوه‌ای که اسرائیل با حزب الله رفتار کرد.
خبر دیگر آنکه سخنگوی نیروهای مسلح یمن خبر داد که پهپادهای یمنی نیروگاه برق «التهامة» و فرودگاه بین‌المللی ابهاء را هدف قرار دادند. سرتیپ «یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن بامداد سه‌شنبه خبر داد که یگان پهپادی یمن نیروگاه برق التهامه و فرودگاه بین‌المللی أبها عربستان سعودی را با پهپادهای قاصفK۲ هدف قرار داد.

ابتلای نیم میلیون یمنی به وبا
«فرحان حق» معاون سخنگوی دبیر کل سازمان ملل متحد دوشنبه شب در گزارشی از یمن اعلام کرد که حدود نیم میلیون یمنی در سال جاری میلادی (۲۰۱۹) به بیماری وبا مبتلا شده اند. فرحان در کنفرانس خبری گفت: شمار مبتلایان به بیماری وبا در سال جاری به ۴۶۰ هزار نفر رسیده که در مقایسه با سال گذشته که شمار مبتلایان ۳۸۰ هزار نفر بود، افزایش داشته است. وی افزود: تا کنون ۷۰۵ نفر بر اثر ابتلاء به وبا در یمن جان خود را از دست دادند. معاون سخنگوی دبیر کل سازمان ملل متحد اضافه کرد، سیل‌های اخیر در یمن و نبود آب آشامیدنی سالم از عواملی هستند که به شیوع وبا در این کشور سرعت بخشیده است.
فرحان گفت: امسال انجام برنامه‌های بشر دوستانه در یمن، ۴.۲ میلیارد دلار کمک مالی برای ارائه به بیش از ۲۰ میلیون نفر در این کشور را می‌طلبد. پیش تر هماهنگ کننده امور انسانی سازمان ملل در یمن گفته بود: این کشور با بدترین بحران انسانی در جهان روبرو است، چرا که نزدیک به ۸۰ درصد جمعیت ۲۴ میلیون و یکصد هزار نفری آن دست کم به یکی از انواع کمک‌های انسانی و حمایت نیاز دارند.

کد مطلب: 109811
 
Share/Save/Bookmark