میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۳۱
 
 
سیاست مجازی
یادآوری بندهای قانونی برای تجمع مردم

احمد توکلی رئیس هیأت مدیره سازمان مردم‌نهاد دیده‌بان شفافیت و عدالت در نامه‌ای به محمود واعظی رئیس دفتر محترم ریاست جمهوری نوشت: پیرامون اجرای ماده ۲۹ قانون برنامه ششم، موضع‌گیری دیده‌بان شفافیت و عدالت درباره اجرای آن و واکنش دولت در این‌باره، نکاتی را ارائه می‌کنم:
۱- بر خود لازم می‌دانم که نخست تشکر دیده‌بان شفافیت و عدالت را از واکنش عقلانی دولت در قبال وعده تجمع اعتراض‌آمیز علیه تعلل در شفاف‌سازی حقوق و دریافتی‌های مقامات، ابراز کنم. پس از هشدار نهایی بنده مبنی بر دعوت مردم به تجمع و اعتراض خیابانی، به فاصله نیم روز، آقای جمشید انصاری، رئیس سازمان امور اداری و استخدامی خبر خوش اتمام تهیه سامانه و وعده انعکاس دریافتی‌های نخستین ماه سال جدید را داد. ساعاتی بعد نیز آقای دکتر نوبخت، سخنگوی محترم دولت همین موضع را ابرام کرد. در مصاحبه جنابعالی آشکار شد که تدبیر شما هم در کار بود. توجه به یک اعتراض جدی و خیرخواهانه، به ویژه آنکه خواست و مطالبه تقریبا همه ملت را بازتاب می‌داد و خبررسانی مناسب و به موقع، واکنشی است که از حاکمان عاقل سر می‌زند و این شایسته تقدیر است.
۲- برای یادآوری باید عرض کنم که ماده ۲۹ قانون برنامه ششم دولت را مکلف کرده است تا پایان ۱۳۹۶، سامانه‌ای برای ثبت همه دریافتی‌های مقامات، رؤسا و مدیران در تمامی ارکان و اجزای حکومت، برقرار شود. تا همه مردم و دستگاه‌های نظارتی به طور برخط به آنها دسترسی داشته باشند؛ و دیگر در وضعیت نا شفاف، منابع ملت را برخی مسئولان حرام‌خوار و آزمند به یغما نبرند و اکثریت مسئولان که حرام و حلال سرشان می‌شود در معرض وسوسه‌های شیطان قرار نگیرند. در حالی که این مصوبه از افتخارات مجلس دهم است، ولی سال هم در حال اتمام بود و اهتمامی برای اجرایی شدن آن نشان داده نمیشد. بنده در جایگاه رئیس هیئت مدیره یک سازمان مردم‌نهاد، برای آنکه این حرکت به سرنوشت غم‌انگیز دریافت‌های نجومی مبتلا نشود، به استناد مقررات قانونی که «برگزاری اجتماعات و راهپیمایی‌ها در جهت تحقق اهداف تشکل پس از کسب مجوز از مراجع قانونی مربوط» را از اختیارات سمن‌ها می‌شمارد، آن هشدار را دادم.
۳- در قبال هشدار نهایی دیده‌بان سه نوع واکنش را دیدیم: نخست واکنش شایسته دولت که شرحش رفت. دوم واکنش برخی دوستان اصلاح‌طلب بود که از سر بیتابی مخالف تجمع اعتراض‌آمیز بودند، ولی چون این کار با دعوی دموکراسی‌خواهی سازگار نیست، راه تخطئه بنده و دیده‌بان را برای آن مقصود برگزیدند؛ و بالاخره سومین دسته خیرخواهانی بودند که این کار را از احمد توکلی و دیده‌بان تعجب‌آور خواندند! یک از آن‌ها، دوستم، دکتر واعظی ارجمند بود.
۴- شما در مصاحبه تان ضمن اظهار لطف و خیرخواه و یاور دولت شمردن بنده، فرمودید: «... بسیار از چیزی که ایشان نوشتند تعجب کردم... ما نباید وارد این مسائل شویم، یعنی کسانی که می‌توانند حرف خود را بزنند و با ارکان دولت و سایر نهادها هم ارتباط دارند، نباید در هر سطحی مروج رفتار خیابانی باشند.» درست است که دولت با خیرخواهی‌های دیده‌بان عمومار برخورد مثبت داشته است و در هر مورد، تشکر کرده‌ایم، ولی چون در مورد مشابه حرام‌خواری نجومی از مکاتبه و ملاقات نتیجه نگرفته‌ایم، به این روش رو آورده‌ایم. چه جای تعجب است؟ از نظر دینی تجمع و راهپیمایی روش‌های امر به‌ معروف و نهی از منکر است. امام(ره)، در تحریرالوسیله می‌گویند وقتی امر به ‌معروف و نهی از منکر به شکل فردی اثر ندارد و اگر جمعی باشد، احتمال اثر پیدا می‌شود، یارگیری و اقدام جمعی واجب است؛ بنابراین تجمع و راهپیمایی، با رعایت شرایط امر به ‌معروف و نهی از منکر، روشی اسلامی است.

کد مطلب: 103916
 
Share/Save/Bookmark