میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۵۸
 
 
فلسطینی‌ها به رغم سرکوب‌گری ارتش صهیونیستی جمعه بازگشت را گرامی داشتند
ایستاده‌ایم به رغم محاصره
ایستاده‌ایم به رغم محاصره
 

مردم غزه دیروز باردیگر به مناطق مرزی رفته و با شعار ایستاده‌ایم به رغم محاصره بر ادامه مقاومت تاکید کردند که البته سرکوب‌گری ارتش صهیونیستی صدها شهید و زخمی برجای گذاشت.
غزه هفته‌هاسات که صحنه ایستادگی و تظاهرات فلسطینی‌هایی است که برای آزادی وطن و حق بازگشت آوارگان با دستان خالی و بعضا با آتش زدن لاستیک‌ها به مقابله با ارتش صهیونیستی می‌پردازند. این هفته نیز مانند هفته‌های گذشته شورای ملی تظاهرات بازگشت و شکست محاصره بار دیگر توده مردم فلسطین را به شرکت گسترده در تظاهرات جمعه "ایستاده ایم به رغم محاصره"، فرا خواند و فلسطینی‌ها نیز با لبیک به این فراخوان تظاهرات گسترده‌ای را برگزار کردند. در بیانیه این شورا آمده است که این مشارکت در راستای اعلام وفاداری به خون هایی است که در راه وطن ریخته شده و پایه گذار عزت و شرف ما شده اند.گفتنی است در تظاهرات جمعه گذشته، اولین جمعه ماه رمضان هزاران نفر شرکت داشتند.
برنامه های این روز برخلاف روزهای دیگر که مردم اندکی قبل و بعد از نماز جمعه اجتماع می کردند، در آخرین ساعت های عصر برگزار شد. رژیم صهیونیستی در دومین جمعه ماه رمضان، مانع ورود جوانان زیر ۴۰ سال به قدس برای ادای نماز در مسجد الاقصی شد؛ این در حالی است که گذرگاه قلندیا شاهد درگیری های کلامی و جزئی بین نظامیان رژیم صهیونیستی و جوانانی است که از ورود به قدس منع شده اند. دادگاه عالی رژیم صهیونیستی طی حکمی مجوز «استفاده از زور» برای سرکوب تظاهرات بازگشت در نوارغزه را به نظامیان این رژیم اعطاء کرد. این دادگاه همچنین شکایت های واصله در خصوص استفاده بی رویه و افراطی صهیونیستها از زور علیه فلسطینیان در نوارغزه را رد کرد.
خبر دیگر آنکه با فشار اعضای کابینه امنیتی رژیم صهیونیستی، قانون مجوز اعلان جنگ یک‌طرفه توسط نخست‌وزیر و وزیر جنگ این رژیم، لغو شد. در حالی که پارلمان رژیم صهیونیستی «کنست» چندی پیش طرحی را تصویب کرد که درپی آن به نخست وزیر اجازه اعلان جنگ می‌داد، اعضای کابینه امنیتی این رژیم اما برای لغو آن وارد عمل شدند. وزیران کابینه امنیتی رژیم صهیونیستی شامگاه چهارشنبه طرحی را تصویب کردند که بر اساس آن اختیار اعلان جنگ از شخص نخست وزیر گرفته شده و فقط کابینه، آنهم در صورت اجماع، می‌تواند علیه کشوری اعلان جنگ کند.
از سوی دیگر وزیر جنگ رژیم صهیونیستی گفت هفته آینده طرحی برای ساخت ۲۵۰۰ واحد جدید در کرانه باختری را تصویب می‌کنند که کار ساخت ۱۴۰۰ واحد از آنها فورا آغاز می‌شود. تداوم طرح‌های رژیم صهیونیستی برای ساخت شهرک‌های بیشتر در کرانه باختری در حالی ادامه دارد که پیشتر شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه ۲۳۳۴ در محکومیت و توقف فوری شهرک‌سازی‌ها در اراضی خصوصی فلسطینیان را تصویب کرد.
در واکنش به جنایات صهیونیست‌ها «داوود شهاب» سخنگوی دفتر رسانه‌ای جهاد اسلامی در واکنش به حملات رژیم صهیونیستی به اهدافی در نوار غزه اعلام کرد رژیم اشغالگر با این اقدام سعی دارد مقاومت فلسطین را به سمت مقابله نظامی با خودش سوق دهد تا از بن‌بست ایجاد شده پس از تظاهرات بازگشت فرار کند. بر اساس گزارش خبرگزاری فلسطینی «سما»، وی در ادامه گفت: رژیم اشغالگر، در برابر صدای حقیقت، شکست‌خورده، ناتوان و سرخورده شده است. در ادامه سیاست‌های اشغالگرایانه وزیر اطلاعات رژیم صهیونیستی با ادعای اینکه به رسمیت شناخته شدن حکومت بر بلندی‌های اشغالی جولان توسط آمریکا پاسخ دردناکی به ایران است، گفت تل‌آویو فشارها به واشنگتن را آغاز کرده است.
«ایسرائیل کاتص» وزیر اطلاعات رژیم صهیونیستی گفت تل‌آویو در حال فشار آوردن به واشنگتن است تا حاکمیت این رژیم بر بلندی‌های جولان اشغالی را به رسمیت بشناسد. کاتص در مصاحبه با خبرگزاری «رویترز» گفت به رسمیت شناختن سلطه ۵۱ ساله اسرائیل بر جولان توسط آمریکا، اکنون در رأس دستورکار مذکرات دوجانبه قرار دارد و احتمال می‌رود طی چند ماه آینده، [نتیجه] این مسئله اعلام شود. خبر دیگر آنکه گروههای صلح طلب نیوزیلندی در اعتراض به نمایش فیلمی صهیونیستی در آکلند نیوزیلند، رژیم صهیونیستی را عامل کشتار مردم فلسطین خواندند و خواستار ممانعت از ادامه این نمایش شدند.

کد مطلب: 104493
 
Share/Save/Bookmark