میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ تير ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۳۲
 
 
ربیعی در نشست خبری:
سوال از رئیس‌جمهور مشکلات مردم را حل نمی‌کند
سوال از رئیس‌جمهور مشکلات مردم را حل نمی‌کند
 

سخنگوی دولت با بیان اینکه سوال از رئیس‌جمهور حق قانونی نمایندگان مجلس است، گفت: این اقدام مشکلی از مشکلات مردم را حل نخواهد کرد و تنها حاشیه‌سازی می‌کند. علی ربیعی در نشست خبری با اهالی رسانه با تاکید بر اینکه کماکان کرونا موضوع اصلی دولت و جامعه است، اظهار داشت: گزارش‌هایی که در کمیته‌ها و جلسات ستاد ملی کرونا مطرح شد اطلاع‌رسانی شده است. در این مدت ما دستاوردهای مهمی همچون افزایش توان علمی و مهارتی، گسترش شرکت‌های دانش بنیان در حوزه سلامت، ایجاد ساختارهای کلینیک مجازی و اجتماعی شدن نظام سلامت، یادگیری مردم برای زندگی همراه با رعایت مسائل بهداشتی را داشتیم.
وی عنوان کرد: خوشبختانه شاهد کاهش مرگ و میر به رغم افزایش افراد مراجعه کننده بر اثر بیماریابی فعال بودیم. سخنگوی دولت بیان کرد: از مجموع تخت‌هایی که نیروهای مسلح عزیز ما فراهم کرده بودند اساسا بهره برداری صورت نگرفت و تخت‌های بیمارستانی کافی بود اما ۸ هزار تخت بیمارستانی جدید هم هدف گذاری شده است که امیدواریم بتوانیم تا پایان دولت این‌ها را تکمیل کنیم تا مورد بهره‌برداری قرار بگیرد.
ربیعی افزود: ستاد ملی کرونا برای مشاغل گروه سه و چهار که قبلاً تعریف شد، در شهرهای قرمز مجدد ممنوعیت های را اعمال کرده است و در تهران هم براساس پیشنهاد ستاد تهران، در مورد برخی از مشاغل تصمیم گیری خواهد شد. وی تصریح کرد: رئیس‌جمهور هم دستور دادند هم اقدامات لازم قسط دوم برداشت از صندوق توسعه ملی برای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی انجام شود و هم تمام مطالبات پرستاران باید امسال پرداخت شود و این دستور به رئیس سازمان برنامه و بودجه صورت گرفته است. سخنگوی دولت با اشاره به جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت گفت: مباحثی در مورد تامین ارز و پایین آوردن قیمت ارز و فراوان شدن ارز در اختیار دولت مطرح شد. ما حدود ۲۷ میلیارد دلار ارز داریم که باید از سال ۹۷ تاکنون برگشت داده می شد که برگشت داده نشده است.
ربیعی اضافه کرد: براساس هماهنگی انجام شده میان بانک مرکزی و وزارت صمت، کمیته نظارت بر تخصیص ارز جلسات خود را با حضور نمایندگان قوه قضاییه و دادستانی کل کشور تشکیل خواهند داد و صادرکنندگان دعوت خواهند شد و شیوه برگرداندن پول مشخص خواهد شد. وی تصریح کرد: بحثی هم در مورد محدودیت واردات گوشی مطرح شده بود که منجر به افزایش قیمت شده بود. گفته شده بود که واردات گوشی‌های موبایل بالای ۳۰۰ دلار ممنوع شده است و آنچه عنوان شده بود، صورت جلسه و تصمیمات کارگروه مشترک ارزی بوده و هیچ ابلاغی صورت نگرفته و تصمیم نهایی در این خصوص اتخاذ نشده است. از سوی وزارت صمت و گمرکات کشور هیچ دستور و ابلاغی در این زمینه نیست و هیچ تغییر رویه ای هم در این واردات انجام نشده است.
سخنگوی دولت ادامه داد: در هفته گذشته شاهد نوعی از تعاملات دولت و مجلس بودیم که به هرحال بازتاب های متفاوتی را در جامعه به همراه داشت. خدمت مردم عرض می‌کنم ما با پذیرش تکثر دیدگاه هایی که در نگاه به مسایل کشور وجود دارد، موافق هستیم و از آن حمایت می‌کنیم و از شنیدن آنها خوشحال هستیم. سخنگوی دولت درباره همکاری ۲۵ ساله ایران و چین گفت: ما موضوع محرمانه‌ای نداریم و برخی از پرسش‌هایی که مطرح می‌شود باید پاسخ داده شود. اما بخش زیادی از شبهاتی که درباره این موضوع طرح می شود از سوی کسانی است که نسبت به امور کشور دلسوز نیستند.
سخنگوی دولت با اشاره به اینکه خط‌کشی و تقسیم بندی میان کشورها و اتحادیه‌های منطقه‌ای و تقسیم بندی غرب و شرق در سیاست خارجی ما جایگاهی ندارد، اظهار داشت: جمهوری اسلامی بر اساس اصول ثابت هرگز خود را در میان شرق و غرب قرار نمی‌دهد. ما از همکاری با همه کشورها استقبال می‌کنیم و تنها با رژیم غاصب اسراییل که ماهیت دولت ندارد و با کشورهای تهدیدگر کاری نداریم. ربیعی درباره حادثه اخیر در سایت نطنز گفت: فرضیه هایی مربوط به علت حادثه در ساعات اولیه مورد بررسی قرار گرفت. بر اساس اجماع نظر کارشناسان علت حادثه در حال تکمیل است. خوشبختانه این حادثه تلفات جانی نداشت و در ساعات اولیه اعلام کردند که مواد رادیو اکتیو در منطقه پراکنده شده که به هیچ عنوان صحت ندارد. این حادثه تاثیری در روند غنی سازی اورانیوم نگذاشته و تاسیسات نطنز طبق روال قبلی در حال فعالیت است. ربیعی تاکید کرد: اسراییلی ها باید توجه داشته باشند که تولید ادبیات هنجار شکن در زمینه حمله به تاسیسات هسته ای ما حتی اگر تنها یک حرکت رسانه ای باشد عملا گام نهادن در مسیر عبور از خطوط قزمز صلح و امنیت جهان است. این اقدام می تواند یک رویه خطرناکی باشد که در سراسر جهان توسعه یابد و نهادهای بین المللی باید نسبت به ادبیات هنجارشکن رسانه های وابسته واکنش نشان دهند. ربیعی درباره موضع دولت در برابر اقدام نمایندگان به سوال از رئیس‌جمهور گفت: اولویت فعلی ما در تعامل با مجلس شورای اسلامی پیگیری ۶۸ لایحه معوقه است که خواستار رسیدگی به آن هستیم و انتظار داریم که دولت آن را به اولویت خود تبدیل کند. ربیعی تصریح کرد: سوال از رئیس‌جمهور و وزرا حق سلب نشدنی نمایندگان مجلس است. اما ما معتقدیم که وظیفه شناسی تنها در سایه رعایت حریم ملاحظات سیاسی پیشرفت می‌کند. ما به طور جدی نگرانیم که سوال شتاب زده از رئیس‌جمهور در حالی که مجلس یازدهم به تازگی کار خود را آغاز کرده و هنوز به جنبه های سیاست گذاری دولت اشراف ندارد به جای اینکه کمک کند امور اجرایی و قانون گذاری پیش برود، حاشیه سازی می‌کند و مشکلی از مشکلات مردم را نیز حل نخواهد کرد. وی افزود: ما پیشنهاد می‌کنیم که نمایندگان دلسوز به منظور آشنایی با وضعیت اجرایی کشور در کمیسیون های تخصصی و با حضور وزرا به تبادل نظر و مشورت بپردازند و سوالات در این جلسات مطرح شود. ربیعی در واکنش به حاشیه‌های حضور ظریف در مجلس گفت: متاسفانه حواشی حضور آقای ظریف در مجلس بد بود. استفاده از کلمات ناشایست از سوی تعداد معدودی از نمایندگان باعث حیرت دولت و مردم شد. وی گفت: پایان تحریم تسلیحاتی ایران یکی از مفاد صریح قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل است و ما معتقدیم که باید این قطعنامه انجام شود. سخنگوی دولت در خصوص مسائل رخ داده در بازار ارز و طلا و اقدامات دولت برای کنترل این دو بازار گفت: کاهش صادرات غیر نفتی در کنار سقوط قیمت نفت و کاهش صادرات نفت موجب کمبود ارز شد که اثر آن را بر سایر اقدامات در این حوزه گذاشت و این شک را به جامعه وارد کرد ما صادرات را فعال کردیم و شاخص ها نشان می‌دهد که بیش از دوران گذشته در حال فعال کردن صادرات هستیم. از سوی دیگر ارزهایی که بعد از سال ۹۷ بر اثر صادرات به دست آمده است را در حال برگرداندن هستیم همچنین مسیرهای صادراتی جدیدی را با مقاومت و ایستادگی در حال گشودن هستیم. حتماً با برنامه‌ای که در خصوص صادرات کنندگان اتخاذ شد تا ارز حاصل از صادرات خود را در سامانه نیما به فروش برسانند، وضعیت ارزی بانک مرکزی بسیار متفاوت شده است آقای دکتر همتی در این خصوص توضیح خواهند داد. 

کد مطلب: 114393
 
Share/Save/Bookmark