میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۱۳
 
 
همدلی مومنانه با بضاعت شخصی
سه ماه از رسمی شدن کرونا در کشور می‌گذرد و به لطف همدلی مردم و مسئولین و تلاش‌های بی وقفه کادر پزشکی و البته بخش تولید کشور در تهیه اقلام بهد

سه ماه از رسمی شدن کرونا در کشور می‌گذرد و به لطف همدلی مردم و مسئولین و تلاش‌های بی وقفه کادر پزشکی و البته بخش تولید کشور در تهیه اقلام بهداشتی و درمانی، ایران توانسته نام خود را در جمع موفق‌ترین کشورها در مقابله با کرونا و تبعات آن ثبت کند. نکته قابل در این دوران نقش مهم مردم در تدوین و مقابله موفق کشور با کرونا و البته تبعات اقتصادی و اجتماعی کروناست. اما حلقه تکمیلی و بسیار مهم این همراهی، مشارکت گسترده مردم در طرح همدلی مومنانه است که اقتدار و انسجام ملی در مقابله با تبعات اقتصادی کرونا را به رخ جهانیان کشید. جهادی بزرگ و تقدیر آمیز از ملت بزرگ ایران که هر کس تلاش نمود تا نقشی در آن داشته باشد تا در این روزگار سخت، گامی مهم برای رفع چالشهای معیشتی دوران کرونا برداشته شود.
این همدلی زمانی ارزش و جایگاهش آشکار می‌شود که در کشورهای اروپایی و آمریکایی مدعی حقوق بشر و دولت رفاه، مردم به جای کمک به یکدیگر به غارت فروشگاه‌ها و ربودن اقلام غذایی از دست یکدیگر می‌پردازند. اینجا بود که فرهنگ غنی ایرانی- اسلامی، ظرفیت عظیم خویش را بار دیگر به رخ جهانیان کشید.
این همدلی مومنانه از سوی مردم در حالی رقم خورده و همچنان ادامه دارد که یک اصل مهم طرح است و آن اینکه مسئولین رده های مختلف کشور برای تداوم همدلی مومنانه با بضاعت شخصی پیش قدم شوند. نکته مهم آن است که این پیشگام شدن کمی از جنش همدلی مومنانه به سبک مردم متفاوت است و تحقق آن دارای ابعاد دیگری است که قطعا حرکت در آن مسیر می‌تواند دلگرمی بیشتر مردم در همدلی مومنانه و همراهی با مسئولان در حل مشکلات دوران پسا کرونا را به همراه داشته باشد. مقابله با گروانی و تورم که در برخی کالاها این گرانی به اوج رسیده از اصلی‌ترین مراحل این همدلی مومنانه مسئولان است. در شرایطی که اقتصادی ایران نیز مانند سایر کشورها با چالشهای کرونایی مواجه است سربه فلک کشیدن قیمت خودرو و یا اقلام خوراکی آن هم به دلیل عدم نظارت کامل و صحیح دستگاه‌های متولی و اجرایی قطعا پاسخی مناسب به همدلی مومنانه مردم نیست که ورود قاطع مسئولانه به این عرصه گامی مهم در مشارکت مسئولانه در همدلی مومنانه است. نکته مهم دیگر توجه به کسب کار در قالب جهش تولید است. قطعا از تبعات کرونا، ابعاد اقتصادی آن است که راهکار مقابله با آن نیز برنامه ریزی سریع و صحیح در جهت جهش تولید است چرا که راه اندازی چرخ تولید یعنی حرکت اقتصادی یک کشور. حال این جهش تولید در بخش کشاورزی باشد و یا در بخش صنعتی. توجه ویژه به کشاورزانی که این روزها حاصل دست رنجشان بر زمین مانده و دلالان و سوداگران در کمین غارت و حتی نابودی محصولات آنها هستند امری مهم در تحقق جهش تولید است که حلقه تکمیلی آن را حمایت از بنگاه‌ها و کارگاه‌های تولید کوچک است که اقتصاد خرد و مردم نهاد را به حرکت در می‌آورد.
و در نهایت‌ آنکه دوران کرونا نشان داد که کنار نهادن رقابت‌های سیاسی و جناحی برابر با حل مشکلات به بهترین نحو است که استمرار این روند گزینه‌ای مهم در رفع مشکلات آتی کشور و البته از مطالبه مردمی در همدلی مومنانه مسئولان است. لازم به ذکر است که ملت ایران شرایط سخت تحریم دوران کرونا تحمل و نشان داد که می‌توان با تکیه بر داخل مشکلات را حل کرد، پس جا دارد که مسئولان در طرح همدلی مومنانه مسئولان روند تکیه به داخل و چشم برداشتن از وعده‌های خارجی را محقق سازند چنانکه دوران کرونا نشان داد می‌توان یاد گرفت بدون خارج،کشور را اداره و مشکلات را رفع کرد. 

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 113790
 
Share/Save/Bookmark