میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : جمعه ۱۳ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۱۶
 
 
واشنگتن‌پست:
زورگویی ترامپ در قبال ایران می‌تواند نتیجه عکس دهد

روزنامه آمریکایی واشنگتن پست در گزارشی نوشت که زورگویی رئیس‌جمهور آمریکا برای ایران می‌تواند نتیجه عکس دهد.
این روزنامه آمریکایی در گزارشی تحت عنوان «تاکتیک‌های زورگویی ترامپ درخصوص ایران می‌تواند نتیجه عکس دهد» نوشت: ترامپ به نظر می‌رسد که متقاعد شده است که فرمول موفقیت در سیاست خارجی را یافته است «قلدری کردن برای دشمنان، تحریم‌ها آنها، فشار بر آنها و سپس رسیدن به یک توافق با آنها.»
این روزنامه افزود: ترامپ در مقابل کره شمالی از این رویکرد استفاده کرد و یک اجلاس با زرق و برق در سنگاپور با رهبر کره شمالی برگزار کرد که تاکنون نتیجه‌ای نداشته. او از تاکتیک‌های سخت/نرم خود در قبال مکزیک، و پس از مدت طولانی با کانادا استفاده کرده و به یک توافق تجاری دست یافت.
گزارش فوق نوشت: چین الان در تشک کشتی با ترامپ است. ترامپ، از طرفی، چین را با تعرفه‌ها هدف قرار می‌دهد، و از طرفی دیگر می‌گوید که رئیس‌جمهور چین چه دوستی خوبی برای او هست که در نهایت توافق خواهد کرد.
این روزنامه در بخشی از گزارش خود نوشت: موفقیت ترامپ نشان می‌دهد که زورگویی، دست‌کم در کوتاه‌مدت، می‌تواند جواب دهد... دشمن بعدی ایران است و این می‌تواند جالب‌ترین نبرد باشد. ترامپ در اظهارات علنی و خصوصی خود در سازمان ملل مشت‌های خود را ارسال کرد. به زبانی ساده، برنامه او فشار بر اقتصاد ایران به منظور تسلیم ایران برای مذاکره درباره توافقی بزرگتر و بهتر درباره موضوعات هسته‌ای و منطقه‌ای است.
این گزارش در ادامه به اظهارات متناقض ترامپ و از جمله توئیت وی درباره رئیس‌جمهور ایران اشاره کرده که در آن روحانی را مردی دوست داشتنی خوانده بود اشاره کرد. این روزنامه به نقل از مقامی آمریکایی نوشت که ترامپ در سپتامبر ۲۰۱۷ به رئیس‌جمهور فرانسه گفته بود که حاضر است با رئیس‌جمهور ایران دیدار کند و از مانوئل ماکرون برای میانجیگری درخواست کرده بود.
واشنگتن پست نوشت: ماکرون هفته گذشته در سازمان ملل از ترامپ درخصوص آنچه که او باید به رئیس‌جمهور ایران بگوید، سوال کرده است. منابع می‌گویند که ترامپ جواب داده است «من آماده مذاکره با آنها هستم، اما هنوز خیلی زود است. آنها باید فشار بکشند.» این پیام خصوصی مثل پیام عمومی بود.
روزنامه آمریکایی افزود: همانگونه که مدیران مالی هشدار می‌دهند، نتایج گذشته تضمینی برای عملکرد آینده نیستند. ایرانی‌ها می‌خواهند از انزوا فرار کنند، اما خیلی سخت است که تصور کنیم رهبر عالی ایران تسلیم راهبرد مشت/آغوش ترامپ شود و به توافق برسد. فشار آمریکا احتمالا به اقتصاد ایران آسیب خواهد زد. مسئله این است که آیا این منجر به ایجاد یک سازش و یک توافق خواهد شد یا نه.

کد مطلب: 106293
 
Share/Save/Bookmark