میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۴۶
 
 
واکنش عضو تلفیق به سخن رئیس جمهور
دولت از جیب مردم تفریق و در جیب خود جمع کرد!

عضو کمیسیون تلفیق مجلس گفت: دولتمردان از جیب مردم تفریق کردند و به جیب اطرافیان خود جمع کردند، حالا مجلس می‌خواهد از جیب رانت خواران تفریق کند و در جیب مردم جمع کند، شاید جمع و تفریق دولت و مجلس با هم فرق داشته باشد.
نماینده مردم قم و عضو کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی گفت: بطورکلی مجلس در بحث قیمت ارز ورودی نداشته است.
احمد امیرآبادی فراهانی افزود: نرخ تسعیر ارز در مجلس تعیین می‌شود و بر اساس آن دلار یا یورو تبدیل به ریال شده تا در بودجه به هزینه تبدیل شود.

وی اظهارداشت: دولت در لایحه بودجه سال آینده فروش روزانه دو میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت پیش بینی کرده بود که در کمیسیون تلفیق این عدد به یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز کاهش یافت و در ضمن نرخ تسعیر هم ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین شد.عضو کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی گفت: این ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان نرخ ارز نیست بلکه نرخ تسعیر است.
وی افزود: نرخ ارز را بازار تعیین می‌کند و خود دولت هم پیشنهاد داده این نرخ بر اساس قیمت بازار باشد.
امیرآبادی فراهانی بیان داشت: بانک مرکزی بنا بر تصمیم کمیسیون تلفیق مکلف است ارز (دلار و یورو) را دو درصد زیر قیمت بازار به فروش برساند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی اشاره کرد و گفت: تاکنون به میزان قابل توجهی ارز چهار هزارو ۲۰۰ تومانی برای واردات کالاهای اساسی، نهاده‌های دامی و دارو تخصیص یافته اما این کالاها با قیمت دولتی به دست مردم نرسیده است.
نماینده مردم قم و عضو کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه برای مثال محاسبه قیمت مرغ با نهاده چهار هزار و ۲۰۰ تومانی کیلویی کمتر از هشت هزار تومان می‌شود نه ۳۵ هزار تومان افزود: این ارز فقط به نفع رانت خواران تمام شد.
وی اظهارداشت: این رانت خواران در حقیقت از وابستگان، اطرافیان، هم جناحی‌ها، هم گروهی‌ها و نزدیکان دولتمردان بودند.
امیرآبادی فراهانی تصریح کرد: برخی افراد برای واردات کالا ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی دریافت کردند اما جنس به کشور وارد نشد و همچنین برخی‌ها کالا وارد اما به قیمت دولتی به سبب عدم نظارت و کنترل دولت در بازار توزیع نکردند.
وی ادامه داد: مجلس هم ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی و هم تعرفه گذاری آن را در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰حذف کرد که با این تصمیم به یقین انحصار رانت شکسته می‌شود.
نماینده مردم قم و عضو کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی افزود: رئیس جمهور در جلسه اخیر هیئت دولت گفت مجلس جمع و تفریق اعداد را بلد نیست.
وی ضمن انتقاد از اظهارات رئیس جمهور گفت: این گونه صحبت کردن با نمایندگان مردم درست نیست، مجلس به دنبال همدلی و و حدت است تا کشور بتواند در مقابل دشمنان بایستد.
وی با بیان اینکه اهالی خانه مجلس عددهای جمع و تفریق را خوب بلدند، یادآورشد: دولتمردان از جیب مردم تفریق کردند و به جیب اطرافیان خود جمع کردند حالا مجلس می‌خواهد از جیب رانت خواران تفریق کند و در جیب مردم جمع کند شاید جمع و تفریق دولت و مجلس با هم فرق داشته باشد.

کد مطلب: 116896
 
Share/Save/Bookmark