میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۵۸
 
 
همزمان با کشتار غیر نظامیان سوری توسط آمریکا صورت گرفت
تروریست‌ها روی خط نقض آتش‌بس

مرکز روسی نظارت بر آتش‌بس سوریه «حمیمیم» اعلام کرد که گروه‌های تروریستی طی ۲۴ ساعت گذشته، ۱۲ بار آتش‌بس را نقض کرده‌اند.
مرکز حمیمیم در بیانیه‎ای اعلام کرد که «طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۲ بار آتش‌بس توسط عناصر مسلح نقض شده است که شش بار در دمشق و پنج بار در حلب و یک بار در استان حماه صورت گرفت. تروریست‌های جبهه النصره چندین منطقه و شهرک در حلب و ریف آن را هدف حملات خمپاره‌ای خود قرار دادند.»
مرکز روسی نظارت بر آتش‌بس سوریه روز پنشجنبه گذشته اعلام کرد که همزمان با افزایش مناطق شامل آتش‌بس به ۱۰۷۷منطقه، در ۲۴ ساعت گذشته نیز ۳۰ مورد نقض پیمان توقف درگیری‌ها از سوی گروههای مسلح ثبت شد. مرکز نظارت بر آتش‌بس سوریه وابسته به وزارت دفاع روسیه از ماه مارس گذشته (اسفند ماه) در پایگاه هوایی حمیمم استان لاذقیه مستقر شده است. در چارچوب توافق امضا شده بین نمایندگان دولت سوریه و گروههای مسلح، آتش بس فراگیر در این کشور از بامداد روز جمعه با تضمین ایران، روسیه و ترکیه آغاز شده است و همچنان ادامه دارد. در این میان گروه‌های معارض سوریه با بیان اینکه دولت سوریه نسخه آتش‌بس جدای از آنچه که آن‌ها امضا کردند، در اختیار دارد، اعلام کردند که روسیه در برابر این مساله مسئول است. گروهک‌های وابسته به گروهک «ارتش آزاد سوریه»، دیروز در بیانیه‎ای تاکید کردند که آنچه آنان به عنوان متن آتش‌بس امضا کرده‌اند با آنچه دمشق امضا کرده، تطابق کامل ندارد. ارتش آزاد می‌گوید در توافقنامه امضا شده بین آن‌ها و دولت روسیه در تاریخ ۲۹/۱۲/۲۰۱۶ آمده است: «دولت سوریه سند مشابه را امضا خواهد کرد تا اینکه با اظهارات پشت سر هم مسئولان روس غافلگیر شدیم که در آن توافقنامه را تفسیر کردند؛ به گونه‌ای که خلاف آن چیزی است که توافق و امضا کردیم.»
در ادامه بیانیه ارتش آزاد آمده است که «نسخه‌ای که دولت سوریه آن را امضا کرده است با نسخه توافقنامه‌ای که در دست گروه‎های معارض است، تفاوت دارد و علاوه بر آن چند نکته اصلی و غیرقابل گفت‌وگو از آن حذف شده است.» خبر دیگر آنکه منابع سوری از کشته شدن ۷ غیرنظامی و زخمی شدن ۲۲ نفر دیگر در حمله هوایی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش به رهبری آمریکا به غرب «الرقه» خبر دادند.
هفت نفر از غیر نظامیان سوری در حمله شب شنبه ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا به روستای دبسی عفنان در ۷۰ کیلومتری غرب شهر الرقه در شمال سوریه کشته شدند. یک منبع پزشکی سوریه گفته که در این جنایت جدید ائتلاف بین‌المللی، هفت نفر از شهروندان سوری از جمله سه کودک کشته و ۲۲ نفر دیگر نیز زخمی شدند. خبر دیگر انکه کرد‌ها قانون اساسی را برای نظام فدرالی در مناطق تحت تصرفشان در شمال سوریه تصویب کردند که به «قرارداد اجتماعی» معروف شده تا امور این مناطق را تا زمان برگزاری انتخاباتی طی ماه‌های آینده سازماندهی کنند. پس از نشستی که سه روز به طول انجامید، «شورای موسسان نظام فدرال با حضور ۱۶۵ شخصیت از سه بخش کردنشین و مناطقی که اخیرا تحت تصرف درآوردند، «قرارداد اجتماعی» را برای اداره امور منطقه تصویب کرد». از سوی دیگر یکی از رهبران مخالفان سوریه از توافق با مقامات مصری برای برگزاری کنفرانس جدیدی در قاهره خبر داد. الجربا گفت که وی با شکری درباره اهمیت مذاکرات آستانه به توافق رسیده است.

کد مطلب: 98039
 
Share/Save/Bookmark