میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۳۳
 
 
شفاف‌سازی به شیوه اصلاح‌طلبان شورا
چه کسی به بهشت می‌رود؟
چه کسی به بهشت می‌رود؟
 

شعار شفاف‌سازی و صداقت شاید یکی از مهمترین کلیدواژه‌های اعضای شورای پنجم است که از ابتدای تبلیغات انتخابات تا به امروز شنیده می‌شود. اگرچه بسیاری از سیاه‌نمایی‌هایی که از تهران می‌شود مانند شهر سوخته و... با این شعار تضاد دارد اما در حوزه رفتار سیاسی هم تناقضاتی دیده می‌شود که باید در صداقت رفتارها بعضا تردید کرد.
این روزها اعضای شورای پنجم از محمد علی نجفی وزیر اسبق آموزش و پرورش و رئیس اسبق سازمان برنامه و بودجه به عنوان گزینه نهایی شهرداری تهران یاد می‌کنند اما در نوع رفتار و شیوه عمل آنان نکاتی وجود دارد که ابهام آمیز است.
شاید بعد از موضوع تایید یا عدم تایید لیست این شورا توسط سیدمحمد خاتمی مهمترین نکته‌ای که حول این شورا مطرح شد این موضوع بود که شهردار تهران توسط اعضای شورا انتخاب می‌شود یا از بیرون شورا؟ در آن زمان بسیاری از اعضای شورا و هم طیف‌های سیاسی آنان در مصاحبه‌های خود تاکید داشتند شورا شهردار را انتخاب خواهد کرد به جز حسین مرعشی عضو ارشد حزب کارگزاران سازندگی که اگرچه عضو شورای پنجم نیست اما به ظاهر نقش محوری مدیریت فضای شورا و شاید شهرداری آینده را برعهده دارد. وی در گفت‌و‌گویی به صراحت اعلام کرد وقتی لیستی با حمایت یک جریان سیاسی به شورا رفته باید از تصمیمات آن جریان در انتخاب شهردار نیز تبعیت کند!
اگرچه نفر اول لیست امید یعنی محسن هاشمی با فاصله معناداری نسبت به سایر اعضای این لیست رای آورد و وارد شورا شد و تصور همگان سکانداری شهرداری توسط او بود اما فشار اصلاح‌طلبان شورا از همان آغاز شرایط را برای انتخاب او کمرنگ کرد به شکلی که محسن هاشمی بدون امضای میثاق‌نامه شورا موظف به رعایت آن شد.
خیلی‌ها حذف هاشمی از کرسی شهرداری تهران را حذف کارگزاران تلقی کردند اما باز هم حسین مرعشی به میدان آمد و صراحتا اعلام کرد اگرچه از نظر او محسن هاشمی بهترین فرد برای شهرداری تهران است اما گزینه بعدی او نجفی است.
با این حال با اعلام هیات رئیسه سنی شورا لیست بلندبالایی از افراد مختلف برای شهرداری تهران آماده شد لیستی که با رای اعضا، ۷ نفر آن به مرحله نهایی راه یافتند اما از این میان برخی با اعلام بی‌اطلاعی و نارضایتی از این انتخاب انصراف دادند.
در این میان گفته می‌شد نجفی به دلیل بیماری آماده قبول مسئولیت نیست، الهه کولایی گفته می‌شد صرفا به صورت سمبلیک در جمع این افراد قرار گرفته و محسن مهرعلیزاده هم گزینه اتحاد ملت معرفی می‌شد. در حالیکه فضای شورا و اعضای آن حول گمانه‌زنی‌های انتخاب شهردار بود باز هم مرعشی به میدان آمد و با اعلام خبر شهردار شدن نجفی (نه کاندیداتوری پست شهردار تهران) برگی دیگر رو کرد.
در همین دوره موضوع دیگری که خیلی محل بحث قرار گرفت اعلام کابینه شهردار بود. موضوعی که به نوعی دخالت در امر اجرا و بعضا شبهاتی مبنی بر تحمیل برخی افراد به شهردار ایجاد می‌کرد.
در این زمینه هم باز مرعشی بود که خارج از شورا تکلیف را یکسره کرد او در مصاحبه‌ای عنوان کرد شهرداری که کابینه‌اش را به شورا اعلام کند شهردار نیست و البته موضوع معرفی کابینه هم بعد از این گفته عملا دنبال نشد.
با این حال اعضای شورا به واسطه علاقمندی به شفاف‌سازی! روند انتخاب شهردار را ادامه دادند، از افراد مورد نظر برنامه خواستند و قرار شد در حضور خبرنگاران بحث بررسی و انتخاب شهردار انجام شود.
روز موعود فرارسید، مرعشی کم‌حجم‌ترین برنامه و مهرعلیزاده پرحجم‌ترین برنامه را ارائه کردند. در همین جلسه مرعشی که به عنوان کاندیدای شهرداری تهران حاضر شده بود در پاسخ به صحبت‌های علیخانی عضو شورای شهر که گفته بود ما سرکاریم یا شما واقعا کاندیدای شهردار شدن هستید؟ گفت: شما ما را سرکار گذاشتید که تصمیمتان را برای رای دادن گرفته‌اید اما از من دعوت کرده‌اید تا برنامه بدهم!
البته او در این جلسه هم پیش از ارائه برنامه مهرعلیزاده خبر از انصراف او داده بود. خبری که از سوی مهرعلیزاده تکذیب شد اما در ساعاتی بعد تحقق یافت! تا مشخص شود مردم و رسانه‌ها سرکار هستند تا یک سناریوی طراحی شده نمایش داده شود و شاید هم معنای شفاف‌سازی از سوی شورای پنجم اینگونه است.
البته جلسه انتخاب شهردار صرفا تا ارائه برنامه‌ها علنی بود و زمان رای‌گیری نه تنها خبرنگاران حضور نداشتند که حتی محل برگزاری جلسه هم تغییر کرد. بعد از جلسه اعلام شد مهرعلیزاده و کولایی انصراف دادند و نجفی شهردار تهران شد اما نه از دلایل انصراف حرفی به میان آمد و نه از رای‌گیری و تعداد آرا سخنی گفته شد! تا همچنان آنچه در داخل جلسه گذشته مخفی باقی بماند!
رئیس سنی شورای شهر هم در مصاحبه با خبرنگاران عنوان کرد: آقای نجفی گزینه نهایی شورای پنجم است و البته ممکن است گزینه‌های دیگری هم مطرح شوند. البته این صحبت‌ها را باز هم مرعشی تکذیب کرد و گفت آقای الویری اشتباه کرده‌اند! و آقای نجفی شهردار تهران است!
البته یک منتخب شورای پنجم شهر تهران نیز گفت: احتمال اینکه گزینه شهرداری تهران تغییر کند وجود دارد شاید آقای نجفی در مرحله آخر تمایلی به ماندن نداشته باشد.
وی ادامه داد: مهرعلیزاده، کولایی، مرعشی هنوز هم نامزد شهرداری تهران هستند آنها فقط در روز رای‌گیری کناره‌گیری کردند آنها از نامزدی در شهرداری تهران کناره‌گیری نکردند.
این منتخب ادامه داد: نجفی شهردار تهران نیست نامزد نهایی منتخبین شورای پنجم است و باید تا روز رسمی آغاز به کار شورا صبر کرد.
وی در پاسخ به این پرسش که امکان دارد گزینه جدیدی به نامزدهای شهرداری تهران اضافه شود گفت: هر چیزی ممکن است.
با همه این اوصاف مشخص نیست این نوع شفافیت تا کجا پیش خواهد رفت و آیا گزینه دیگری برای شهرداری تهران مطرح می‌شود یا پس از آغاز به کار رسمی شورا و تعیین هیات رئیسه نجفی سکاندار شهرداری می‌شود.
مدیری که در حوزه‌های مختلف کاری‌اش عمدتا مدیریت هزینه را در اقتصاد برعهده داشته مانند سازمان برنامه و بودجه و وزارت آموزش و پرورش آیا می‌تواند در تولید درآمد برای شهر نقش داشته باشد؟ و آیا این بازی پشت پرده شورا که به قول آقای مرعشی همه را سرکار گذاشته‌اند به شهردار شدن نجفی می‌انجامد یا گزینه‌های دیگری هم رو خواهند شد؟ گزینه‌هایی که بعضا از اطراف دولتی‌ها هم زمزمه‌هایی در موردشان شنیده می‌شود و برخی اعضای شورا بدون اعلام نامشان خبر از طرح نامشان می‌دهند.
به هر حال شورای شهر هنوز رسما آغاز به کار نکرده است و قرار است در اول شهریورماه کار خود را آغاز کند و پس از تعیین هیات رئیسه در مورد شهردار تصمیم بگیرد شهرداری که به گفته یکی از اعضای شورا در جلسه پشت پرده اعضا در موردش رای‌گیری صورت نگرفت و به منظور ارزیابی فضای عمومی صرفا نامش به عنوان گزینه نهایی منتشر شده است. در کنار نجفی اسامی جدیدی به گوش می‌رسد افرادی چون ستاری‌فر، محسن هاشمی، حسین دهقان و دنیامالی نامشان برای شهرداری تهران شنیده می‌شود.(فارس)

کد مطلب: 100497
 
Share/Save/Bookmark