میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۴۱
 
 
در آیین تجلیل از عوامل فیلم «ویلایی‌ها» مطرح شد
«ویلایی‌ها» روایت جدیدی از دفاع‌مقدس را به ارمغان آورد
«ویلایی‌ها» روایت جدیدی از دفاع‌مقدس را به ارمغان آورد
 

مراسم تقدیر و تکریم از عوامل فیلم سینمایی «ویلایی‌ها» با حضور حسین صفارهرندی (عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی)، مجید زین‌العابدین (مدیر شبکه ۵ سیما)، حمیدرضا مقدم‌فر (مشاور فرهنگی و رسانه‌ای فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی)، مجید قلی‌زاده (مدیرعامل خبرگزاری تسنیم)، عباس سلیمی نمین (پژوهشگر تاریخ معاصر)، خانواده شهدا و جمعی از هنرمندان و اصحاب رسانه در تالار ایوان شمس برگزار شد.
در ابتدای این مراسم فیلم سینمایی «ویلایی‌ها» به نمایش درآمد. سپس آیین تجلیل و تکریم از عوامل ویلایی‌ها آغاز شد.
حمیدرضا مقدم‌فر، مجید قلی‌زاده، عباس سلیمی‌نمین، مجید زین‌العابدین و حسین صفارهرندی از جمله افرادی بودند که برای تقدیر از عوامل «ویلایی‌ها» به‌روی صحنه آمدند. علی شادمان به‌نمایندگی از بازیگران مرد فیلم و آناهیتا افشار به‌نمایندگی از بازیگران زن فیلم سینمایی «ویلایی‌ها» به‌روی صحنه آمدند.

روایت جدیدی از دفاع‌مقدس
در ادامه این مراسم صفار هرندی گفت: ما اینجا جمع شده‌ایم که کار بزرگی را ستایش کنیم، کار بزرگی که خانم قیدی و دوستانشان تولید کردند و روایتی جدید از دفاع‌مقدسمان بود. کار زیبایی که عوامل این فیلم انجام دادند آن بود که شخصاً از مخاطبان دعوت کردند که به تماشای «ویلایی‌ها» بنشینند. درست است که این فیلم از نظر گیشه فروش چشمگیری نداشته است؛ اما این موضوع چیزی از ارزش‌هایش کم نمی‌کند. ما از عوامل این فیلم قدردانی می‌کنیم که روایتی تازه از دفاع‌مقدس را برایمان روایت کردند. 

تکنیک در کنار مفهومی استوار
سپس مجید زین‌العابدین مدیر شبکه ۵ سیما در این مراسم بیان کرد: به‌نظرم عنصری که فیلم سینمایی «ویلایی‌ها» را از سایر آثاری که تاکنون در عرصه دفاع‌مقدس ساخته شده بود تمیز می‌داد، فیلمنامه‌ خلاقانه این فیلم سینمایی بود. همچنین کنار فیلمنامه، ایفای نقش فوق‌العاده بازیگران این فیلم بسیار چشمگیر بود. «ویلایی‌ها» به‌نظرم فیلمی بود که کنار تکنیک، از مفهوم استواری برخوردار بود. از عوامل این فیلم تشکر می‌کنم که چنین داستان پرکششی را برایمان به ارمغان آوردند.

ثبت بخش تازه‌ای از دفاع‌مقدس در حافظه تاریخ
مجید قلی‌زاده مدیرعامل خبرگزاری تسنیم نیز گفت: طی این چند وقت اخیر کار‌های بسیار خوبی در زمینه فیلم‌های دفاع‌مقدس صورت گرفت، کارهای که منتج به نمایش نقش زنان در روزهای دفاع‌مقدس به‌عنوان مادران و خواهران دفاع‌مقدس بود. متأسفانه سینمای امروز کشورمان پر شده است از فیلمهایی که از نظر فرم و محتوا حرفی برای گفتن ندارند، اما صرفاً جهت به نمایش درآوردن صحنه‌های سخیف مخاطبان را به‌سمت خود می‌کشند و مسموم می‌کنند. در این آشفته‌بازار فیلم‌های سخیف، جای دارد که از خانم قیدی، آقای ملکان و دوستانشان قدردانی کنیم که علی‌رغم کم‌توجهی‌ای که به آنها شد کار درست را انجام دادند. در سال‌های دفاع‌مقدس ما به‌عنوان یک نوجوان در خط مقدم جبهه حضور داشتیم و این حضورمان باعث می‌شد که کمتر این بخش از دفاع‌مقدس را بعینه ببینیم. این بخش از دفاع‌مقدس مغفول مانده بود که خانم قیدی با زحمات دوستانشان، این بخش از دفاع‌مقدس را نیز در حافظه تاریخ کشورمان ثبت و ضبط کردند. 

خانم قیدی برای ساخت «ویلایی‌ها» شهامت به خرج داد
مشاور فرهنگی و رسانه‌ای فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در این مراسم اظهار کرد: چندین مرتبه تاکنون از مقام معظم رهبری شنیده‌ایم که اجر خانواده‌ شهدا و رزمندگان دفاع‌مقدس کمتر از شهدا نیست. اگر نگاه کنید به فیلم سینمایی «ویلایی‌ها»، می‌بینید که چطور خانواده‌های رزمندگان و شهدا سختی می‌کشند و با هر پیام شهادتی که از سوی خط مقدم به دستشان می‌رسد، هزاران مرتبه جان می‌دهند.
حمیدرضا مقدم‌فر افزود: سینمای حال حاضر ما به‌سمتی رفته است که دیگر فیلمسازان شهامت ساخت فیلم‌های دفاع‌مقدسی را ندارند؛ اما خانم قیدی و همکارانشان با دانستن همه این موضوعات، شهامت به خرج دادند و فیلم سینمایی «ویلایی‌ها» را تولید کردند. بی‌شک عواملِ سازنده فیلم سینمایی «ویلایی‌ها» نزد خداوند و شهدا اجر و ثواب والایی خواهند داشت.
در ادامه این مراسم از طوبی عرب‌پویان همسر سردار شهید علیرضا نوری قائم‌مقام لشکر ۲۷ محمد رسول‌الله(ص) و خانواده شهید مدافع حرم عباس دانشگر تجلیل به عمل آمد.

به تصویر کشیدن گوشه‌ای از زندگی سخت خانواده‌های رزمندگان دفاع‌مقدس
همسر سردار شهید علیرضا نوری در این مراسم گفت: تشکر می‌کنم که عوامل فیلم سینمایی «ویلایی‌ها» گوشه‌ای از زندگی سخت خانواده‌های رزمندگان دفاع‌مقدس را به تصویر کشیدند.
طوبی عرب‌پویان افزود: خانم قیدی شخصی بود که ورای از موضوعات مالی این فیلم سینمایی را تولید کرد. من اگر دستانم می‌لرزد به‌خاطر مجروحیت‌ سال‌های دفاع‌مقدس است که باعث شد شیمیایی شوم. قدر آرامش این روزهایتان را بدانید چرا که به‌خاطر این آرامش جوانان بسیاری جانشان را فدا کرده‌اند.

بخش اعظم «ویلایی‌ها» داستان همسر شهید نوری از آن دوران بود
منیر قیدی کارگردان فیلم سینمایی «ویلایی‌ها» نیز بیان کرد: امیدوارم که لیاقت محبت‌هایتان را داشته باشم. سال گذشته در همین روزها بود که ما مشغول تولید فیلم سینمایی «ویلایی‌ها» در دمای بیش از ۵۰ درجه جنوب کشور بودیم. از همسر شهید نوری نیز تشکر می‌کنم که صبورانه ما را برای ساخت این فیلم راهنمایی کردند و بخش اعظم این فیلم داستان زندگی ایشان بود.
کارگردان فیلم سینمایی «ویلایی‌ها» درباره این فیلم سینمایی گفت: «ویلایی‌ها» فیلمی بود که حدود ۱۰ سال برای ساخت آن دویدم و دست یاری از ارگانهای مختلف برای ساخت آن طلبیدم،اما متأسفانه هیچ نهاد یا ارگانی به من کمک نکردند. در این مدت از اکثر افرادی که بودجه کلانی برای ساخت چنین فیلم‌هایی دارند جواب یک پارچه‌ای شنیدم؛ «نه».
منیر قیدی با تایید بر اینکه داستان «ویلایی‌ها» داستانی مغفول مانده بود و هنوز هیچ فیلمسازی به آن نپرداخته بود، اظهار کرد: جواب همه آن افراد در ارگان‌های انقلابی این بود که «ما این موضوع را نمی‌خواهیم بسازیم یا بدان بپردازیم» و نکته جالب‌تر این است که می‌گفنتند«چرا شما می‌خواهید چنین فیلمی را بسازید؟!».از همه مهمتر یکی از معاونان سینمایی کشور در دوره‌ای می‌گفت «تا زمانی که من پشت این میز هستم نمی‌گذارم شما این فیلم را بسازید و...» من هم به او گفتم «صبر می‌کنم تا شما بروید، آن وقت فیلمم را خواهم ساخت.»
این کارگردان سینما درباره دوران دفاع‌مقدس بیان کرد: من از سن هشت تا سن شانزده‌سالگی‌ام در دوران جنگ گذشت. به‌نسبت سن کنونی‌ام یعنی چهل و چند سال، نسبت کمتری از دوران سپری‌شده عمر بنده در دهه شصت گذشته است، ولی تأثیرگذارترین مقطع زندگی من بوده. آنچه در فیلم می‌بینید دریافت من از دهه شصت است. آنها دوران را خیلی دوست داشتم. به اندازه‌ای که خاطراتش را با جزئیات فراوان به یاد می‌آورم. من شاید روز گذشته خودم را نتوانم به خاطر بیاورم اما خاطرات دهه شصت، با جزئیات در ذهنم نقش بسته است. ظاهر روشنفکری می‌گوید که آنچه در دهه شصت بر ما گذشته است با جزئیات و نزدیک به واقعیت نگوییم، چون دِمُده و متحجرانه است.
قیدی در پاسخ به این سؤال که امکان دارد بار دیگر دست به ساخت فیلم دفاع‌مقدسی بزنید؟ گفت: امکان دارد که دوباره فیلم دفاع‌مقدسی بسازم اما حالا حالاها نه.به یک زمان طولانی نیاز دارم تا فراموش کنم بابت ساخت فیلم دفاع‌مقدسی چه بلا‌هایی بر سرم آمد. می‌دانید، الآن فکرش را می‌کنم تن و بدنم می‌لرزد، فیلم سختی بود. در یک شرایط طاقت‌فرسای ۵۷ درجه کار کردیم.مادر این فیلم از پیرزن هفتادساله تا بچه شش‌ماهه بازیگر داشتیم. اگر فکر کنم موضوع نابی دارم می‌توانم آن را بسازم حتماً این کار را خواهم کرد، در ضمن قرار نیست به‌عنوان سازنده فیلم‌های جنگی شناخته شوم. بعد از ویلایی‌ها پنج الی شش کار جنگی به من پیشنهاد شد، اما چون قرار نیست من از فیلم جنگی نان دربیاورم، قصد ندارم با فیلم جنگی کاسبی کنم، واقعاً چنین هدفی ندارم و این کار را نخواهم کرد، مگر اینکه قصه‌ای مثل ویلایی‌ها گریبانم را بگیرد و من متعهد شوم به قصه‌ای که آن را یافتم.

کد مطلب: 100091
 
Share/Save/Bookmark