میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۱۷ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۰۰
 
 
ادامه اعتراضات ضدسرمایه‌داری مردم فرانسه به رغم سرکوب‌ پلیس
شنبه‌های جلیقه زردها به خانه ۲۱ رسید

به رغم سرکوب‌گری‌های پلیس فرانسه، در یکصد و چهل و یکمین روز از آغاز اعتراض‌های مردمی به سیاست‌های اقتصادی دولت موسوم به جنبش جلیقه زردها و با گذشت مهلت گفت‌و‌گوی ملی ماکرون در ۱۶ مارس، دیروز خیابان‌های شهرهای مختلف فرانسه باز هم صحنه حضور معترضان بود.
این بیست و یکمین تجمع معترضان از زمان آغاز اعتراض‌ها و سومین هفته اعتراض‌ها پس از تصویب قانون ضدخرابکاری در مجالس سنا و ملی فرانسه است که ممنوعیت‌هایی را برای معترضان به دنبال داشت. مجلس سنای فرانسه ۲۲ اسفند ۹۷ برابر با ۱۳ مارس ۲۰۱۹ پس از بحث و جدل موافقان و مخالفان، سرانجام به قانون مبارزه با خرابکاران موسوم به «ضد خرابکاری» رای داد. شورای قانون اساسی فرانسه ۱۶ فروردین امسال ضمن مخالفت با تبصره‌ای از قانون پیشنهادی دولت ماکرون موسوم به قانون «ضد خرابکاری» برای سرکوب شدیدتر مخالفان ضد دولتی، دست مقام‌های ارشد از قدغن کردن معترضان از شرکت در تجمعات گروهی در صورت تهدید برای نظم عمومی را کوتاه گذاشت.
تجمع دیروز، سومین هفته پس از تصویب قانون مبارزه باخرابکاری در فرانسه است، چهار ماه و ۲۱ روز از نخستین روز اعتراض‌ها در ۱۷ نوامبر سال ۲۰۱۸ میلادی(۲۶آبان سال ۹۷) می‌گذرد؛ بنابه اعلام رسانه‌های فرانسوی، برای امروز دو تجمع در پاریس برنامه‌ریزی شد است؛ یکی بین میدان جمهوری و لا دفانس حومه مهم شهر پاریس و دیگری بین ایستگاه مونپارنس و حوضه لاویلت.لا دفانس، واقع در حاشیه غربی شهر پاریس و در امتداد محور خیابان شانز الیزه میزبان بسیاری از دفاتر و شرکت‌‌های بزرگ و رده اول جهان و تشکیل‌دهنده بزرگترین منطقه تجاری و اقتصادی اروپا است. طاق پیروزی که میزبان وزارت حمل‌و‌نقل فرانسه است نیز در این محله قرار دارد.
دیگر تجمع‌ها در شهرهای دیژون، مونتپلیه، لیون، لیل، نیس، بوردو یا تولوز برگزار شد. همچنین ۷۰۰نفر از نمایندگان و ناظران جلیقه زردها در سن نزر برای یک تجمع بزرگ گردهم آمدند. معترضان در حالی به خیابان‌ها آمدند که حکم ممنوعیت اعتراض در مراکز شهر اوکسر و بورگ- آن- برس صادر شده است؛ همچنان که هرگونه تجمع و اعتراضی در پایتخت، شانزه‌لیزه و پلس دو لتوال، منطقه وسیعی از محدوده کاخ الیزه و مجلس ملی ممنوع اعلام شده است.
امانوئل ماکرون رئیس‌‌جمهوری فرانسه که از ماه‌های ابتدایی حضور در الیزه، به خاطر مواضع و سیاست‌های اتخاذی در معرض انتقادهای شدید قرار داشته، از ۱۷نوامبر سال ۲۰۱۸ با چالش عمیق نارضایتی مردمی به نام جنبش جلیقه زردها روبه‌رو شده است. موج جدید اعتراض‌ها علیه ماکرون از ۱۷ نوامبر سال ۲۰۱۸ در واکنش به تصمیم دولت به افزایش مالیات سوخت از سر گرفته شد که ۲۸۸ هزار فرانسوی در ۲۰۳۴ منطقه فرانسه را به خیابان‌ها و جاده‌ها کشاند؛ این اعتراض‌ها امروز به بیست و یکمین هفته خود رسیده است.
در جریان اعتراض‌های جلیقه زردها تاکنون ۱۱نفر کشته و دست‌کم ۲ هزار تظاهرکننده و یک هزار نیروی پلیس زخمی شده‌اند. تاکنون حدود ۹ هزار نفر در جریان این اعتراض‌ها بازداشت شده‌اند.

کد مطلب: 108390
 
Share/Save/Bookmark