میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۱۴
 
 
سلاح‌های پیشرفته یمن در انتظار اشغالگران

در واکنش به تهدیدات ائتلاف سعودی - آمریکایی، سخنگوی جنبش انصارالله یمن، سلاح‌های پیشرفته و ارتقاء یافته یمن را دارایی ارتش و ملت یمن دانست که ضامن امنیت این کشور است.
«محمد عبدالسلام» اعلام کرد‌ دارایی ارتش یمن، دارایی مردم این کشور است. وی در توییتر خود نوشت: آنچه ارتش و کمیته‌های مردمی یمن از سلاح‌های پیشرفته و باکیفیت و نیز تجارب متعددی - که به واسطه حمله دشمن و نیاز به پاسخگویی حاصل شد - برخوردارند، دارایی ملت یمن محسوب می‌شود و افتخاری تاریخی باقی خواهد ماند. سخنگوی انصارالله مایملک ارتش را «ضامن امنیت وطن» دانست و گفت، «این سلاح و این تجربه‌ها در سایه راهکارهای سیاسی و کشوری که دربرگیرنده [همه مردمش] است، مُلک ارتش میهن، امنیت وطن و حافظ حاکمیت و استقلالش خواهد شد».
ارتش یمن در سایه حمله نظامی سه سال و نیم ائتلاف سعودی - آمریکایی موفق به ارتقای سلاح‌های موجود و کسب تجاربی زیاد شد تا جایی که سامانه موشک‌های بالستیک خود را ارتقا داده و به اعتقاد بسیاری از کارشناسان ساخت و ارتقای پهپادهای شناسایی و مهاجم یمن، اکنون یکی از مهمترین سلاح‌های بازدارنده یمن تبدیل شده است.
به دنبال افزایش حملات پهپادی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن به نیروهای ائتلاف عربستان و ناتوانی آنها در دفع این حملات، ائتلاف سعودی درصدد خرید سامانه‌های ضد پهپادی برآمده است. در حالی که توان پاسخگویی یمن به حملات ائتلاف سعودی و اماراتی تا قلب سرزمین‌‌های متجاوزان پیش رفته، یک رسانه آمریکایی خبر داده که اماراتی‌ها برای در امان ماندن از حملات پهپادی یمنی‌ها در حال رایزنی‌های فشرده با اروپا و استرالیا برای دریافت سامانه‌های ضد پهپادی هستند.
طبق گزارش «فوربس»، یک هیات اعزامی امارات متحده عربی به فرانسه و فنلاند، اخیرا رایزنی‌های فشرده‌ای درباره دریافت سامانه‌های ضد پهپادی داشت. از سوی دیگر، شرکت استرالیایی «دران شیلد» که کار و تخصص خود را «حفاظت از تهدید ناشی از پهپاد» معرفی می‌کند، اخیرا گزارش داده که از سوی یک کشور حاضر در منطقه غرب آسیا یک سفارش به ارزش ۳.۲ میلیون دلار دریافت کرده است.
مقام‌های این شرکت استرالیایی به نام این کشور اشاره نکردند اما گفتند که قرار است ۷۰ عدد از یک نوع پیشرفته «سلاح ضد پهپادی» تولیدی خود را به این کشور تحویل دهند. در گزارش فوربس آمده است: «بعید است تهدید منافع اقتصادی عربستان سعودی و امارات متحده عربی ناپدید شود و در نتیجه به نظر می‌رسد که حکومت‌های منطقه دارند درباره تهدید خاص ناشی از پهپادها جدی می‌شوند». این رسانه آمریکایی سپس به حملات اخیر پهپادی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن پرداخت و ابتدا به خبر حمله پهپادی به فرودگاه بین‌المللی ابوظبی امارات اشاره کرد.
فوربس ادامه داد: «هرچند مقام‌ها در امارات متحده عربی حمله به فرودگاه را رد کردند اما خود فرودگاه ابوظبی در توئیتی گفته بود که حادثه‌ای یک حادثه مربوط به یک خودروی خدمات در ترمینال ۱ این فرودگاه در ساعت ۴ بعد از ظهر» حادث شد اما این اتفاق تأثیری بر فعالیت های فرودگاه نداشته و ورود و خروج پروازها طبق برنامه ادامه دارد». خبر دیگر آنکه در شرایطی که اغلب انتقادات درباره بحران یمن متوجه عربستان سعودی است، ولی اقدامات امارات به مثابه ارتکاب جنایت جنگی در این کشور محسوب می‌شود.
در شرایطی که اغلب انتقادات درباره بحران یمن متوجه عربستان سعودی و حملات هوایی و بمباران های ویرانگر جنگنده های این کشور در یمن شده است ، ولی باید توجه داشت اقداماتی که امارات متحده عربی در یمن انجام می‌دهد ، بیش از هر چیز دیگر به مثابه ارتکاب جنایت جنگی در این کشور محسوب می‌شود. امارات درحال نابود کردن یمن است
امارات از زمان آغاز حملات ائتلاف تحت امر سعودی به یمن در مارس سال ۲۰۱۵ تاکنون ، به عنوان بازیگر کلیدی در این فرایند ظاهر شده است. امارات با بحران سازی به دنبال گسترش القاعده در یمن است .

کد مطلب: 105393
 
Share/Save/Bookmark