میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۵۵
 
 
مطالبه‌گری به رسم انقلابی‌‌ها؛
حمایت از حاکمیت، هشدار به استکبار، درخواست از دولت
حمایت از حاکمیت، هشدار به استکبار، درخواست از دولت
 

مردم در چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی باز هم سنگ تمام گذاشتند و آمدند تا نشان دهند علی‌رغم مطالبات به حقی که از مسئولانشان دارند اما همچنان پای انقلاب ایستادند و حاضرند با استکبار بجنگند و پشت مسئولانشان بمانند. راهپیمایی حماسه چهلمین فجر انقلاب اسلامی پر بود از صحنه‌‌های عجیب و غریبی که می‌توانست برای سال‌های سال برای مسئولانمان نقشه راه مشخص کند و به آنها نشان دهد که مردم انقلابی حامی چه چیزی هستند و از چه چیزی انزجار دارند، چه اقدامشان را مورد تحسین قرار داده و از کدام مسیر می‌توان دل ملت را به دست آورند. حاشیه‌های حماسه حضور فجر چهلم پر بود از پلاکاردها، مطالبات و شعارهایی که می‌تواند برای مسئولان الگو شده و مسیر مشخص کند. راهپیمایی آن هم در شرایط بد جوی و حضور در برف و باران خود نشانی از حمایتی عمیق و در هر شرایط از انقلابی است که ۹۸ درصد رای مردم را در کارنامه خود ثبت کرده است. بخشی از این مطالبات و خواسته‌ها را با هم مرور می‌کنیم.

تشویق سازندگان موشک
وقتی ماکت‌ موشک‌هایی که دستاورد دانشمندان داخلی بود در خیابان‌ها و در مسیر راهپیمایی به نمایش گذاشته می‌شد و همه نسل‌های انقلاب با دیدن اقتدار نظامی به وجد آمده و سعی در گرفتن عکس‌ها و سلفی از این دستاورد داشتند، می‌توان به این نتیجه رسید که پیشرفت‌های نظامی و امنیتی که آرامش و امنیت امروزمان را برایمان به ارمغان آورده مورد توجه و خواست مردم انقلابی بوده و شعارها و سخنان گزاف و مشتی گزافه‌گو درباره نابودی موشک‌ها و یا مذاکرات موشکی از اساس ساخته و پرداخته ذهن دشمنان این آب و خاک است و بس. رفتاری که به درستی از سوی دولت هم تشخیص داده شده و در راستای تقویت آن تلاش می‌شود.

شهید زکریا در راهپیمایی تهران
اما این راهپیمایی ملت انقلابی تنها معطوف به مسایل داخلی نبود و پلاکاردهای آنها خود حرف‌های بسیاری برای سیاست خارجی کشورمان نیز داشت، حرف‌هایی از حمایتی که باید از مظلومان جهان صورت گیرد. بر همین اساس برخی راهپیمایان در جریان شرکت در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، تصویر «زکریا بدر علی الجابر» را در دست داشتند و به یاد مظلومیت او و شهادتش در ۷ سالگی آن هم به جرم ابراز مسلمانی به دست حاکمیت سعودی نشان داد که انقلابی واقعی خبرخوان و دنبال‌کننده اخبار مظلومان جهان و حامی آنهاست حتی مظلومانی در دل عربستان.
«زکریا بدر علی الجابر» که به همراه مادرش برای زیارت مسجدالنبی به مدینه منوره رفت و یک راننده وهابی وقتی فهمیده آنها شیعه‌اند، گلوی کودک را مقابل چشمان مادرش برید تا زکریا شهید شده و مادرش به کما برود. انقلابیون حتی مظلومیت کودک هفت ساله عربستانی را دیدند و حامی‌اش شدند. آنها حتی جنایات ائتلاف سعودی در یمن را محکوم کردند و برای سعودی‌ها خط و نشان کشیدند تا نشان دهند که حواسشان به همه مظلومیت‌ها هست و کاری به انفعال‌ها در حمایت از مظلومان ندارند. 

مخالفت با پیوستن به اف.ای.تی.اف
یکی از نکات قابل تامل در بین ملتی که برای تجدید میثاق با آرمان‌های انقلاب راهپیمایی کردند حمل پلاکارد در مخالفت با پیوستن ایران به اف.ای.تی.اف بود و جمع کردن اثر انگشت و طوماری که در اغلب شهرها وجود داشت. این موضوع نیز می‌تواند مورد توجه مسئولانی که درباره اف.ای.تی.اف مردد هستند داشته باشد.
در همین حال اما شرکت‌کنندگان در مراسم راهپیمایی، پرچم آمریکا و رژیم صهیونیستی را در اعتراض به رویکرد آنها در قبال ملت ایران طی ۴ سال گذشته آتش زدند تا یکبار دیگر نشان دهند که در مقابل هیچ مدعی کدخدایی‌ای حاضر نیستند از آرمان‌های انقلاب بگذرند و دست به مصالحه‌ای خسارت‌آور بزنند. مردم همچنین با شعار مرگ برآمریکا، مرگ بر اسرائیل جنایت‌‌های دولت آمریکا و رژیم صهیونیستی را علیه ملت‌های مسلمان و مردم ایران محکوم کردند و یکبار دیگر به دهان ترامپ کوبیدند که مدعی بود می‌خواهد با ایران مذاکره کند!! و جواب درخواست احمقانه و زیاده‌خواهانه او را که منافع ملت را غارت کرده خود ملت دادند.

تشییع تابوت استبداد و سیاست‌های اقتصای جدید
اما در اقدامی قابل تامل مردم در مسیر راهپیمایی ۲۲ بهمن تابوت استبداد را تشییع کردند.
تهرانی‌ها این تابوت را که با نماد دلار و پرچم آمریکا پوشانده شده بر دوش گرفتند که خود نشانی از فاتحه خواندن بر مستکبرین جهان و دلاری بود که برخی‌ها با آن دستاوردهای ملت را به بازی گرفتند، شاید این اقدام نوعی درخواست از دولت برای جایگزینی پول دیگری به جای دلار در ذخیره ارزی نیز بتواند تلقی شود و مسیر اقتصادی جدید را به مسئولان نشان دهد.

حمایت را مردم ونزوئلا
مردم انقلابی در کنار برخی از فعالان خانه آمریکای لاتین در تهران، در راهپیمایی ۲۲ بهمن‌ماه شرکت کردند و در جریان حضور در این مراسم، همبستگی خود را با مردم ونزوئلا و انزجارشان را به دخالت‌های امریکا اعلام کردند. شرکت‌کنندگان در این راهپیمایی با پارچه‌نوشته‌ای به زبان بین‌المللی که در آن نوشته بود «دست‌ها از ونزوئلا کوتاه»، همبستگی خود را با مردم ونزوئلا در آستانه فرا رسیدن بیستمین سالگرد انقلاب بولیواری اعلام کردند.

حمایت ادیان و مذاهب از انقلاب
حضور مولوی نذیراحمدسلامی و مولوی عبدالحمید در راهپیمایی ۲۲ بهمن زاهدان و افرادی از ادیان و مذاهب اسلامی نشان از رضایت آنها از انقلاب و حمایتی است که این افراد از انقلاب داشتند.

آمدیم اما گله‌مندیم
یکی از پلاکارهای قابل تامل، آن چند پلاکاردی بود که روی آن نوشته شده بود آمدیم اما گله‌مندیم از دولت، قوه قضاییه، مجلس و... پلاکاردی که باید مسئولان را به فکر پیدا کردن گلایه‌های به حق مردم و رفع آنها بیندازد. مسئولان باید بعد از این حمایت بروند و مطالبات مردم را یافته و درباره آن تلاش خود را مضاعف کنند. چهل سالگی انقلاب پر بود از مطالبات به حق مردمی که با جان و دل پای انقلاب ایستادند و خواسته‌هایشان را فریاد زندند. 

نویسنده: مائده شیرپور

کد مطلب: 107896
 
Share/Save/Bookmark