میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۲۹
 
 
اختلافات میان آنکارا و اروپا دوباره بالا گرفت
ترکیه و غرب روی پاشنه تنش

روابط ترکیه با آمریکا، اروپا و ناتو در حالی براساس اصل منافع مشترک طراحی شده که این روزها باردیگر این روابط روی پاشنه تنش قرار گرفته چنانکه رزمایش ناتو و البته اقدام اتحادیه اروپا علیه ترکیه به تیرگی دوباره روابط منجر شده است.
ترکیه مدتی است که روابط خود را براساس اصل همگرایی منطقه‌ای با رویکرد مثبت به ایران، سوریه و عراق و البته روسیه ترسیم کرده است چراکه نتیجه سال‌ها همگرایی خود با غرب را جز هزینه‌های داخلی و بیرونی ندیده است. این رویکرد که توانسته احیای جایگاه منطقه‌ای و کسب منافع بسیار برای ترکیه در حوزه امنیتی و سیاسی و اقتصادی را رقم زند در حالی به اصل رفتاری ترکیه مبدل شده که رفتارهای غرب همچنان اشتباه بودن نگاه غربی آنکارا را آشکارتر می‌سازد.
در ادامه رفتارهای ضد ترکیه‌ای غرب، نظامیان اروپایی ناتو اما در آخرین روز رزمایش خود، تصاویری از «رجب طیب اردوغان»‌ رئیس‌جمهور ترکیه و «مصطفی کمال آتاتورک» بنیان‌گذار جمهوری فعلی این کشور را به عنوان سیبل تیراندازی استفاده کرده و جملاتی توهین‌آمیز علیه اردوغان را نیز در شبکه‌های اجتماعی منتشر کردند. اردوغان عذرخواهی ناتو برای استفاده از عکس وی بعنوان سیبل تیراندازی در رزمایش ناتو را رد کرد و گفت که چنین رفتار توهین‌آمیزی به سادگی قابل بخشش نیست.
رئیس‌جمهوری ترکیه در یک نطق تلویزیونی گفت: «شما شاهد رفتار توهین‌آمیز در رزمایش روز گذشته ناتو بودید. اشتباهاتی وجود دارد که افراد احمق مرتکب نشده‌اند بلکه تنها افراد حقیر و بی‌شرم مرتکب شده‌اند. این موضوع با یک عذرخواهی ساده قابل چشم‌پوشی نیست». در ادامه رفتار تقابلی غرب، اتحادیه اروپا در جریان تصویب برنامه بودجه سال ۲۰۱۸، کمک‌های مالی به ترکیه را به خاطر آنچه که عدم پایبندی آنکارا به دموکراسی و نقض حقوق بشر عنوان شد، قطع کرد.
از سوی دیگر دستیار رئیس‌جمهور ترکیه از آمریکا به دلیل توافق بین کردهای پ‌ک‌ک - پی‌وای‌دی و تروریست‌های داعش به شدت انتقاد کرد. همچنین بکیر بوزداغ معاون نخست‌وزیر ترکیه در باب رفتارهای غرب بر این باور است که یک همکاری بین‌المللی علیه رئیس‌جمهور این کشور وجود دارد.

کد مطلب: 101892
 
Share/Save/Bookmark