میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۵۳
 
 
واکنش واعظی به ادعای پمپئو:
بنیه دفاعی خط قرمز ایران است
بنیه دفاعی خط قرمز ایران است
 

رئیس دفتر رئیس‌جمهور در واکنش به ادعای وزیر خارجه آمریکا گفت: بنیه دفاعی خط قرمز ایران است.
محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره صحت ادعای وزیر خارجه آمریکا مبنی بر پذیرش ایران برای مذاکره درباره توان موشکی، تصریح کرد: بنیه دفاعی ما خط قرمز ماست و بارها اعلام کردیم که درباره آن مذاکره نمی‌کنیم، ما تاکنون سخنان متناقض از مقامات آمریکا زیاد شنیدیم و این دولت آمریکا از بقیه بیشتر تناقض‌گویی کرده است. رئیس دفتر رئیس‌جمهور در خصوص مذاکره ایران و آمریکا، گفت: آمریکا ۱+۵ را ترک کرد و ۱+۵ فرصتی برای مذاکره هسته‌ای ایجاد کرده بود. غیر از این موضوع بحث دیگری برای مذاکره مطرح نیست. اگر آمریکایی‌ها تحریم‌ها را بردارند، فرصت مجدد وجود دارد.
وی درباره برجام نیز گفت: تلاش ایران، چین و روسیه این است که اگر منافع ایران در برجام حفظ شود، برجام را حفظ کنند.
واعظی همچنین در پاسخ به سوالی درباره آزادسازی کالاهای احتکار شده، اظهار داشت: کالاهایی که احتکار شده بود و به حکم قانون آزادشده‌اند، باید مشکلات‌شان حل شود تا به بازار وارد شوند. آقای دژپسند وزیر اقتصاد برای بررسی این موضوع نیز سفری به استان هرمزگان داشت و جمع‌بندی ۱۳ ماده‌ای را در این خصوص برای رئیس‌جمهور فرستاد. آقای روحانی نیز دستور دادند کالاهای رسوب شده نیز آزاده شده و در اختیار مردم قرار گیرد.
وی در ادامه در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا از ایجاد شهرکی در لواسان خبر دارید؟ گفت: من چنین فیلم هایی را ندیدم.
وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری درباره نامه رئیس سازمان بازرسی به رئیس‌جمهور و سران قوا در مورد غیرقانونی‌بودن انتخابات شورایاری‌ها، گفت: انتخابات شورایاری‌ها ۴ دوره با همین قانون برگزار شده است. مقرر شد معاونت حقوقی رئیس‌جمهور این موضوع را بررسی کرده و توضیح دهد.
واعظی درباره ارز گفت: برخلاف تمام تحلیل‌هایی که در رسانه‌های خارجی معاند و برخی که در داخل می‌گفتند که با انجام مراحل (مرتبط با برجام) از ۱۸ اردیبهشت، اتفاقات بدی می‌افتد و نرخ ارز بالا می‌رود ولی مردم استقبال کردند و قوای سه‌گانه و مسئولین با یکدیگر همکاری کردند و نتیجه این همدلی، کاهشی‌شدن نرخ ارز و قیمت برخی کالاها و نرخ اتومبیل بود.
وی رئیس دفتر رئیس‌جمهور همچنین گفت: ما معتقدیم باید این کاهش‌ها ادامه پیدا کند و نرخ ارز، این نرخ حاضر نیست. دولت در نرخ ارز دخالت نمی‌کند و نرخ تصنعی درست نمی‌کند.
وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه در چهارمین سالگرد برجام برخی معتقدند نفس‌های آخر برجام است و آقای روحانی بعد از ۶ سال عملاً دستاوردی نداشته است، تاکید کرد: اگر برجام مرده بود، همین ۲ روز گذشته سران سه کشور اروپایی در خصوص برجام بیانیه نمی‌دادند و این همه تماس‌های پی‌در‌پی گرفته نمی‌شد. آمریکا با فشارهایی که به همه کشورهای مختلف می‌آورد در تلاش است که ایران نتواند از مزایای برجام استفاده کند و برجام به شکست بینجامد و تلاش می‌شود که این اتفاق نیفتد.
واعظی در توضیح صحبت‌های منتقدان داخلی بیان کرد: عقیده منتقدان داخلی ربطی به الان ندارد و موضوع تازه‌ای نیست و آنها زمانی هم که برجام شکل گرفت خیلی ناراحت و عصبانی بودن که این چه وضعیتی است و چرا این همه شرکت و وزیر از کشورهای مختلف دنیا برای مذاکره با جمهوری اسلامی به ایران می‌آیند؟ چرا شما هواپیمای نو می‌خرید و چرا … و موارد دیگر. اکنون هم این منتقدان می‌گویند چرا اینها از کشور می‌روند. حال باید از این آقایان سوال شود که شما که می‌گفتید برجام فایده و منافعی برای جمهوری اسلامی ایران نداشته، شرکتی هم که به اینجا نیامده، پس اینهایی که می‌روند و کشور را ترک می‌کنند چه کسی هستند؟
وی درباره کاهش بودجه صداوسیما به دلیل پخش سریال گاندو نیز گفت: اینکه سریال گاندو باعث کاهش بودجه صدا و سیما شده باشد، خیر چنین چیزی مطرح نبوده و بودجه صدا و سیما کاهش نیافته و طبق آن چیزی که مصوب شده انجام می شود. وی در ادامه اظهار داشت: بحث این است که بایستی نظارتی در خصوص بودجه ای که صدا و سیما داده می‌شود، انجام شود و این بودجه بایستی هزینه کارکنان و کارمندان این سازمان شود و آنها از این بودجه نفع ببرند. اگر صداوسیما می‌خواهد برنامه‌ای علیه دولت یا علیه شکاف در داخل کشور یا دوقطبی شدن بشود، بودجه صرف این موضوعات شود، و این موضوع بیشتر درباره نظارت بر آن بودجه‌ای است که دولت می‌پردازد.

پر‌مصرف‌های پارسال به گروه خوش‌مصرف‌ها بازگشتند
رضا اردکانیان وزیر نیرو نیز درباره اینکه قطع برق مشترکان پر‌مصرف و دستگاه‌های دولتی صورت گرفته است، گفت: از سال گذشته با پیشنهاد وزارت نیرو، هیئت دولت مصوبه‌ای داشت تا با ایجاد محدودیت برای پرمصرف‌ها را از سازمان‌های دولتی شروع کنیم و این انتظار وجود دارد که سایر مصرف‌کنندگان هم رعایت کنند ولی ما از دولت شروع کردیم.
اردکانیان همچنین خاطر نشان کرد: افزایش دما در کشور سراسری است ولی هر یک درجه افزایش دما، ۱۳۹۰ مگاوات توان مصرفی بیشتر می‌طلبد ولی در حال حاضر در وضع خوبی هستیم و این مهم با همراهی مردم و مصرف‌کنندگان محقق شده و همچنین تعرفه‌های امسال نیز اثرگذار بود و بخش زیادی از پر‌مصرف‌های پارسال به گروه خوش‌مصرف‌ها بازگشتند.

دانشگاه‌هایی که به‌دنبال جذب دانشجوی خارجی باشند حمایت می‌شوند
منصور غلامی وزیر علوم در حاشیه جلسه هیئت دولت گفت: اغلب پایان‌نامه‌ها بعد از دفاع نسخه کاغذی نهایی می‌شود و بعد آن وارد آرشیو کتابخانه می‌شود نه پیش‌نویس پایان‌نامه؛ لذا وقتی تاریخ دفاع بعد از بخشنامه است عملا یعنی فایل اصلاح‌شده باید به‌صورت فشرده روی سیستم برود، تاریخ بخشنامه از زمان ابلاغ است.
وی همچنین در خصوص اینکه از دانشجوها خواسته می‌شود فایل پایان‌نامه به‌صورت خاصی رایت شود گفت: فرمت فایل را کسی تعیین نکرده ولی باید مطابق با چیزی باشد که قبلا به ایران داک می‌دادند.
وزیر علوم همچنین در پاسخ به این سوال که آیا برنامه‌ای برای جذب دانشجوی خارجی دارید؟، تصریح کرد: قاعدتا دانشگاه‌ها به‌دنبال جذب دانشجوی خارجی هستند و از آن‌ها حمایت خواهد شد و برنامه‌ای ویژه غیر از اینکه تا امروز اعلام شده در ضوابط جذب دانشجوی خارجی نداریم.

۱۴۰میلیون جلد کتاب برای اول مهر چاپ شده است
سید جواد حسینی سرپرست وزارت آموزش و پرورش نیز درباره کتب درسی دانش‌آموزان گفت: حدود ۱۴۰ میلیون جلد کتاب در مقاطع ابتدایی و متوسطه را برای اول مهر چاپ کردیم که بیش از ۸۰۰ عنوان و آماده توزیع است.
وی افزود: ثبت‌نام بخشی از این کتاب‌ها به‌صورت اینترنتی انجام خواهد شد و کتب در مدارس تحویل داده خواهد شد و بخشی نیز در مراکزی ثبت‌نام می‌شود که در همان محل به خانواده‌ها تحویل داده خواهد شد. 

کد مطلب: 109948
 
Share/Save/Bookmark