میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۱۰ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۳۰
 
 
آمارها از رشد اقتصادی پکن و تشدید بحران مالی اروپا و آمریکا حکایت دارد
برتری اقتصادی چین بر غرب در دوران کرونا
برتری اقتصادی چین بر غرب در دوران کرونا
 

آمریکا و اروپا در حالی هر روز تحریم‌ها و تهدیدات جدیدی علیه چین اعمال می‌کنند که آمارهای منتشره نشان می‌دهد که اقتصاد چین حتی در دوران کرونا در حال رشد است و اقتصاد غرب همچنان در مسیر بحران حرکت می کند چنانکه بسیاری از کشورهای جهان با فاصله گرفتن از غرب به دنبال روابط همه جانبه با چین هستند.
در ادامه تحرکات علیه اقتصاد رو به رشد چین، اتحادیه اروپا تحریم‌های مسافرتی و مالی علیه سرویس اطلاعاتی ارتش روسیه، شرکت‌هایی از کره شمالی و چین بر سر مشکوک بودن آن‌ها به مشارکت در حملات سایبری اعمال کرد.اتحادیه اروپا در نخستین تحریم‌هایی که تاکنون در رابطه با جرایم سایبری اعمال کرده است، در بیانیه‌ای اعلام کرد بخش فناوری‌های ویژه سرویس اطلاعاتی ارتش روسیه معروف به " اداره کل ستاد کل نیرو‌های مسلح فدراسیون روسیه" را هدف قرار داد.این اقدام در حالی صورت گرفته است که شاخص تولیدات ‏کارخانه ‏ای، اصلی‌ترین ‏جزء و ‏مولفه تشکیل ‏دهنده تولیدات ‏صنعتی و شاخصی که بهره وری کل عوامل تولید و عملکرد اقتصادی در صنایع تولیدی را می‌سنجد، در ماه ژوییه در چین دوباره افزایش یافت.شاخص مدیران ‏خرید بخش تولیدات کارخانه‌ای که ‏با پرسش ‏از مدیران ‏‏خرید ‏کارخانه ها‏ و واحد‌های تولیدی، ‏میزان ‏‏خوشبینی آن‌ها درباره ‏وضع تولید و کسب و کار در حال حاضر و ماه‌های پیش رو ‏ در کشور مورد نظر ‏سنجیده می ‏شود، در ماه ژوییه به ۵۱ و یک دهم واحد رسید. رقم این شاخص در ماه قبل از آن نیز ۵۰ و ۹ دهم واحد بود. این در حالی است که خبرگزاری فرانسه از سقوط تاریخی ۱۳,۸ درصدی تولید ناخالص داخلی در سه ماهه دوم ۲۰۲۰ در این کشور خبر داد.براساس مصوبه شورای دولتی، اولویت‌های اساسی چین، تثبیت در "تجارت و سرمایه گذاری خارجی" و "نوآوری در تجارت خدمات" است.
در این میان رشد تولید ناخالص داخلی آمریکا حدود ۳۳ درصد سقوط کرد که بزرگترین کاهش از زمان ثبت داده‌های اقتصادی در این کشور از سال ۱۹۴۷ میلادی است.به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره، اقتصاد آمریکا در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ شاهد بیشترین رکود از زمان ”رکود بزرگ“ در دهه‌های ۲۰ و ۳۰ قرن گذشته بود.برنی سندرز، سناتور آمریکایی در حساب توئیتری خود نوشت: اقتصاد در حال غرق شدن است و ۳۰ میلیون کارگر در معرض از دست دادن امکان تمدید مزایای بیکاری شان هستند.
در همین حال تحرکات انگلیس نیز بعد دیگری از این اقدامات است چنانکه سفیر چین در انگلیس در یک نشست خبری ضمن انتقاد شدید از مواضع ضد چینی لندن اعلام کرد، برخی سیاستمداران انگلیس مصرانه خواستار ایجاد جنگ سرد با چین هستند. از سوی دیگر کانگ پیوو سفیر چین در کانادا گفت، رفتارهای سلطه‌جویانه آمریکا صدماتی جدی به روابط پکن و اتاوا وارد می‌کنند.

حادثه برای ناو آمریکایی در کالیفرنیا
در این میان از درون آمریکا خبر می‌رسد که رسانه های آمریکایی از وقوع حادثه برای یک زره پوش خاکی-آبی متعلق به یک ناو نیروی دریایی آمریکا در سواحل کالیفرنیا و کشته و مفقود شدن تعدادی از تفنگداران این کشور خبر داده اند.طی این حادثه حداقل یک تفنگدار نیروی دریایی کشته، ۸ نفر مفقود و دو نفر دیگر نیز مجروح شده اند.خبر دیگر از درون آمریکا آنکه شیوع ویروس کرونا در آمریکا و ناکارآمدی سیستم دولتی این کشور موجب شده است تا آمار هولناکی از مرگ ‌و میر افراد سالمند به ثبت برسد.
این در حالی است که دولتمردان آمریکا همچنان به دنبال بازی انتخاابت هستند چنانکه رئیس‌جمهور آمریکا در پیامی جدید در توئیتر نوشته نتیجه انتخابات باید شب برگزاری رأی‌گیری مشخص شود.ترامپ در توئیتر نوشت: «باید نتیجه انتخابات را شب انتخابات بدانیم، نه روزها، ماه‌ها یا حتی سال‌ها بعد.»وی در پیام بعدی خود نوشت: «ما برنده انتخابات ۲۰۲۰ خواهیم بود. آمریکا را باعظمت کنیم.»
در این میان برخی منابع اعلام کرده‌اند در اقدامی بی سابقه، رئیس جمهور آمریکا درخواست به تاخیر انداختن انتخابات ریاست جمهوری پیش رو که کمتر از ۱۰۰ روز دیگر قرار است برگزار شود را مطرح کرده است.

کد مطلب: 114744
 
Share/Save/Bookmark