میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ دی ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۱۶
 
 
راز دعوت از یک میهمان
نشست سران شورای همکاری خلیج فارس طی روزهای آینده در حالی در ریاض برگزار می‌شود که...

نشست سران شورای همکاری خلیج فارس طی روزهای آینده در حالی در ریاض برگزار می‌شود که برخی منابع از احتمال حضور السیسی رئیس جمهوری مصر در چهل و یکمین دور نشست سران کشورهای شورای همکاری خلیج فارس خبر داده‌اند. این اخبار در حالی منتشر می شود که شورای همکاری خلیج فارس شامل کویت، بحرین، عربستان، عمان، قطر و امارات می‌شود و مصر عملا در آن نقشی ندارد. با توجه به این مسئله این سوال مطرح است که چرا السیسی در این نشست دعوت شده است؟ برخی بر این عقیده‌اند که
مشارکت رئیس جمهوری مصر بیانگر این است که در این نشست توافق طرف‌های ذی‌ربط در خصوص حل بحران کشورهای خلیج فارس و فیصله بخشیدن به دلایلی که منجر به وقوع این بحران شده است، اعلام خواهد شد. طی سه سال گذشته میان اعضای شورای همکاری خلیج فارس و قطر بر سر تحولات منطقه تنش های بسیاری ایجاد شده که به تحریم این کشور منجر شد. با توجه به اینکه بخشی از این اختلافات برگرفته از خواسته های مصر برای پایان حمایت قطر از اخوان المسلمین است، این حضور به منزله بیان رضایت قطر از حل اختلافات و البته تعهد قطر به عدم ادامه این حمایت است. این مسئله در حالی مطرح می شود که مولفه‌های دیگری نیز قابل توجه است.
طی طرحی که سالهای اخیر مطرح شده است شورای همکاری خلیج فارس طرح تبدیل شورا به ۶+۲ را مطرح کرده که اضافه شدن مغرب و مصر به این شورا است. این طرح به صورت عملی تاکنون اجرایی نشده است حال آنکه با تغییرات در معادلات منطقه گویا حرکت‌هایی برای تحقق این طرح در جریان است. طی ماه‌های اخیر روند سازش میان کشورهای عربی حوزه جنوبی خلیج فارس و شمال آفریقا با رژیم صهیونیستی در جریان است. رویکردی که از امارات و بحرین آغاز و به سودان و مغرب رسیده است. اکنون این سناریو مطرح است که سعودی با دعوت از مصر به دنبال اجرای طرح ۲+۶ است تا در مولفه‌ای باشد برای ادامه روند سازش. در اصل سعودی به دنبال بهره گیری از ظرفیت‌های ورای شورا برای فشار بر سایر اعضای شورا برای پیوستن به روند سازش است.
در همین حال سعودی در حالی در بحران یمن گرفتار آمده است که برای فرار از این وضعیت دست به دامان نیروهای خارجی شده که بخشی از آن در میان کشورهای آفریقایی تامین می شود. این رویکرد مطرح است که سعودی با دعوت از السیسی به دنبال رضایت قاهره برای اعزام نیرو به یمن است. به هر تقدیر آنچه در نشست آتی شورای همکاری خلیج فارس به چشم می خورد ادامه اختلافات میان اعضاست که با برخی جوسازی‌های رسانه‌ای و البته رفتارهایی مانند دعوت از السیسی به دنبال پنهان سازی این وضعیت هستند. 

نویسنده: فرامرز اصغری 

کد مطلب: 116643
 
Share/Save/Bookmark