میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۱۲
 
 
پلاسکو همچنان می‌سوزد و آتش‌نشانی درپی خرید نردبان!

یک سال از حادثه پلاسکو می‌گذرد و آتش آن می‌سوزاند دل‌ها را اما هنوز خبری از نردبان‌های ۵۰ متر به بالای آتش‌نشانی نیست.
برای تهرانی‌ها ساختمان پلاسکو نامی آشنا بود که شاید کمتر کسی حتی قبل از حادثه پلاسکو نام آن را نشنیده باشد. ساختمان پلاسکو را می‌توان نخستین آسمان خراش نه تنها پایتخت حتی ایران نام برد. یکی از مدرن‌ترین ساختمان‌های خاورمیانه که یکسال است دیگر از آن چیزی باقی نمانده است.
صبح پنجشنبه ۳۰ دی ۹۵ آتش‌سوزی کوچکی از یکی از مغازه‌های پلاسکو در طبقات وسط آغاز شد، آتش‌سوزی که به علت نداشتن سیستم اطای حریف مغازه به مغازه و طبقه به طبقه گسترش یافت. آن روز آتش نشانان به سرعت خود را به پلاسکو رساندند، عملیات اطفا آغاز شد اما وسعت آتش سبب استمداد از نیروهای پشتیبان شد. ترافیک اطراف پلاسکو موجبات تاخیر نیروهای پشتیبان را فراهم کرد و دست آخر آتش با تاخیر خاموش شد.
در حالی که همه فکر می‌کردند آتش خاموش شده، بار دیگر از نقطه دیگری زبانه کشید و این‌بار هر کاری که آتش نشانان انجام می‌دادند، خاموش نمی‌شد. شهروندان از بیرون و در خیابان ناظر آتش‌سوزی بودند، دود غلیظ سیاه از پلاسکو بالا می‌رفت و صدای آژیر خودروهای امدادی به گوش می‌رشید. در بیرون از ساختمان خبری از زبانه‌های آتش نبود، هرچه بود و دود بود و صدای آژیر اما ناگهان صدایی مهیب تن شاهدان را لرزاند، پلاسکو از درون فرو ریخت. مانند یک قطعه پلاستیکی که بر اثر گرما در خود جمع می‌شود، پلاسکو به خود پیچید و در لحظه دیگر، از پلاسکو خبری نبود.
برج قدیمی تهران در حالی در خود فرو ریخت که آتش‌نشانان زیادی در طبقات آن حضور داشتند. حالا پلاسکو آوار شده بود و خبری از قهرمانان آتش نشان نبود. امدادرسانی آغاز شد. آواربرداری و اطفای حریق بجا مانده از پلاسکو انجام شد، چندین روز تهران شب و روز نداشت هر روز که می‌گذشت شعله‌های آتش آهن را به خود ذوب می‌کرد گرمای دروی پلاسکو امیدها را ناامید می‌کرد.
یکی می‌گفت از موتورخانه پیامک رسیده که ما زنده هستیم و به یاری بیایید. تلاش‌ها برای حفر تونل به موتورخانه آغاز شد، اما نتیجه‌ای نداشت. چندی بعد اعلام کردند که پیامک دروغ بوده است. شاید فقط معجزه می‌توانست جان این ایثارگران را حفظ کند، اما خروجی حادثه باب میل هیچ‌یک از هموطنانمان نبود و اولین جنازه یکی از آتش‌نشان از زیر آوار خارج شد و بعد از آن به نوبت پیکر ۱۶ آتش‌نشان از زیر آوار بیرون کشیده شد.
امروز سالروز فاجعه پلاسکو است. اولین سالگرد ۱۶ آتش‌نشانی که شاید به علت کمبود امکانات جان خود را از دست دادند. امکاناتی که با وجود قول‌های فراوان هنوز تامین نشده‌اند.
امکاناتی که حالا داوری، مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از در دست تهیه بودن آنها خبر می‌دهد. وی اظهار کرد: در شهر تهران ۷ هزار و ۳۰۰ ساختمان بلند مرتبه ناایمن داریم.
وی ادامه داد: ۲۴۳ ساختمان بلندمرتبه پرخطر داریم که ریسک غیرقابل تاملی دارد و می‌توانند حوادث احتمالی مشابه پلاسکو را حادث شود.
او حتی در نشست خبری خود نیز درباره تهیه نردبان‌های بلند برای آتش‌نشانی گفت: در راستای به روزرسانی تجهیزات آتش‌نشانی ۲ عدد نردبان ۵۶ متری و ۶۴ متری خریداری شده و در حال حاضر در گمرک است و بعد از انجام مراحل تشریفات تا هفته آینده این نردبان‌ها به ناوگان آتش‌نشانی اضافه خواهند شد. همچنین در سال ۹۷، ۱۹ دستگاه نردبان به تجهیزات اضافه می‌شود.
این صحبت‌های او نشان می‌دهد در حالیکه یکسال از وقوع فاجعه پلاسکو می‌گذرد، هنوز خبری از نردبان‌های بلند نیست و یک حادثه در یکی از برج‌های تهران می‌تواند و می‌توانست فاجعه دیگری را رقم بزند.(باشگاه خبرنگاران)

کد مطلب: 102846
 
Share/Save/Bookmark