میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۲۷
 
 
عراق و سوریه همچنان بر مدار مقاومت

سوریه و عراق این روز‌ها همچنان بر مدار مقاومت حرکت می‌کنند که ادامه عملیات موصل عراق و نیز پاکسازی مناطق مختلف سوریه از تروریست‌ها اساس آن را تشکیل می‌دهد.
عملیات آزادسازی شهرک صنعتی در منطقه «حی الکرامه» در موصل، آغاز شد. در نخستین مرحله از این عملیات، نیروهای سازمان مبارزه با تروریسم، اولین سد دفاعی داعش در این منطقه را در هم شکستند.
این عملیات، در چارچوب آزادسازی موصل صورت می‌گیرد. موصل دومین شهر مهم و بزرگ عراق است و آزادسازی کامل این شهر، به مثابۀ پایان حضور داعش در عراق خواهد بود. خبر دیگر آنکه اعضای گروه تروریستی داعش از هر فردی که بخواهد از مناطق تحت اشغال این گروه در جنوب استان کرکوک عراق خارج شود، ۶۰۰ دلار دریافت می‌کنند. حضور صد‌ها تن از تروریست‌های داعش در شهرستان «حویجه» در جنوب کرکوک، چالشی تازه در مقابل نیروهای عراقی و تهدیدی علیه وضعیت امنیتی به خاطر اهمیت این منطقه استراتژیک و نزدیکی آن به تأسیسات نفتی است. در همین راستا و به دنبال افزایش نگرانی‌ها از تهدیدهای داعش برای شهرستان الحویجه، عبدالله الجبوری، استاندار صلاح‌الدین از حیدر العبادی، نخست وزیر عراق خواست تا شهرستان الحویجه در کرکوک و الشرقاط در استان صلاح‌الدین را آزاد کند.
در همین حال، شبکه الجزیره گزارش داد، داعش جاده بین بغداد و موصل را با سیطره بر روستایی در استان صلاح‌الدین و حمله به روستای دیگری در دیالی در شمال شرق عراق بست. خبر دیگر آنکه در آستانه سفر به عراق نخست وزیر ترکیه مدعی شد وضعت ناپایدار و ضعف دولت‌های عراق و سوریه باعث شکل‌گیری تروریسم در منطقه شد. لازم به ذکر است منابع امنیتی عراق از کشته شدن ۱۸ نفر و زخمی شدن ۱۳ نفر دیگر بر اثر انفجار ۲ خودروی بمب‎گذاری شده در شرق موصل خبر دادند. منابع امنیتی عراقی اعلام کردند که «مهدی الصمیدعی» مفتی اهل تسنن عراق از حادثه تروریستی در بغداد جان به در برده است. سازمان ملل از کشته شدن دست‌کم ۶۸۷۸ غیرنظامی در خشونت‌های عراق در سال ۲۰۱۶ خبر داد. از سوریه نیز خبر می‌رسد الوطن سوریه گزارش داد در حالی که همه تروریست‌ها به همراه خانواده‌های خود از شرق حلب خارج شدند، ولی از مجموع ۴۵۰۰ نفری که قرار بود از شهرکهای فوعه و کفریا خارج شوند، فقط ۹۰۰ نفر خارج شده‌اند. یک منبع محلی از شهرک فوعه در گفت‌وگو با روزنامه «الوطن» سوریه اعلام کرد که ۲۱ اتوبوس مخصوص انتقال افراد زخمی همچنان در این شهرک محاصره هستند و رانندگان نیز که از ساکنان حلب هستند در این محاصره گرفتار شده‌اند. از سوی دیگر خبرگزاری فرانسه در خبری فوری به نقل از معارضان سوری اعلام کرد که گفت‌وگو‌ها درباره مذاکرات صلح سوریه متوقف شده است.
ارتش آزاد سوریه در بیانیه‌ای با متهم کردن دولت سوریه به نقض آتش‌بس گفت شرکت در مذاکرات آستانه برای حل و فصل بحران سوریه را متوقف کرده است. در این میان افراد مسلح فتح الشام (جبهه النصره سابق) دکل‌های برق در نزدیکی دمشق را قطع کردند؛ اقدامی که موجب قطعی برق در جنوب دمشق شده است، ‌این در حالی است که افراد مسلح اخیرا با حمله به منابع آبی دمشق آب این شهر و اطراف آن را نیز قطع کرده بودند. خبر دیگر آنکه الباجی قائدالسبسی رئیس جمهور تونس، مشکل اصلی سوریه در شرایط کنونی را احیای نقش منطقه‌ای و بین‌المللی آن شمرد و تأکید کرد که الان بشار اسد مشکل سوریه نیست.

کد مطلب: 98084
 
Share/Save/Bookmark