میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۴۷
 
 
ترامپ در سازمان‌ملل به رویاهایش نرسید

ترامپ در حالی بر‌ آن بود تا از سخنرانی در سازمان ملل برای قدرت نمایی و بزرگنمایی سیاست‌هایش بهره‌گیرد اما مخالفت‌های گسترده با او و سخنانش برباد رفتن رویاهایش را رقم زد.
وزیر خارجه سوئد در انتقاد از سخنرانی رئیس‌جمهور آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل، موارد بیان شده را در تضاد با منشور سازمان ملل دانست.
«مارگوت والستروم» وزیر خارجه سوئد در انتقاد از سخنان «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل، سخنان وی را تهاجمی و با رویکرد ملی‌گرایی افراطی ارزیابی کرد و گفت که سخنرانی ترامپ در تضاد با منشور سازمان ملل بود. والستروم در این مورد به رادیو ملی سوئد گفت که آنچه ترامپ گفت قابل توجه و در واقع ادامه تهدید نظامی بود که نقض منشور سازمان ملل است.
وی با اعلام اینکه از این سخنرانی شوکه شده است و بسیاری از مردم هم همین حس را دارند، افزود: « او کره شمالی را تهدید کرد. سخنرانی ترامپ خواسته‌ای از یک کشور بود و برای مخاطبانی نادرست ارائه شد. این سخنرانی قطعا در دفاع از همکاری نبود.»
همچنین رئیس‌جمهور ونزوئلا در واکنش به اظهارات تند دونالد ترامپ علیه وی و دولتش در مجمع عمومی سازمان ملل، رئیس‌جمهور آمریکا را «هیلتر جدید» خواند. او در کاراکاس گفت: «هیچ کس ونزوئلا را تهدید نمی‌کند و هیچ کسی صاحب ونزوئلا نیست. دونالد ترامپ رئیس‌جمهور جمهوری بولیواری ونزوئلا را به مرگ تهدید کرد».
در این میان رئیس جمهور آمریکا با انتشار پیامی جدید در توئیتر ذوق زدگی خود را از دیدار با رهبران کشورهای مختلف جهان در مجمع عمومی سازمان ملل به تصویر کشید.
«دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا، در پیام جدید خود در توئیتر می‌نویسد: امروز دیدارهای بزرگی در سازمان ملل خواهم داشت. رهبران بسیار جذاب. (شعار) آمریکا اول مجددا آمریکا را بزرگ می‌کند. ترامپ پیشتر نیز با انتشار ویدیویی از لحظه ورود خود به مقر سازمان ملل ذوق زدگی خود را از حضور در مجمع عمومی به تصویر کشیده بود.
«هیلاری کلینتون» نیز به جمع منتقدان سخنرانی «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا، در مجمع عمومی سامان ملل پیوست.هیلاری کلینتون بانوی اول اسبق آمریکا و رقیب اصلی ترامپ در انتخابات سال گذشته، سخنرانی روز گذشته ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل را سیاه و خطرناک توصیف کرد.
تهدیدات دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در سخنرانی دیروز خطاب به سران جهان در سازمان ملل مبنی بر نابودی کامل کره شمالی جای هیچ تردیدی باقی نمی‌گذارد که وی در عزم خود برای متوقف ساختن تقویت برنامه تسلیحات هسته ای پیونگ یانگ راسخ است. از طرفی تاکید بر مخالفت وی با توافق هسته ای ایران نیز در همین سخنرانی به پیونگ یانگ نشان داد که کره شمالی نباید به دستیابی به راه حلی از طریق مذاکره با آمریکا امیدی داشته باشند. کوبا اظهارات اخیر رئیس جمهور آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل را محکوم کرد و این اظهارات را غیرمحترمانه، غیر قابل قبول و مداخله جویانه ارزیابی کرده است. به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، کوبا بار دیگر ضمن تاکید بر عدم دخالت در حوادثی که موجب آسیب وارد شدن به دیپلمات‌های آمریکایی در‌هاوانا شده، اظهارات اخیر دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل را محکوم کرده است.
وزارت خارجه کوبا با انتشار بیانیه‌ای اظهارات ترامپ را غیر قابل قبول و مداخله جویانه ارزیابی کرده است. بیانیه وزارت خارجه کوبا پس از آن صادر شده است که هیات‌های آمریکایی و کوبایی در واشنگتن دیدار کرده و درباره روابط دوجانبه رایزنی داشته‌اند. این نخستین دیدار مقام‌های عالی رتبه دو کشور از زمان به قدرت رسیدن ترامپ در ماه ژانویه بوده است.
این نشست همان روزی برگزار شده است که ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی کرده و کوبا را کشوری فاسد و بی ثبات کننده خوانده است. ترامپ همچنین گفته است که تحریم‌ها و محاصره اقتصادی و تجاری علیه کوبا را تا زمانی که این کشور اصلاحات ساختاری را انجام دهد، لغو نخواهد کرد.
کوبا اعتراض شدید خود را نسبت به اظهارات ترامپ اعلام کرده و همین طور از سیاست جدید واشنگتن در قبال‌هاوانا اعتراض کرده است.وزارت خارجه کوبا افزود: در خصوص اظهارات غیرمحترمانه، غیرقابل قبول و مداخله جویانه دونالد ترامپ در نشست مجمع عمومی سازمان ملل آن هم در زمانی که کمیسیون دوجانبه آمریکا و کوبا در حال برگزاری بوده است، هیات کوبایی مراتب اعتراض شدید خود را اعلام کرده است.
روابط کوبا و آمریکا از ماه گذشته زمانی تیره و تار شد که وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد، تعدادی از دیپلمات‌های آمریکایی در‌هاوانا از حوادث مرموزی که دچار مشکلات شنوایی شده اند. تاکنون ۲۱ دیپلمات آمریکایی در سفارت این کشور در‌هاوانا به این مشکلات شنوایی مبتلا شده اند. چند دیپلمات کانادایی نیز به همین مشکلات دچار شده اند.
کوبا اعلام کرده است که هیچ دخالتی در این حوادث نداشته ولی رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا از احتمال بسته شدن سفارت این کشور در‌هاوانا خبر داده است.

کد مطلب: 101045
 
Share/Save/Bookmark