میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۱:۰۱
 
 
برخلاف وعده رئیس کل بانک مرکزی رخ داد
عبور دلار از مرز ۴۰۰۰ تومان
عبور دلار از مرز ۴۰۰۰ تومان
 

بازار ارز روزهای پرتحولی را می‌گذراند. روز گذشته قیمت دلار با افزایش ۳۷ پله‌ای، مرز ۴ هزار تومان را پشت سر گذاشت.
دیروز در جریان معاملات بازار آزاد تهران، قیمت هر دلار با افزایش ۳۷ تومانی مرز ۴۰۰۰ تومانی را هم درنوردیده و به ۴۰۱۰ تومان رسیده است؛ این در حالی است که روز سه‌شنبه نیز نرخ دلار، با افزایش ۳۷ تومانی نسبت به روز قبل از آن، به ۳۹۸۱ تومان رسیده بود. بر این اساس، قیمت هر یورو نیز با ۲۷ تومان افزایش ۴۲۶۵ تومان رسید؛ این در حالی است که پوند نیز با ۲۱ تومان افزایش به ۴۹۴۵ تومان رسیده است. در عین حال هر درهم امارات ۱۱۲۰ تومان و لیر ترکیه ۱۱۷۱ تومان است.دلار مدتی است که سودای افزایش قیمت برسر دارد و کارشناسان اقتصادی جبران کسری بودجه دولت از دلایل اصلی افزایش قیمت این را از سوی دولت اعلام کرده بودند ولی دولتمردان هرگونه افزایش قیمت عمدی دلار را کتمان و این نوسانات را برای بازار ارز طبیعی و البته مقطعی اعلام کردند.

دلار نیست
بنابر نظر اکثر کارشناسان، افزایش اخیر نرخ ارز می‌تواند یکی از معدود دستاوردهای مهم اقتصادی دولت یازدهم را که همان کاهش نرخ تورم هست تهدید کند و موجبات صعودی شدن مجدد نرخ تورم را فراهم آورد. برخی اقتصاددانان و مشاوران اقتصادی نزدیک به دولت هم معتقدند که سیاست تک‌نرخی شدن ارز هم می‌تواند موجب افزایش نرخ تورم گردد. بر همین اساس، دستور توقف برنامه دولت برای تک‌نرخی شدن ارز تا اواسط سال ۹۶ صادر شده است.
دلایل متعددی از سوی فعالان اقتصادی و کارشناسان برای گران شدن دلار تا ۴۰۰۰ تومان مطرح گردید، از جمله اینکه شاید طرح دولت برای تک‌نرخی شدن ارز پشت‌پرده این گرانی باشد. این در حالی است که رئیس کل بانک مرکزی همه دلایلی را که از دست داشتن دولت در این کار خبر می‌داد رد کرد.
صراف‌ها و فعالان بازار ارز اما برخلاف دولتی‌ها معتقدند دست‌های پشت پرده بازهم در تلاش برای گرانی دلار هستند و این بار هم با دستکاری عرضه و تقاضا سعی در برهم زدن توازان بازار دارند.

عرضه بانک مرکزی قطره‌چکانی شد
یکی از صراف‌ها که سال‌ها در بازار ارز مشغول فعالیت است در همین ارتباط به تسنیم می‌گوید: بانک مرکزی حدود یک هفته است که عرضه خود در بازار را به شدت محدود کرده و همین موجب شده تا ارز نقدی در بازار نباشد.
وی با بیان اینکه دلار نقدی در بازار خیلی کم است، گفت: این درحالی است که تقاضای مردم برای دلار بالاست ولی به دلیل نبود ارز، متقاضیان نمی‌توانند نیاز ارزی خود را تأمین کنند.
صراف دیگری هم که از فعالان بازار بشمار می‌رود از نبود دلار برای خرید و فروش در بازار می‌گوید و تاکید دارد: بانک مرکزی عرضه خود را قطره چکانی کرده و همین عامل گرانی دلار است.
یکی دیگر از فعالان بازار ارز در پاسخ به این پرسش که آیا افزایش قیمت دلار دلایل سیاسی دارد و می‌تواند بخاطر نوسانات منطقه باشد؟ گفت: هیچ علتی در منطقه نمی‌تواند گرانی دلار را رقم زده باشد این گرانی بخاطر نبود عرضه از سوی دولت است.
وی متقاضیان اصلی خرید دلار در روزهای جاری را مردم عادی اعلام کرد و گفت: بخاطر نزدیک شدن به عید میلادی و ماه‌های پایانی سال هر سال شاهد افزایش قیمت در بازار ارز هستیم ولی امسال قیمت رکورد قابل تأملی را ثبت کرد.
یکی از واسطه‌های ارز که در خیابان فردوسی حضور دارد با تأکید براینکه حوادث اخیر در منطقه هیچ ارتباطی با گرانی دلار ندارد می‌گوید: خودشان (دولت و بانک مرکزی) دلار را گران کرده اند.
وی با تأکید براینکه افزایش قیمت دلار مانند زمان احمدی‌نژاد نیست که یکباره ۲۰۰-۱۰۰ تومان گران شود ، گفت: از بعد از اربعین دلار هر روز ۳۰-۲۰ تومان گران می‌شود و این افزایش پله‌ای تأیید می‌کند که دولت خودش قیمت را بالا برده است.
صراف دیگری هم ضمن تأکید براینکه در افزایش قیمت دلار صراف و دلال و مغازه‌دار و بازاری نقشی ندارند گفت: اگر دلار بالا برود به ضرر مردم است چراکه قیمت تمام کالا و خدمات افزایش می‌یابد.
نرخ فروش دلار که صبح دیروز به ۴۰۱۰ تومان هم رسیده بود هم‌اکنون در تابلوی صرافی‌های خیابان فردوسی ۳۹۹۵ تومان درج شده است.

کد مطلب: 97913
 
Share/Save/Bookmark