میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۵۳
 
 
روحانی:
فرصت اروپا برای جبران کوتاه است
فرصت اروپا برای جبران کوتاه است
 

رئیس‌جمهور با بیان اینکه اراده ایران تقویت روابط صمیمی با فرانسه در همه عرصه‌ها و به ویژه اقتصادی است، گفت: نباید اجازه داد هیچ عاملی مانع گسترش روابط و همکاری‌های مشترک تهران - پاریس شود.
حجت‌الاسلام حسن روحانی هنگام دریافت استوارنامه "فیلیپ تی یبو" سفیر جدید فرانسه در تهران گفت: ایران و فرانسه در سال‌های اخیر، افق روشنی را برای آینده روابط مشترک خود ترسیم کرده‌اند و بدین لحاظ تسریع در اجرای توافقات، ضروری است. وی با اشاره به صبر و خویشتنداری ایران طی یک سال گذشته به درخواست فرانسه و اتحادیه اروپا برای جبران اثرات و تبعات خروج آمریکا از برجام، اظهار داشت: شرایط کنونی حساس است و فرانسه همچنان فرصت دارد در کنار دیگر اعضای برجام و در فرصت بسیار کوتاهی که وجود دارد، نقش تاریخی خود را برای حفظ این توافق ایفا کند چراکه بی‌تردید از بین رفتن برجام، به نفع ایران، فرانسه، منطقه و جهان نیست.
روحانی تاکید کرد: اراده تهران روابط صمیمی با پاریس، انجام تعهدات در مساله برجام و همکاری و مشارکت فعالانه برای ثبات و امنیت منطقه و بویژه ادامه مبارزه با تروریسم است.
رئیس‌جمهور همچنین تاکید کرد که برخی موضوعات از جمله واردات دارو و تجهیزات پزشکی، قطعات یدکی هواپیماهای مسافربری، تجارت مواد غذایی و یا قطعات برخی کارخانه‌ها که بر نیازمندی‌ها و اشتغال مردم اثر می‌گذارد، فرای مساله برجام و حتی روابط دوجانبه است و ایجاد محدودیت و ممنوعیت در این قبیل کالاها از سوی آمریکا کاملا غیرانسانی بوده و نشان از جنگ اقتصادی گسترده‌ای است که آمریکا علیه تک‌تک آحاد مردم ایران آغاز کرده است.
"فیلیپ تی یبو" سفیر جدید فرانسه در تهران نیز در این دیدار ضمن ابلاغ سلام گرم رئیس‌جمهور فرانسه به دکتر روحانی و تقدیم استوارنامه خود، اظهار داشت: فرانسه مصمم است روابط خود را با ایران در همه عرصه‌ها هرچه بیشتر توسعه دهد. وی با بیان اینکه دولت فرانسه از هیچ تلاشی برای توسعه همکاری‌های اقتصادی با تهران دریغ نخواهد کرد، افزود: تهران به تمام تعهداتش در برجام عمل کرده و فرانسه می‌کوشد این توافق را که از حمایت جامعه جهانی برخوردار است، حفظ کند.
سفیر فرانسه با بیان اینکه کشورش از افزایش تنش‌ها در منطقه نگران است، گفت: پاریس برای رایزنی با ایران درباره ثبات و امنیت منطقه آماگی دارد.

ایران و چین درباره مسایل منطقه‌ای و بین‌المللی اشتراک نظر دارند
روحانی گفت دو کشورایران و چین درباره مسایل منطقه‌ای و بین‌المللی اشتراک نظر دارند و این روابط پیوسته و رو به توسعه است.
رئیس‌جمهور همچنین هنگام دریافت استوارنامه سفیر جدید چین در تهران، با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران اهمیت ویژه‌ای برای توسعه روابط با چین قائل است، گفت: دو کشور درباره مسایل منطقه‌ای و بین‌المللی اشتراک نظر دارند و این روابط پیوسته و رو به توسعه است.
رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه "حفظ استقلال" برای دو کشور بسیار مهم است، ادامه داد: یکجانبه گرایی مورد مخالفت هر دو کشور و مسیری نادرست و خطرناک برای منطقه و جامعه بین‌المللی است.
روحانی گفت: جمهوری اسلامی ایران از توسعه زیر ساخت‌ها برای ادامه روابط راهبردی و پایدار با چین استقبال می‌کند.
وی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران، علاقمند به حفظ برجام است، گفت: نقش چین در این‌باره بسیار مهم است و پکن می‌تواند کمک شایان توجهی برای اجرای تعهدات طرفین برجام کند. روحانی با بیان اینکه همکاری دو کشور در حفظ ثبات منطقه اهمیت اساسی دارد، گفت: ایران و چین در کنار هم می‌توانند برای مبارزه کامل و ریشه کنی تروریسم در منطقه و آسیا همکاری کنند.
آقای "چانگ هوآ" سفیر جدید چین در تهران نیز، به سوابق تاریخی روابط گسترده بین دو ملت ایران و چین اشاره کرد و اظهارداشت: چین بدنبال تعمیق روابط راهبردی خود با ایران است.
همچنین سفرای جدید کشورهای تاجیکستان، لهستان استوارنامه‌های خود را تقدیم رئیس‌جمهور کشورمان کردند.

کد مطلب: 109434
 
Share/Save/Bookmark