میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۰۳
 
 
محدثی‌خراسانی:
سرود دفاع‌مقدس در هیاهوی موسیقی امروز کمرنگ است
تجلیل از حمید سبزواری در اختتامیه «ترنم حماسه»
سرود دفاع‌مقدس در هیاهوی موسیقی امروز کمرنگ است
 

دبیر علمی کنگره «ترنم حماسه» با اشاره به وضعیت فعلی سرود در حوزه ادبیات دفاع‌مقدس گفت: در ابتدای انقلاب جریانی با سرودهای انقلابی و دفاع‌مقدس شکل گرفت، اما این جریان نتوانست مسیر تکامل خود را طی کند و در هیاهوی موسیقی امروز کمرنگ شد.
به گزارش پویا، نشست رسانه‌ای کنگره «ترنم حماسه» ویژه سرود، تصنیف و ترانه دفاع‌مقدس دیروز با حضور علی‌اصغر جعفری رئیس سازمان هنری و امور سینمایی دفاع‌مقدس، مصطفی محدثی‌خراسانی دبیر علمی کنگره و محمود اکرامی‌فر مسئول کمیته داوران برگزار شد.
جعفری در ابتدای این نشست با اشاره به برگزاری این کنگره برای اولین‌بار گفت: با وجود اینکه این کنگره برای نخستین‌بار برگزار می‌شود، استقبال خوبی از آن از سوی شاعران صورت گرفته است. یکی از نیازهای حوزه موسیقی دفاع‌مقدس، محتوا و شعر خوب است. هرچند شاعران بعد از انقلاب خوب درخشیدند و نسل جدیدی از ادبیات شکل گرفت، اما در حوزه ترانه و سرود دستمان پر نبود. ضرورت اجتماعی و نیاز نسل جدید می‌طلبد که ما از ظرفیت شعر در این حوزه استفاده بیشتری کنیم. امیدواریم این کنگره شروعی برای حرکت‌های ارزشمند دیگر باشد.
وی ادامه داد: یکی از اقداماتی که در چند سال گذشته انجام شد، راه‌اندازی واحد سرود و تصنیف در سازمان هنری و سینمایی بود که مدیریت آن برعهده مصطفی محدثی‌خراسانی است.
جعفری همچنین از راه‌اندازی شورای راهبری در مجموعه سازمان هنری و امور سینمایی دفاع‌مقدس به منظور تعیین حدود و نحوه فعالیت در این زمینه خبر داد و گفت: این شورا برعهده میرزمانی است و تدوین سند راهبردی مدیریتی دفاع‌مقدس برای رفع خلأهای موجود در این زمینه، اولین مأموریت در این زمینه است. همچنین آسیب‌شناسی دقیق سرود و تصنیف دفاع‌مقدس و تعریف دقیق برای برنامه‌های آینده با توجه به ظرفیت‌های موجود از دیگر مأموریت‌هایی است که برای این شورا در نظر گرفته است.
رئیس سازمان هنری و امور سینمایی از تولید سرود در حوزه دفاع‌مقدس خبر داد و افزود: در سال‌جاری حداقل ۱۰ اثر موسیقیایی با بهره‌گیری از آثار برتر ارسال شده به دبیرخانه تولید خواهد شد. همچنین ادارات کل در سراسر کشور نیز مأمور به تولید آثار موسیقی مقامی و محلی هستند.
وی همچنین از تجلیل حمید سبزواری، پیشکسوت حوزه سرود انقلاب، در آیین اختتامیه این کنگره در روز سه‌شنبه خبر داد.
محدثی خراسانی نیز در ادامه این نشست از تشکیل دبیرخانه دائمی ترانه، تصنیف و سرود خبر داد و گفت: این کنگره هر سال برگزار خواهد شد تا به اهداف از پیش تعیین شده دست یابیم. ارتباط با شاعران محدود به کنگره نخواهد بود تا آسیبی که در این حوزه ایجاد شده، ترمیم شده و پیوند یابد. در ابتدای انقلاب جریانی با سرودهای انقلابی و دفاع‌مقدس شکل گرفت، اما این جریان نتوانست مسیر تکامل خود را طی کند و در هیاهوی موسیقی امروز کمرنگ شد.
وی ادامه داد: دفاع‌مقدس یک اتفاق تاریخی نیست که برای تعریف آن به پشت سر برگردیم، بلکه دفاع‌مقدس یک جریان پویا و زنده است که برای دیدن آن باید به آینده نگریست.
محدثی خراسانی همچنین درباره تفاوت کنگره «ترنم حماسه» با دیگر کنگره‌هایی که با همین مضمون برگزار شده است، افزود: کنگره‌های سابق به معنای محض و عام بود و سرود و تصنیف و ترانه در زیرمجموعه این کنگره‌ها تعریف می‌شد، اما کنگره حاضر به صورت تخصصی به موضوع سرود و ترانه می‌پردازد.
دبیر علمی این دوره کنگره با اشاره به کیفیت آثار ارسال شده به دبیرخانه گفت: این کنگره برگزار شد تا ظرفیت‌ها شناسایی شود و استعدادهای جوان شناخته شوند. در این دوره متوقع نبودیم که آثار حیرت‌انگیز به دبیرخانه ارسال شود. با آثار ارسال شده مشخص شد که بسیاری از شاعران جوان و گمنام دغدغه این موضوعات را دارند و همین موجب امیدواری است.
این شاعر از تولید سرودی با شعری از مرتضی امیری‌اسنفدقه با نام «وطن» و آهنگسازی امیرحسین سمیعی خبر داد و گفت: این کار قرار است روز اختتامیه اجرا شود.
محدثی‌خراسانی درباره چرایی عدم تولید آثار موسیقی با موضوع دفاع‌مقدس در حد انتظار در سال‌های گذشته گفت: کارهای موسیقیایی در این حوزه نتوانسته پا به پای آمدن گونه‌های جدید و شتاب غیر طبیعی نوآوری حرکت کند؛ به همین دلیل وقتی سخن از سرود دفاع‌مقدس به میان می‌آید، همان آثاری که در جنگ تولید شده به یاد می‌آید.
اکرامی‌فر نیز در ادامه این نشست با بیان اینکه پیامد ناگزیر یک انقلاب سیاسی یک انقلاب ادبی است،‌ افزود: بعد از انقلاب شاهد یک انقلاب ادبی و فرهنگی هستیم که بخش عمده آن در حوزه دفاع‌مقدس است. ۴۵۰ اثر از شاعران به دبیرخانه ارسال شد.
وی ادامه داد: در شرایط جدیدی هستیم که گفتن از دفاع‌مقدس شرایط جدید و محتوای نو نیاز دارد. در زمانی نگاه تهییجی و حماسی پاسخ می‌داد، الان نیاز داریم که به حوزه‌هایی مانند شهدای گمنام، شهدای مدافع حرم، بازماندگان جنگ و... توجه کنیم.
اختتامیه نخستین کنگره ملی شعر ویژه سرود، ترانه و تصنیف روز سه‌شنبه، دوم خردادماه، با حضور مسئولان و جمعی از شاعران در تالار سوره حوزه هنری برگزار می‌شود. علاقه‌مندان می‌توانند برای شرکت در این مراسم ساعت ۱۸ به تهران، تقاطع خیابان حافظ و سمیه، حوزه هنری مراجعه کنند.

کد مطلب: 99353
 
Share/Save/Bookmark