میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۵۲
 
 
سلیم دستگاه اهل‌بیت‌(ع) آسمانی شد
سلطان الذاکرین سفر به سلامت
سلطان الذاکرین سفر به سلامت
 

روز گذشته استاد سلیم مؤذن‌زاده اردبیلی در سن ۸۰سالگی دار فانی را وداع کرد.
استاد سلیم مؤذن‌زاده اردبیلی در سال ۱۳۱۵ شمسی در شهر اردبیل دیده به جهان گشود. وی فرزند دیگر شیخ عبدالکریم مؤذن‌زاده اردبیلی نخستین مؤذن رادیوی ایران و برادر رحیم مؤذن‌زاده اردبیلی از مؤذنان معروف ایران بود. وی علاوه بر زبان ترکی آذربایجانی، به زبان فارسی و عربی نیز تسلط داشته و به نوحه‌سرایی در این زبان‌ها نیز معروف بود.
اعجاب و توانایی بی‌وصف در اجرای برنامه‌های گوناگون مداحی، نوحه‌خوانی، مولودخوانی، اذان و قرائت قرآن مجید از دوران نوجوانی وی را در ردیف یکی از مطرح‌ترین افراد جهان در این رشته‌ها قرار داده بود.
وی به‌طور متوسط روزانه پنج ساعت از عمر خود را صرف مداحی کرده و بیش از دوهزار عنوان نوار کاست مربوط به برنامه‌های او از زمان پیدایش ضبط‌صوت تاکنون به‌زبان‌های ترکی، فارسی و عربی موجود است و اذان معروف وی در دستگاه ماهور خوانده شده است.
به‌گفته کارشناسان اگر آثار او از طریق سازمان‌های دولتی ثبت و حقّ تکثیر در آنها لحاظ می‌شد فقط کاست «زینب زینب» ایشان شاید بیش از یک میلیارد تومان برای ایشان سوددهی داشت در حالی که تمامی اجراهای ایشان بدون کوچک‌ترین چشمداشت مالی در اختیار عشاق امام حسین(ع) قرار دارد.
به‌گفته مردم استان اردبیل در دهه ۶۰ ایشان بیش از ۵ ساعت در اوج می‌خواند و بیش از ۱۵ ساعت پی‌درپی مداحی می‌کردند که در نوع خود بی‌نظیر بود.
اساتید فن نام او را هم‌ردیف استاد عبدالباسط در زمینه تلاوت قرآن و استاد شجریان در زمینه اجرای سنتی ایرانی و برنده جایزه پیکاسو و همچنین استاد سلیم مؤذن‌زاده را در زمینه مداحی جزو عجائب روزگار دانسته‌اند.
سلطان الذاکرین استاد سلیم مؤذن‌زاده اردبیلی از مداحان و ذاکران مشهور اهل‌بیت در عالم تشیع بود که در سن ۸۰سالگی و بر اثر کهولت سن دار فانی را وداع گفت تا شهر دارالارشاد اردبیل داغدار این مداح عالی‌قدر عالم تشیع باشد.

پیام‌های تسلیت به مناسبت درگذشت استاد سلیم
درپی درگذشت ذاکر نامدار اهل‌بیت عصمت و طهارت(ع) استاد سلیم ‏مؤذن زاده اردبیلی رئیس‌جمهور در پیامی ضایعه درگذشت آن ذاکر سلیم‌النفس را، به ملت مومن و قدرشناس ایران، همه دوستداران خاندان مؤذن زاده و به خصوص مردم شریف اردبیل و خانواده محترم آن مرحوم تسلیت گفت.
سیدرضا صالحی‌امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، آیت‌الله سیدحسن عاملی نماینده ولی‌فقیه در استان اردبیل و امام جمعه اردبیل، محسن مومنی‌شریف رئیس حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی، حجت‌الاسلام محمدرضا حشمتی معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعزت‌الله ضرغامی و... از جمله شخصیت‌هایی بودند که فقدان این مداح و ذاکر اهل‌بیت(ع) را تسلیت گفتند.

امروز بعدازظهر؛ وداع با حنجره موقوفه اهل‌بیت(ع)
مراسم تشییع و خاکسپاری پیکر مداح عالی‌قدر سلطان‌الذاکرین مرحوم سلیم مؤذن‌زاده اردبیلی امروز بعدازظهر با حضور اقشار مختلف مردم در اردبیل برگزار می‌شود.
این مراسم با حضور اقشار مختلف مردم، خانواده‌های معظم شهدا، مسئولان استانی، فرماندهان دستگاه‌های نظامی و انتظامی امروز بعدازظهر در اردبیل برگزار می‌شود و تاکنون تمهیدات لازم برای انجام مراسم تشییع و خاکسپاری مرحوم استاد سلیم مؤذن‌زاده اردبیلی انجام شده است.
مراسم تشییع مرحوم استاد سلیم مؤذن‌زاده اردبیلی در بهشت فاطمه(س) اردبیل برگزار می‌شود و مراسمات دیگر درگذشت استاد سلیم مؤذن‌زاده اردبیلی توسط رسانه‌ها و خبرگزاریها به عموم مردم ارائه داده می‌شود.
درپی درگذشت این چهره ماندگار مداحی کشور ستاد بزرگداشتی در اردبیل تشکیل و با برگزاری نشست هم‌اندیشی زمان و مکان تشییع پیکر استاد مؤذن‌زاده اردبیلی اعلام شد، براین اساس مراسم تشییع پیکر مرحوم سلیم مؤذن‌زاده اردبیلی روز چهارشنبه ساعت سه در مصلای اردبیل برگزار می‌شود.
قرار است نماز میت از سوی آیت‌الله سیدحسن عاملی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل خوانده شده و پیکر این مداح اهل‌بیت(ع) در بهشت زهرا(ع) اردبیل به خاک سپرده خواهد شد.
بنا به وصیت مرحوم مؤذن‌زاده اردبیلی در طول این مراسم نوای جانگداز و ماندگار زینب، زینب که از سوی آن مرحوم به یادگار مانده پخش خواهد شد. همچنین برنامه تشییع پیکر مرحوم مؤذن‌زاده اردبیلی از شبکه استانی سبلان اردبیل و سایر شبکه‌های ملی و برون‌مرزی پخش می‌شود.

کد مطلب: 97643
 
Share/Save/Bookmark