میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۴۶
 
 
در ارزیابی اظهارات وزیرخارجه بر خروج از ان.پی.تی مطرح شد
حرکتی رو به جلو در پرونده هسته‌ای
حرکتی رو به جلو در پرونده هسته‌ای
 

کارشناس مسائل سیاست خارجی بر این باور است؛ پاسخ اخیر وزیر امورخارجه کشورمان به تهدیدات اخیر کشورهای نامبرده ادبیاتی قاطع و قابل تقدیر بود که لازمه آن تهدیدات به شمار می‌رود، تهدید وزیر خارجه ایران به خروج از ان.پی.تی که به صورت داوطلبانه در سال‌های دور انجام شده است می‌تواند حرکتی به جلو در پرونده هسته‌ای ایران محسوب گردد.
اخیرا سه کشور اروپایی باقی مانده در برجام با انتشار بیانیه‌ای از فعالسازی ساز و کار حل اختلاف برجام موسوم به مکانیسم ماشه خبر دادند. بریتانیا، فرانسه و آلمان در این بیانیه ضمن تاکید بر اینکه این اقدام به معنای همراهی با فشار حداکثری آمریکا بر ضد ایران نیست دلیل فعالسازی این مکانیسم را ادامه کاهش تعهدات ایران در چارچوب توافقنامه وین عنوان کرده‌اند.
این اقدام سبب شد تا وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به تصمیم اخیر اروپایی‌ها در ارتباط با برجام، اعلام کند؛ گام‌های کاهش تعهدات تمام شده اما اگر اروپایی‌ها به رفتار بلاوجه خود ادامه دهند یا پرونده ایران را به شورای امنیت بفرستند، موضوع خروج ایران از ان.پی.تی مطرح می‌شود.
محمدجواد ظریف با بیان اینکه ایران پنج گام در راستای کاهش تعهدات برجام برداشته است و قرار نیست گامی دیگری برای کاهش تعهدات بردارد، گفت: در صورتی که اروپایی‌ها به تعهدات خود برگردند ایران هم کاهش تعهدات را متوقف می‌کند اما اگر اروپایی‌ها به رویه خود بر اساس بازی‌های سیاسی ادامه دهند -زیرا هیچ محمل قانونی ندارد- ما امکانات متعددی داریم. در نامه رئیس جمهور آمده اگر این موضوع به شورای امنیت ارجاع شود، خروج ایران ازان.پی.تی مطرح خواهد بود اما پیش از آن برنامه‌های دیگر را می‌توان در دستورکار قرار داد.
در همین حال خبرگزاری رویترز نوشت؛ در صورتی که کشور‌های اروپایی پرونده ایران را به علت کاستن از تعهدات خود براساس توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با قدرت‌های جهان به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع دهند، ممکن است تهران از پیمان جهانی منع اشاعه تسلیحات هسته‌ای (ان‌پی‌تی) خارج شود.
آمریکا سال ۲۰۱۸ از توافق هسته‌ای با ایران خارج شد؛ بعد از اقدام ایران به اجرای گام پنجم کاهش تعهدات هسته‌ای فرانسه، انگلیس و آلمان این ماه رسما سازوکار حل اختلاف گنجانده شده در این موافقتنامه را فعال کردند.
ادبیاتی قاطع و قابل تقدیر آقای ظریف
دکتر سید رضا صدرالحسینی در گفت‌وگو با سیاست روز پیرامون اظهارات وزیرخارجه کشورمان مبنی بر خروج ایران از ان.پی.تی در صورت ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت گفت: با نگاهی به روندهای برخورد کشورهای خبیث اروپایی در مورد پرونده هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران از خروج یکباره آمریکا حدود ۱۸ ماه پیش این کشورها نیز ماهیت اصلی خویش را نسبت به ملت ایران نشان دادند و در مقابل حسن نیت مستمر جمهوری اسلامی ایران در مورد پایبندی به تعهدات توافقات برجام و برداشتن گام‌هایی بیش از آن تعهدات، یکباره این کشورها اعلام نمودند که ما شکایت ایران را برای انجام مکانیزم ماشه به شورای امنیت ملل برده و به دنبال بازگرداندن تحریم‌های این شورا هستند.
وی افزود: البته آنان این اقدام را به مثابه تهدیدی برای پایبندی جمهوری اسلامی ایران به تعهدات و فرامتن آن اعلام کرده و اعلام نمودند در صورت توقف گام‌های بازگشت ایران از این تعهدات آنان نیز موضوع مکانیزم ماشه را متوقف خواهند کرد.
صدرالحسینی تصریح کرد: این ماجراها از زمانی آغاز شد که ایران اصرار بر برجام اروپایی داشت و ۳ کشور تئوریکای اروپا نیز این اصرار ایران را تفسیر به نیاز ایران به آنان نمود که البته این تفسیر غیر واقعی و غلط بود که متاسفانه مبدا این تفاسیر غلط نیز مبدا ایرانی داشت.
این استاد دانشگاه بیان داشت: با این اوصاف، پاسخ اخیر وزیر امورخارجه به تهدیدات اخیر کشورهای نامبرده ادبیاتی قاطع و قابل تقدیر بود که لازمه آن تهدیدات به شمار می‌رود، تهدید وزیر خارجه ایران به خروج از ان.پی.تی که به صورت داوطلبانه در سال‌های دور انجام شده است می‌تواند حرکتی به جلو در پرونده هسته‌ای ایران محسوب گردد.
صدرالحسینی یادآورشد؛ لازم به ذکر است عدم پذیرش ان.پی.تی توسط رژیم غاصب صهیونیستی که موشک‌های هسته‌ای آن به بیش از ۲۰۰عدد می‌رسد جای هیچ تردیدی باقی نمی‌گذارد که عضویت در ان.پی.تی نتوانسته است ایران را از مواهب آن که بهره مندی اعضا از تکنولوژی صلح آمیز هسته‌ای است بهره کند.
وی اظهارداشت: بر این اساس باید بر روی همین موضوع استوار و محکم ایستاد اگر ما نتوانیم از مفاد این توافق نامه بین المللی استفاده کنیم عضویت در آن و هزینه‌های متربت در این عضویت می‌توان چشم پوشی نمود.
این کارشناس مسائل سیاست خارجی خاطرنشان کرد: عهدشکنی آمریکا و کشورهای اروپایی برای ۱۰ها بار به ایران ثابت شده و این مورد اخیر نیز به پرونده سیاه این کشورها در مورد کشورهای مستقل در دنیا اضافه شد.

کد مطلب: 112539
 
Share/Save/Bookmark