میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۳۳
 
 
تقلای سعودی علیه خانواده‌های قربانیان ۱۱ سپتامبر

عربستان سعودی از یک قاضی آمریکایی خواست تا ۲۵ شکایت از ریاض را که در آنها از عربستان به اتهام دست داشتن در حملات ۱۱ سپتامبر شکایت شده است، رد کند.
عربستان با تسلیم یک نامه رسمی در دادگاه منطقه‌ای منهتن اعلام کرد شکایت‌های صورت گرفته نمی‌تواند نشان دهد که این کشور یا هیچیک از بنیادهای خیریه وابسته به این کشور در پشت حملات ۱۱ سپتامبر قرار داشته اند. در این نامه همچنین درخواست شده است که مصونیت حاکمیتی عربستان محترم شمرده شود.
خانواده‌های حدود ۲۵۰۰ نفر از کسانی که در حملات ۱۱ سپتامبر کشته شدند و بیش از ۲۰ هزار نفری که در این حملات زخمی شدند، و تجار و شرکتهای بیمه، میلیاردها دلار از عربستان غرامت طلب کرده‌اند.
جیمز کریلندر یکی از وکلای این خانواده‌ها در مورد اقدام روز سه شنبه عربستان اظهار داشت: این آن چیزی بود که ما از عربستان انتظار داشتیم. ما هزاران هزار ادعا در مورد اینکه عربستان سعودی و بنیادهای خیریه این کشور انجام داده اند در اختیار داریم. عربستان سعودی نمی تواند خود را از حقایق مخفی کند. در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۵ جورج دانیلز قاضی دادگاه منطقه‌ای آمریکا که این شکایتها زیر نظر او انجام شده است ادعاهای صورت گرفته توسط خانواده‌های قربانیان حملات ۱۱ سپتامبر را در مورد عربستان رد کرد.
خبر دیگر آنکه شرکت "سعودی اوجیه" که تا پیش از این دومین شرکت بزرگ در عربستان سعودی بود، اعلام ورشکستگی کرد.
شرکت سعودی اوجیه با اعلام ورشکستگی پس از ۳۹ سال فعالیت در عربستان، تأکید کرد که کاملا از بازار این کشور خارج شده است. روزنامه سعودی "عکاظ" به نقل از منبعی تأکید کرد، شرکت سعودی اوجیه فقط ۳ قرارداد در اختیار داشت که هنوز زمان آنها به پایان نرسیده‌اند؛ پروژه راه‌اندازی و تعمیر و نگهداری دانشگاه علوم و فناوری ملک عبدالله به مدت ۱۵ سال و ساخت کاخ پادشاه در طنجه و همچنین یک پروژه ساخت و ساز در منا. "سعد حریری" مالکیت این شرکت در شهر جده را ۲ سال قبل به فرزندش حسام منتقل کرده بود.
شرکت پیمانکاری "العمران الحدیثه" که ۹۰ درصد آن متعلق به "هانی العظم" دادماد سعد حریری و ۱۰ درصد آن متعلق به "عدی موسی الشیخ" پسر یکی از همسران رفیق حریری است، پروژه دانشگاه ملک عبدالله را به دست گرفته‌اند. این شرکت که مالک آن نخست "رفیق حریری" نخست وزیر اسبق لبنان بود، در سال ۱۹۷۸ به عنوان یک شرکت پیمانکار کار خود را آغاز کرد، و پس از آن فعالیتهای خود را در زمینه ارتباطات، انتشارات، املاک، صنایع سبک و خدمات رایانه‌ای گسترش داد. رفیق حریری این شرکت را که یک شرکت فرانسوی بود در اواخر دهه هفتاد خرید و با ادغام آن در شرکت خود آن را "سعودی اوجیه" نامید، و این شرکت پس از مدتی به یکی از بزرگترین شرکتهای پیمانکار عربی تبدیل شد.
جالب توجه آنکه پادشاه بحرین که به عربستان سعودی سفر کرده است بر ایستادگی در کنار ریاض برای مقابله با آنچه تروریسم در همه اشکال و حامیان مالی آن نامید، تأکید کرد.

کد مطلب: 100334
 
Share/Save/Bookmark