میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۳۳
 
 
عملیات بزرگ پهپادی یمن علیه مراکز استراتژیک عربستان اجرا شد
انهدام «ابها» بخشی از انتقام خون ۷۲۰۰ کودک یمنی
انهدام «ابها» بخشی از انتقام خون ۷۲۰۰ کودک یمنی
 

عملیات بزرگ پهپادی یمنی‌ها در حالی مراکز استراتژیک از جمله فرودگاه ابها را هدف قرار داده که بسیاری آن را انتقام خون ۷۲۰۰کودک یمنی می دانند که در تجاوز ائتلاف سعودی شهید و یا زخمی شده‌اند.
در ادامه اعلام آمار شهدای جنایات ائتلاف سعودی تحت حمایت غرب، مرکز حقوق بشر یمن اعلام کرد، در پی حملات هوایی ائتلاف سعودی از سال ۲۰۱۵ تا کنون بیش از ۷۲۰۰ کودک شهید یا زخمی شده‌اند.
مرکز حقوق بشر یمن که جنایات ائتلاف سعودی علیه کودکان یمنی را از سال ۲۰۱۵ رصد می‌کند اولین گزارش خود تحت عنوان «کودکی با رنگ خون و رایحه مرگ» را منتشر کرد.بر اساس گزارش شبکه «المسیره»، در این گزارش آمده است: تعداد کودکان هدف گرفته شده به دست ائتلاف سعودی از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰ به بیش از ۷۲۰۰ نفر رسیده است. ۳۴۶۸ کودک در حملات هوایی شهید و ۳۸۰۴ کودک مجروح شده‌اند.بنا بر این گزارش، ۹۱ درصد از کودکان یمنی قربانی حملات هوایی ائتلاف متجاوز به یمن بوده‌اند.
مرکز حقوق بشر یمن سپس اعلام کرد، با کاهش خدمات پزشکی و تغذیه‌ای، ۵.۵ کودک در معرض انواع بیماری‌های کودکان قرار دارند.در خردادماه گذشته، وزارت بهداشت دولت نجات ملی یمن طی آماری رسمی از آمار بالای مرگ و میر کودکان این کشور به دلیل محاصره یمن توسط ائتلاف سعودی خبر داد.
این گزارش در حالی منتشر شده که در انتقام گیری بخشی از جنایت ائتلاف سعودی، سخنگوی نیروهای مسلح یمن از عملیات بزرگ ارتش و کمیته‌های مردمی یمن علیه اهداف حساس و مواضع نظامی مهم عربستان خبر داد.یحیی سریع گفت یگان پهپادی یمن با چندین پهپاد، مواضع نظامی و اهداف حساس فرودگاه بین‌المللی «ابها» را هدف قرار داد که اهداف این حمله به‌دقت محقق شد.سریع افزود هدف قرار گرفتن مواضع نظامی در فرودگاه ابها در واکنش به تشدید حملات مستمر متجاوزان و محاصره یمن صورت گرفته است.
خبرگزاری عربستان سعودی (واس) با اذعان به شکست این کشور در قبال حملات موشکی انصارالله تنها به رهگیری و ساقط کردن یک فروند پهپاد اشاره کرد. خبر دیگر آنکه ارتش و کمیته‌های مردمی یمن موفق به تسلط بر منطقه‌ای شدند که محل عبور به سمت آخرین شهر باقی مانده به مأرب از سمت جنوب آن است.
ارتش و کمیته‌های مردمی یمن موفق به تسلط بر منطقه «الصداره» یعنی محل عبور به سمت «الجوبه» آخرین شهر باقی مانده از جنوب تا شهر مأرب شدند.بر اساس گزارش «الخبر الیمنی»، «یحیی الشامی» خبرنگار شبکه «المسیره» تصویری را از تسلط ارتش یمن بر منطقه الصداره منتشر کرد.
منابع محلی هم در همین ارتباط اعلام کردند، درگیری‍‌ها به منطقه «المناقل» پس از الصداره رسیده - منطقه‌ای که حدود هفتاد کیلومتر در شهر مأرب فاصله دارد- و نیروهای وابسته به ائتلاف سعودی در تلاشند جلوی پیشروی ارتش یمن به سمت الجوبه را بگیرند.ارتش یمن چند روز پیش موفق شد شهر «ماهلیه» در این منطقه را به صورت کامل در اختیار بگیرد.
الخبر الیمنی در ادامه اعلام کرد، خبرهایی مبنی بر درخواست حزب «الاصلاح» (نزدیک به دولت مستعفی) از قطر برای میانجیگری نزد صنعاء با هدف توقف عملیات مأرب به گوش می‌رسد.
همچنین وزیر خارجه یمن از برنامه کشورش برای شکایت به شورای امنیت در خصوص اقدامات دولت‌های متجاوز برای تغییر هویت کشور یمن با تصرف اراضی آن خبر داد. «هشام شرف» وزیر خارجه دولت نجات ملی یمن گفت که ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان سعودی با تصرف اراضی یمن در مناطق تحت اشغال خود به دنبال تغییر هویت آنجاست.
خبر دیگر آنکه گزارش یک نهاد حقوق بشر یمنی حاکی است که در پنج سال گذشته بیش از شصت نفر از خبرنگاران و فعالان مدنی بر اثر حملات ائتلاف سعودی در این کشور کشته شدند.
یک نهاد حقوق بشر یمنی در گزارشی که روز دوشنبه منتشر شد، از کشته شدن ۶۱ نفر از اصحاب رسانه و مدافعان حقوق بشر در یمن در بازه زمانی ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۹ خبر داد.این نهاد حقوق مدنی مستقر در ژنو با نام «سام» در گزارش خود گفت که بیش از یک هزار و پانصد و هشتاد و شش مورد نقض علیه مدافعان حقوق بشر، سازمان‌های جامعه مدنی، نهادهای رسانه‌ای، خبرنگاران روزنامه‌ها و فعالان رسانه‌های اجتماعی را ثبت کرده است.
این تخلفات شامل قتل، حمله فیزیکی، شکنجه تا حد مرگ، ناپدید شدن اجباری، بازداشت خودسرانه، محاکمه به دلیل ابزار عقیده و همچنین تخریب نهادهای رسانه‌ای و دستکاری در محتوای آنها، غارت یا بستن آنها بود.
سام، سال ۲۰۱۵ را تاریک‌ترین سال برای رسانه‌ها در یمن خواند و گفت: «در آن سال ۳۱۹ مورد تخلف و ۱۰ کشته ثبت شد و پس از آن سال ۲۰۱۷ ، ۳۰۰ مورد تخلف و سه مورد کشته ثبت شده است و سپس در سال ۲۰۱۶ ، که ۲۰۵ مورد تخلف و ۱۰ مورد کشته ثبت شده است و در سال ۲۰۱۸ سام ۱۳۵ مورد تخلف را رصد کرد و سال ۲۰۱۹ با ۱۳۴ مورد تخلف کمترین تخلف را ثبت کرد». سام از جامعه بین المللی خواست برای توقف فوری همه اشکال درگیری مسلحانه در یمن و تخلفات علیه مدافعان حقوق بشر و اصحاب رسانه فشارهای فوری اعمال کند و یک کمیته بین المللی برای تحقیق درباره همه این تخلفات تشکیل دهد و عاملان آن را فورا مجازات کند.

کد مطلب: 115239
 
Share/Save/Bookmark