میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۲۳
 
 
مانور برای حذف مدیران مزاحم ارشاد در دولت آینده

محمدمهدی حیدریان رئیس سازمان سینمایی وزارت ارشاد دیروز و در عرض کمتر از چند ساعت با صدور چندین حکم جدید معاونت‌های خود را در این سازمان تغییر داد. تغییراتی که با توجه به فرصت دو ماهه باقیمانده تا پایان دولت یازدهم فرضیه علاقه حسن روحانی برای ادامه فعالیت صالحی‌امیری به عنوان وزیر ارشاد دولت دوازدهم و ادامه حضور حیدریان در ریاست سازمان سینمایی دولت بعد را قوت بخشید.
هر چند که این تغییرات رگباری با بهانه ایجاد فضایی تازه در مدیریت سینمای ایران صورت گرفته است ولی در ارتباط با این اتفاقات نکات قابل تاملی وجود دارد که مرور آن‌ها خالی از لطف نیست.
۱- حیدریان در حالی مسئولیت معاونت نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی را از حبیب ایل‌بیگی گرفته و به ابراهیم داروغه‌زاده سپرده است که بسیاری پیش از این مخالفت ایل‌بیگی با اکران و نمایش عمومی برخی از فیلم‌های توقیفی اطلاع داشتند. اختلافی که در زمان مدیریت قبلی این سازمان یعنی حجت‌الله ایوبی نیز وجود داشت و به نظر می‌رسد ادامه این اختلاف نظر عامل اصلی تغییر ایل‌بیگی
بوده است.
۲- وقتی چند هفته قبل وزیر ارشاد در ادامه نامه‌نگاری‌هایش با نگارش نامه‌ای خطاب به حیدریان از او خواست تا در فرصتی دو ماهه پرونده فیلم‌های توقیفی سینمایی را دوباره بررسی و برای همیشه تکلیف آن را مشخص کند؛ معلوم بود که یکی از سیاست‌های اصلی دولت یازدهم در فرصت باقیمانده تا اتمام کارش، رفع توقیف فله‌ای آثار توقیفی در جهت انحراف افکار عمومی از مطالبات اصلی جامعه در حوزه اقتصادی و اجتماعی است؛ سیاستی که به نظر می‌رسید ایل‌بیگی از مخالفین آن بود و رفع توقیف آثاری چون «مادر قلب اتمی» و «زادبوم» فرضیه تمرکز دولت در این حوزه را به اثبات رساند.
۳- تغییر سیدمصطفی ابطحی مدیرعامل موسسه رسانه‌های تصویری که از چهره‌های به شدت نزدیک به حجت‌الله ایوبی رئیس پیشین این سازمان محسوب می‌شود و دادن پست غیررسمی و صوری مشاور رئیس سازمان سینمایی به او نیز از جمله اتفاقات جالب در این تغییر و تحولات بود. اتفاقی که به نظر می‌رسد به تلاش‌های چند وقت اخیر ایوبی برای بازگشت به وزارت ارشاد و جلوگیری از تحقق شایعه رسیدن ایوبی به آرزوی همیشگی‌اش یعنی وزارت ارشاد در دولت جدید چندان بی‌ارتباط نباشد. به ویژه آن که بسیاری از نزدیکان رئیس‌جمهور از تلاش‌های خودجوش ایوبی برای حمایت از روحانی درانتخابات اخیر و جلب نظر هنرمندان به او آگاه هستند.
۴- از دیگر نکات قابل توجه در ارتباط با این تغییرات عدم صدور حکمی جدید برای علیرضا رضاداد یار گرمابه و گلستان حیدریان است. چهره‌ای که همواره جز معتمدین رئیس سازمان سینمایی چه در زمان فعالیت در این زمینه و چه پیش از آن قرار داشته است. البته با توجه به اینکه حیدریان هنوز در ارتباط با دبیر جشنواره سی‌وششم فیلم فجر صحبتی نکرده است به احتمال فراوان انجام این مسئولیت را به رضاداد خواهد سپرد تا مرد سیاستمدار سینمای ایران در رکوردی منحصر به فرد برای هفتمین بار عهده‌دار مسئولیت دبیری جشنواره فیلم فجر شود.

کد مطلب: 99713
 
Share/Save/Bookmark