میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۳۴
 
 
کارت زرد مجلس به حجتی
کارت زرد مجلس به حجتی
 

رای مثبت فراکسیون ولایی به وزیر پیشنهادی بهداشت، اختصاص ۲,۲۰۰ میلیارد تومان به‌عنوان حق بیمه سهم دولت کلیه رانندگان حمل‌ونقل عمومی، تکلیف به بخش‌های خصوصی برای شرایط اضطراری و پاسخ به بحران، بررسی پیامدهای افزایش قیمت بنزین در فراکسیون امید، موافقت مجلس با یک فوریت بررسی طرح اعاده اموال نامشروع و... از جمله مهمترین اخبار دیروز مجلس شورای اسلامی است.
جلسه علنی مجلس به ریاست علی مطهری برگزار شد و سوال اسدالله عباسی نماینده رودسر و سیده فاطمه ذوالقدر نماینده تهران و تعدادی دیگر از نمایندگان مجلس از وزیر جهاد کشاورزی نیز در دستورکار نمایندگان قرار گرفت.
مطهری در نطق قبل از دستور با بیان اینکه اینستکس از نظر تلاش برای شکست سلطه دلار برای اروپا نافع است، گفت: ساز و کار مالی موسوم به ابزار حمایت از تبادلات تجاری (اینستکس) از نظر استقلال اروپا در مقابل آمریکا و از نظر تلاش برای شکست سلطه دلار برای اروپا، نافع است.
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین با اشاره به مخالفت امام جمعه کرج با سخنرانی رئیس مجلس شورای اسلامی در مراسم راهپیمایی ۲۲ بهمن این شهر، ابراز امیدواری کرد: انشاالله مقامات قضایی موضوع را دنبال می‌کنند.
سیده فاطمه ذوالقدر در جریان طرح سوال خود و ۳۹ نفر از نمایندگان از وزیر جهاد کشاورزی در مورد ایجاد اختلال در فعالیت و زندگی صیادان ایرانی در آب‌های دریای عمان، گفت‌: با توجه به ارزش ریالی میزان صید "فانوس ماهی" و یارانه تخصیص یافته برای شناورهای مربوطه، صید و فروش "فانوس ماهی" به تنهایی صرفه مالی ندارد.
در پاسخ به این سوال، محمود حجتی گفت‌: تدابیری اندیشیده‌ایم تا صید فانوس ماهی در آب‌های دریای عمان در تعارض با فعالیت صیادان بومی و محلی نباشد. در نتیجه توضیحات وزیر جهاد کشاورزی در مورد صید فانوس ماهی در آب‌های دریای عمان، نمایندگان مجلس در مورد اختلال در فعالیت صیادان ایرانی به خاطر چینی‌ها قانع نشدند.
وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ با تاکید بر اینکه بهترین نوع کشاورزی از نوع زنجیره‌ای است در این‌باره، گفت: در این نوع کشاورزی، کشاورز و خریدار هسته‌های اقتصادی و مدیریتی را خود تشکیل داده و متناسب با بازار روز محصول تولید می‌شود. این نوع کشاورزی قراردادی و زنجیره‌ای در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی است.
نماینده رودسر پاسخ‌های حجتی را درباره ساماندهی محصولات کشاورزی و وضعیت ناظران کشاورزی قانع‌کننده دانست.
سیدحسین نقوی‌حسینی از رأی مثبت فراکسیون نمایندگان ولایی به نمکی وزیر پیشنهادی بهداشت در جلسه علنی رأی اعتماد خبر داد.
در ادامه جلسه، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مصوبه‌ای مقرر کردند که ۲,۲۰۰ میلیارد تومان به عنوان حق بیمه سهم دولت کلیه رانندگان حمل‌ونقل عمومی اختصاص می‌یابد.
همچنین نمایندگان در مصوبه‌ای دیگر تاکید کردند که در شرایط اضطراری و پاسخ به بحران چنانچه خدمات و امکانات دستگاه‌های دولتی و عمومی غیردولتی به تنهایی کافی نباشد بخش‌های خصوصی و تعاونی‌ها موظف هستند خدمات و امکانات موجودشان را به درخواست رئیس ستاد ارائه دهند.
محمد جواد جمالی هم بررسی راهکارهای ارتباط هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان با مسئولان قوه قضاییه خبر داد و گفت: هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان جلسه‌ای با برخی از مسئولان قوه قضاییه از جمله دادستان کشور و برخی از مسئولان شعب مرتبط با پرونده‌های نمایندگان برگزار کرد که طرفین نگرانی‌های خود را ابراز داشته و دیدگاه‌هایشان را منتقل کردند.
سخنگوی فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی از بررسی موضوع افزایش قیمت بنزین و پیامدهای آن در جلسه شورای مرکزی این فراکسیون خبر داد و اظهار کرد: در این جلسه کمیته‌های اقتصادی و سیاسی فراکسیون گزارشی از روند کار خود ارائه داده‌اند که یکی از این گزارشات ناظر به پیامدهای افزایش قیمت بنزین بود. فاطمه سعیدی خاطرنشان کرد: قرار شد که جمع بندی‌های لازم در این باره صورت گرفته و در جلسه بعدی نیز مورد بحث و بررسی قرار گیرد.
نمایندگان مجلس همچنین دو پیشنهاد الحاقی به ماده ۱۴ لایحه مدیریت حوادث غیرمترقبه کشور را بررسی کرده و به تصویب رساندند که براساس آن وزارت راه و شهرسازی مکلف به تعیین نقشه حریم گسل‌ها شد.
همچنین با ۱۴۴ رأی موافق، ۶۸ رأی مخالف و ۸ رأی ممتنع از مجموع ۲۳۱ نماینده حاضر در مجلس شورای اسلامی با بررسی طرح اعاده اموال نامشروع و اجرای اصل "۴۹" قانون اساسی به صورت یک فوریت موافقت شد.
۹ نماینده نیز در نامه‌ای به رئیس‌جمهور خواستار بررسی تخلفات رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره واریز نشدن مبلغ یک میلیارد و یکصد و هفتاد و هفت میلیون دلار منابع حاصل از فروش نفت و گاز به حساب صندوق توسعه ملی شدند. ٢٣٣ نفر از نمایندگان نیز با صدور بیانیه‌ای از برگزاری"رزمایش اقتدار هوایی فداییان ولایت" نیروی هوایی ارتش تقدیر و تشکر کردند. ایسنا

کد مطلب: 107832
 
Share/Save/Bookmark