میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه خبر
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۱۱
 
 
معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی(ره) مطرح کرد؛
پرداخت "تسهیلات اشتغال‌زایی مدجویان" معطل اقدام بانک مرکزی

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی(ره) با تشریح سرنوشت ۲هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار تخصیص‌یافته از صندوق توسعه ملی به کمیته امداد امام خمینی برای اشتغال‌زایی مددجویان، توضیحاتی درباره عدم‌اقدام بانک مرکزی در این خصوص ارائه کرد.
حجت‌الله عبدالملکی درباره چرایی عدم پرداخت تسهیلات مصوب اشتغال‌زایی به کمیته امداد اظهار کرد: زمانی که قرار بود قانون اشتغال پایدار روستایی و عشایری در مجلس شورای اسلامی تصویب شود، کمیته امداد پیشنهاد داد در قانون مزبور ذکر شود تا بخشی از این منابع برای خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد در روستاها و مناطق عشایری استفاده شود که مورد پذیرش واقع نشد و در قانون هم نیامد.
وی افزود: از اردیبهشت امسال، به‌پیشنهاد خود دولت، قرار شد کمیته امداد هم برای در اختیار گرفتن بخشی از این منابع ورود کند؛ بر این اساس تفاهم‌نامه‌ای بین سازمان برنامه و بودجه و وزارت رفاه امضا و قرار شد ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از منابع قانون مورد اشاره که مجموعاً ۱۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد بود، در اختیار کمیته امداد قرار گیرد.
عبدالملکی توضیح داد: منابع این قضیه به این شکل است که رهبر معظم انقلاب اسلامی اجازه دادند یک و نیم میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برداشت و تبدیل به ریال شود که ۶ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان می‌شد؛ شبکه بانکی هم طبق قانون باید همین میزان اختصاص دهد که جمعاً ۱۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان می‌شود.
وی اضافه کرد: از این عدد قرار بود ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به کمیته امداد امام خمینی(ره) و یک هزار و ۲۵۰ میلیارد تومان هم مشترکاً به بهزیستی و بنیاد شهید اختصاص یابد؛ بر این اساس لازم بود سامانه «کارا» که در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی متناسب با این پروژه طراحی شده بود، به‌نحوی اصلاح شود تا فرایند مربوط به مددجویان کمیته امداد هم در آن لحاظ شود.
وی ادامه داد: انجام فرایندهای یادشده، یک مدتی طول کشید و بعد پرونده‌های مربوط به مددجویان کمیته امداد در حالی راهی بانک‌های عامل شد که دو قسط از مبلغ مزبور یعنی ۵۰ درصد مبلغ ۱۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان، واریز شده بود اما ما وقتی مراجعه کردیم، گفتند پول تمام شده و به متقاضیان دیگر در بخش خصوصی، پرداخت شده است!
این مقام مسئول در کمیته امداد امام خمینی(ره) گفت: در ارتباط با ۵۰ درصد نخست این مبلغ، فقط ۱۵۰ میلیارد تومان به مددجویان کمیته امداد یعنی نیم درصد از دو هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان پرداخت شده است و براساس چیزی که اعلام کردند، قرار شده الباقی مبلغ در قسط‌های سوم و چهارم پرداخت شود.
وی یادآور شد: در جلسه‌ای که در کمیسیون اقتصادی با حضور نمایندگان دستگاه‌ها در ارتباط با این موضوع برگزار شد، به‌درستی نسبت به عملکرد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گلایه شد مبنی بر اینکه وقتی مبلغی برای کمیته امداد در نظر گرفته شده، باید سهم او در شبکه بانکی بلوکه می‌شد تا به جاهای دیگر پرداخت نشود؛ وزارت کار مدعی شد، چون کمیته امداد دیر ملحق شد و از قبل افرادی هم در نوبت بودند، به آنها پرداخت شد اما از قسط‌های سوم و چهارم، مبالغ مربوط به نهادهای حمایتی پرداخت می‌شود. سازمان برنامه و بودجه نامه‌ای به صندوق توسعه ملی ارسال کرد تا قسط سوم و چهارم را آزاد کنند و صندوق هم قسط سوم و چهارم را تخصیص داد و به بانک مرکزی اعلام کرد که زودتر نرخ ارز را تسعیر کنند.
وی با بیان اینکه متأسفانه نزدیک به دو ماه است که بانک مرکزی برای تسعیر نرخ ارز اقدام نکرده است، گفت: بانک مرکزی باید دلارهای صندوق را به ریال تبدیل و معادل ریالی آن را به حساب بانک‌ها واریز کند تا آنها بتوانند تسهیلات مددجویان ما را پرداخت کنند.
عبدالملکی یادآور شد: بانک مرکزی قسط اول و دوم را با نرخ ۴ هزار و ۲۰۰ تومان تسعیر کرده بود و نظر سازمان برنامه و بودجه در ارتباط با تسعیر نرخ ارز قسطهای سوم و چهارم، تسعیر با نرخ نیمایی است اما تصور می‌کنم بانک مرکزی معتقد است اگر با نرخ نیما تسعیر کند، عملاً نرخ نیما را به‌رسمیت شناخته در حالی که در بودجه ۹۸، نرخ ارز را ۵ هزار و ۶۰۰ تومان در نظر دارند. دو هفته یا سه هفته پیش هم جلسه شورای اشتغال در دفتر معاون اول برگزار و آنجا هم تأکید شد بانک مرکزی سریع‌تر با هر نرخی که مدنظر دارد، تسعیر را انجام دهد و مبلغ را به حساب بانک‌ها واریز کند.
وی در پاسخ به این سؤال که چه‌تعداد از مددجویان کمیته امداد در انتظار دریافت تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری هستند، گفت: در سامانه «کارا» ۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان برای مددجویان کمیته امداد، پرونده تشکیل شده که از اعتبار تخصیص‌یافته به ما هم ۸۰۰ میلیارد تومان بیشتر است زیرا بخشی از مددجویان در مرحله مراجعه به بانک به‌خاطر مشکلات مربوط به ضامن و مسائل دیگر، برگشت می‌خورند لذا بیشتر از ظرفیت پرونده تشکیل دادیم.
به‌گفته عبدالملکی مبلغ یک هزار و ۵۰ میلیارد تومان در کارگروه ملی تصویب و به بانک‌ها ارجاع شده و بخش قابل توجهی از مددجویان هم در بانک‌ها تشکیل پرونده دادند ولی تسهیلات را دریافت نکردند که موجب گله‌مندی قشر محروم جامعه شده است.
این مقام مسئول در کمیته امداد امام خمینی(ره) تصریح کرد: سقف اشتغال پایدار روستایی و عشایری برای هر شغل، ۵۰ میلیون تومان است.

کد مطلب: 107535
 
Share/Save/Bookmark