میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۳۲
 
 
سیاست روز وضعیت تولیدکنندگان لوازم‌التحریر را بررسی می‌کند؛
تیغ تراش وارداتی زیرگلوی مداد تولیدی
تیغ تراش وارداتی زیرگلوی مداد تولیدی
 

در حال حاضر بیش از ۱۲ میلیون دانش‌آموز در کشور وجود دارد که این افراد حجم قابل توجهی از مصرف لوازم‌التحریر را به خود اختصاص داده‌اند اما با وجود این حجم نیاز در کشور؛ تولید کنندگان داخلی لوازم‌التحریر نتوانسته‌اند سهم قابل توجهی از این بازار را از آن خود کنند.
کارشناسان و تحلیلگران اقتصادی در واکاوی این مساله در کنار سایر مشکلات و موانع پیش روی همه صنایع مختلف کشور که این صنعت نیز از آن محروم نمانده‌است؛ مساله واردات بی‌رویه و ورود کالاها و لوازم‌التحریر چینی را مدنظر قرار می‌دهند و می‌گویند در صورتی که این حجم واردات کنترل نشود و دروازه‌های آن باز همچنان بمانند؛ این چند کارخانه باقی مانده داخلی نیز تعطیل خواهند شد.

واردات۵/۱۳ میلیون دلار مداد،پاک کن و تراش
آمارهای رسمی نشان می‌دهد در سال ۱۳۹۵ مقدار قابل توجهی مداد، تراش و پاک کن توسط «وارداتچی‌های مظلوم» وارد کشور شده است. با توجه به اظهارات معاون اول رئیس جمهور، اینکه این میزان واردات چه شرایطی برای اشتغال و تولید داخل رقم می‌زند، ظاهراً جای بحث نیست.
واردات برخی اقلام مصرفی که امکان تولید داخل آنها وجود دارد مورد انتقاد کارشناسان قرار گرفته است. در این راستا انتشار آمارهای رسمی واردات و صادرات سال ۱۳۹۵ توسط گمرک جمهوری اسلامی، نشان می‌دهد واردات مداد، تراش و پاک کن نیز در لیست واردات این سال وجود دارد.
این اتفاقات در حالی رخ داده که تعرفه‌های این اقلام اعم از مداد پاک کن از کائوچوی ولکانیزه غیراسفنجی، مداد تراش و تیغه آن، قلم دوپلیکاتور, قلم گیر, مداد گیر و اشیاء همانند, اجزاء و قطعات قلمها غیرمذکور در جای دیگر، مغزی مداد, سیاه یا رنگی، مدادهای خودکار یا نوکی، مداد شمعی, زغال رسامی, گچ برای نوشتن یا رسامی و گچ خیاطی، مداد و مداد رنگی, بامغزی دارای غلاف سخت. بر این اساس مجموع واردات این اقلام ۱۳,۴۲۴,۲۶۹ دلار معادل ۴۱۹ میلیارد ریال بوده است.
 
ضررهای هنگفت
براساس آمار، ۷۵درصد لوازم‌التحرير از چين، ۱۵درصد از اندونزي و ۱۰درصد از تركيه وارد مي‌شود که به گفته تحلیلگران اقتصادی، اين حجم واردات بر پيكره صنعت لوازم‌التحرير آسيب زيادي وارد كرده و توليدكنندگان، هر سال با ضررهاي هنگفتي روبه‌رو مي‌شوند؛ چنانچه براساس گزارش‌ها، توليدكنندگان با ۲۵ تا ۳۰درصد ظرفيت خود كار مي‌كنند؛ اين در شرايطي است كه توليدات داخلي مي‌تواند نياز كشور را پاسخ دهد و حتي مي‌توان مازاد توليد را به كشورهاي مختلف صادر كرد؛ چراكه ظرفيت توليد كشور در نوشت افزار، چهاربرابر نياز بازار است. البته این ظرفیت‌های کم در شرایطی است که تعداد قابل توجهی از کارخانجات تولید لوازم‌التحریر در کشور به ورطه تعطیلی کشیده شده‌اند و در حال حاضر در حدود ۵ تا ۶ کارخانه تولید لوازم‌التحریر فعال هستند.

واردات بیش از نیاز
طبق اخبار واطلاعات منتشر شده واردات بی‌رویه لوازم‌التحریر در شرایطی که در حال حاضر توان قابل توجهی برای تولید این محصولات در داخل وجود دارد. آمار موجود نشان می‌دهد که میزان مصرف داخل در حدود یک میلیون و۳۰۰ قراصه مداد است اما در مقابل این حجم نیاز و وجود توان قابل توجه در کشور؛۵۰۰ هزار قراصه مداد بیشتر از نیاز کشور وارد می‌شود و همین سبب نابودی کارخانجات تولید لوازم‌التحریر شده است. به گفته فعالان این عرصه؛ در شرایط کنونی كارخانه‌هاي داخلي با ظرفيت كمتر از ۴۰درصد در حال فعاليت هستند و ۷۵درصد محصولات وارداتي از چين وارد مي‌شود و ۲۵درصد ديگر نيز از كشورهايي همچون تركيه و اندونزي تامين مي‌شود.همچنین در حال حاضر، ۶كارخانه داخلي با ظرفيت اسمي بالغ بر ۵ميليون قراصه در سال فعال هستند.
به ورطه نابودی کشیده شدن صنایع در کشور اتفاقی نیست که تنها صنعت تولید لوازم‌التحریر را در گیر کرده باشد بلکه تمام صنایع با این معضل دسته و پنجه نرم می‌کنند و این در حالی است که اگر از این صنایع حمایت شود می‌توانند رقم قابل توجهی را وارد گردش مالی و تجاری کشور کنند. بنابر اظهارات تولید کنندگان این صنعت ظرفیت و توان تولید دراین عرصه به حدی است که قابلیت درآمد زایی خوبی را در صورت حمایت و کمک دولت و همچنین جلوگیری از واردات دارند. به گفته این کارشناسان صنعت لوازم‌التحرير، از گردش مالي ۴۰هزار ميليارد ريالي در سال برخوردار است و مي‌تواند ارزش افزوده چشمگيري را براي كشور ایجاد کند اگر متولیان با تدوین قوانین درست ودقیق و اجرای آنها نسبت به حمایت ازتولید کنندگان این صنعت بپردازند.

کد مطلب: 99173
 
Share/Save/Bookmark