میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۰۵
 
 
جنایت ائتلاف سعودی فاجعه انسانی رقم زده است
تمام شدن مواد غذایی در یمن

یمن این روزها به فاجعه‌بارترین منطقه جهان مبدل شده چنانکه منابع خبری اعلام کردند این سرزمین روزهای زیادی ذخیره غذایی ندارد با این وجود مردم یمن بر ایستادگی در برابر متجاوزان سعودی تاکید دارند.
یمن سرزمینی است که از یک‌سو نماد فاجعه انسانی ناشی از جنایات ائتلاف سعودی - آمریکایی است و از سوی دیگر نمادی از ایستادگی و مقاومت در برابر جنایت و کشتار است که نام این ملت را در جمع شریف‌ترین آزادی‌خواهان جهان ثبت می‌کند. این امر زمانی آشکارتر می‌شود که هزاران نفر از مردم یمن در رد محاصره مناطق مختلف این کشور توسط ائتلاف سعودی و در محکومیت بسته شدن راه‎های هوایی و دریایی و زمینی تظاهرات کردند. یمنی‎ها ضمن محکوم کردن اقدام ائتلاف سعودی، شعار مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل و عربستان سر دادند. شبکه المسیر گزارش داد که این تظاهرات به دعوت گروه‎های یمنی، از مقابل دفتر سازمان ملل در صنعاء برگزار شده است.
صالح الصماد رئیس شورای عالی سیاسی یمن ضمن شرکت در تظاهرات اعلام کرد که جنایت‌های دشمن سعودی منجر به تقویت روحیه مقاومت مردم یمن می‌شود. وی همچنین بر همبستگی ملت یمن با ملت لبنان تاکید و اعلام کرد که مواضع خصمانه عربستان در برابر لبنان، ناشی از مواضع ضد اسرائیلی لبنان است. هشدارهای کمبود مواد غذایی در حالی مطرح می‌شود که ائتلاف سعودی همه راه‌های دریایی، هوایی و زمینی یمن را بسته است. مرکز فعالیت‌های بشردوستانه در یمن هشدار داد:‌ تنها شش هفته تا تمام شدن مواد غذایی در یمن باقی مانده است.
سازمان‌های بومی و بین‌المللی فعالیت‌ها و کمک‌های بشردوستانه خواستار بازگشایی فوری راه‌های دریایی ، هوایی و زمینی در یمن شدند تا ورود کمک‌های بشردوستانه و مواد غذایی و انواع دارو و سوخت به کشور یمن تضمین شود. این سازمان‌های بشردوستانه هشدار دادند هفت میلیون یمنی از کمک‌هایی که دریافت می‌کردند محروم شده‌اند . این در حالی است که مقادیر مواد غذایی که برای آنها تخصیص یافته رو به پایان است.
این در حالی است که بیش از هفت میلیون نفر از مردم یمن به این کمک‌ها نیاز مبرم دارند. این هشدارها در حالی مطرح می‌شود که ائتلاف سعودی همه راههای دریایی، هوایی و زمینی کشور یمن را بسته است. این سازمان‌ها خواستار بازگشایی فوری این گذرگاه‌ها شدند. سازمان‌ها با کمک‌های بشردوستانه خود تنها سی درصد از نیازهای مردم یمن را تامین می‌کنند این در حالی است که مردم یمن از همین سی درصد کمک نیز با تنگ‌تر کردن حلقه محاصره محروم خواهند شد. علاوه بر این بیش از هفتاد درصد از مردم یمن به رغم نیازهای نامحدود آنها، هیچ نوع کمکی دریافت نمی‌کنند. خبرنگار شبکه خبری الجزیره می‌گوید پس از تشدید محاصره یمن توسط عربستان، قیمت ذخایر غذایی سرسام‌آور شده است و با اتمام قریب‌الوقوع آن فقیر و غنی یمنی باید علاوه بر وبای واگیردار، با گرسنگی هم دست و پنجه نرم کنند. «پزشکان یمنی همین حالا با کمبود شدید دارو مواجه هستند و در صورت ادامه وضع موجود، از هفته آینده دیگر هیچ دارویی برای درمان سرطان، دیابت و نارسایی کلیه نخواهند داشت.
علی ۲ ساله، مبتلا به سرطان خون، جزء اولین بیمارانی بود که در نتیجه این محاصره دارویی، جان باخت. دکتر عبدالرحمان الانسی که در بیمارستانی در صنعا طبابت می‌کند، می‌گوید «اگر محدودیت‌های اعمال‌شده از سوی عربستان کاهش نیابد، احتمالاً همه بیماران سرطانی و حتی بیماران دیابتی‌ من از دنیا خواهند رفت. فقط طی یک هفته، صدها نفر با وضع بدی خواهند مرد.»
در این میان پایگاه خبری - تحلیلی «النجم الثاقب» یمن در گزارشی با عنوان «آغاز شمارش معکوس شکست تجاوز سعودی به یمن» آورد: همه نشانه‌ها و شواهد در زمینه‌های مختلف نظامی، سیاسی و اقتصادی حاکی از نزدیکی زیاد شکست نهایی تهاجم سعودی - آمریکایی به یمن است. این وبگاه یمنی با بیان اینکه پیروزی مردم یمن به یک واقعیت اجتناب‌ناپذیر تبدیل شده است، افزود: با توجه به تغییرات سریعی که هر روزه در وضعیت جنگ پدید آمده و ناکامی‌های پیاپی ائتلاف سعودی و مزدورانش در سطوح داخلی و خارجی، پیروزی نهایی نزدیک است. این امر زمانی آشکارتر می‌شود که نماینده عربستان در سازمان ملل اعلام کرد که ائتلاف تحت رهبری ریاض، فرودگاه‌ها و بنادر دریایی یمن را بازگشایی می‌کند.
در این میان سخنگوی نیروهای مسلح یمن: ارتش یمن در واکنش به جنایت‌های سعودی منابع اقتصادی و درآمدزای این کشور را هدف قرار خواهد داد. نیروهای مسلح یمنی تاکید کردند که حملات به منازل مردم و بستن گذرگاه‌های یمن را بی پاسخ نخواهند گذاشت.
سرتیپ شرف لقمان سخنگوی نیروهای مسلح یمن حملات ائتلاف سعودی به مناطق مسکونی را اقدامی بزدلانه خواند و گفت: ائتلاف سعودی جرأت رویارویی با رزمندگان یمنی را ندارد و در پی شکست‌های خود در محورهای مختلف، مردم عادی را هدف قرار می‌دهد، به این امید که کشتن زنان و کودکان از عزم و اراده ملت یمن بکاهد. وی تاکید کرد نیروی موشکی، پدافندی و دفاع ساحلی ارتش یمن دارای سلاح‌های راهبردی کافی برای مقابله با تجاوزات سعودی است و این اقدام را در وقت مناسب انجام خواهند داد. لقمان همچنین عربستان را تهدید کرد که ارتش یمن در واکنش به جنایت‌های سعودی منابع اقتصادی و درآمدزای این کشور را هدف قرار خواهد داد.

کد مطلب: 101838
 
Share/Save/Bookmark