میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۲ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۰۳
 
 
کرونا نیز نتوانست مانع برگزاری گسترده روز جهانی قدس شود
قدس غریب نیست
قدس غریب نیست
 

دلبستن رژیم صهیونیستی و جریان سازش به کرونا برای متوقف شدن روز جهانی قدس، به کابوسی سخت برایشان مبدل شد چرا که جهانیان با بهره گیری ابزارهای مختلف از راهپیمایی گرفته تا برگزاری ویدئو کنفرانس و فضای مجازی این روز را در حمایت از ملت فلسطین گرامی داشتند.
شیوع کرونا این تصور را ایجاد کرده بود که روز قدس کمرنگ تر از سالهای قبل برگزار شود حال آنکه جهانیان نشان دادند که روز قدس هرگز تعطیل نخواهد شد و در هر شرایطی حمایت از فلسطین ادامه دارد.
شیوع کرونا باعث شد حامیان فلسطین، روز قدس امسال را به شکلی متفاوت گرامی بدارند و برای نشان دادن همبستگی خود به شبکه‌های اجتماعی روی بیاورند. جهان اسلام روز قدس امسال را به دلیل شیوع کرونا با فعالیت‌های مجازی در شبکه‌های اجتماعی گرامی داشتند.خبرگزاری فلسطینی «صفا» گزارش داد، به دلیل اهمیت این روز در جهان عربی و اسلامی و جایگاه قدس نزد مسلمانان چندین پایگاه اینترنتی و تریبون برای مشارکت در «راهپیمایی مجازی» اختصاص داده شد.در ادامه این گزارش آمده «کمپین روز جهانی قدس» تمام آزادگان جهان و وفاداران به قدس و اهالی آن را به مشارکت در «کمپین توییت» برای گرامیداشت این روز فراخواند.
در همین زمینه «حازم قاسم» سخنگوی حماس اعلام کرد، این کمپین به دلیل شرایط جهان در سایه شروع کرونا به راه افتاد زیرا همیشه راهپیمایی‌های مردمی در روز قدس برگزار می‌شد که امسال به دلیل کرونا لغو شده است. پیش از این نیز گروه‌های فلسطینی در بیانیه خود به مناسبت روز جهانی قدس به تشکیل جبهه‌‌ای گسترده برای مقابله با رژیم اشغالگر صهیونیستی فراخواندند و تأکید کردند، امت اسلامی «فلسطین» را فراموش نخواهد کرد.
در همین حال همزمان با شیوع ویروس کرونا و لزوم پاسداشت روز جهانی قدس، راهپیمایی امسال در شهر دمشق سوریه به صورت خودرویی انجام شد. سفیر سوریه در لبنان توضیح داد این کشور ۹ سال است که بهای ایستادن در مقابل رژیم صهیونیستی را می‌پردازد و هیچ زمانی دست از آرمان فلسطین برنخواهد داشت.
این حرکت‌های بزرگ در حمایت از فلسطین موجب شد تا سخنگوی وزارت خارجه کانادا تأکید کرد که این کشور الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری را به رسمیت نخواهد شناخت. همچنین وزیر خارجه ترکیه در تماس تلفنی با همتای خود در تشکیلات خودگردان فلسطین در خصوص تشکیل نشست فوق‌العاده سازمان همکاری اسلامی برای مقابله با اقدامات رژیم صهیونیستی توافق کردند.
از سوی دیگر انجمن اسلامی و شوراهای اسلامی یمن در بیانیه‌‌هایی جداگانه به مناسبت روز جهانی قدس، بر ضرورت جهاد در راه آزادسازی فلسطین تأکید کردند. انجمن اسلامی در این بیانیه خود ضمن توصیف مسئله قدس به مسئله مادر و حقی که دست کشیدن از آن جایز نیست، بر محوریت این مسئله برای تمام کشورهای عربی و مسلمانان تأ‌کید کرد.این انجمن تمام علما و نخبگان فرهنگی را به افزایش آگاهی مردم درباره خطر صهیونیسم فرا خواند و همچنین بر لزوم جنبش جهادی در راه آزادی سازی فلسطین تأکید کرد. در این میان نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی با تاکید بر تداوم اشغال شهر «بیت‌المقدس» از سوی این رژیم، گفت این شهر برای اسرائیل مهم است. اما وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای نسبت به تشدید تنش‌ها در غرب آسیا در پی برنامه‌های توسعه‌طلبانه رژیم صهیونیستی برای اشغال کرانه باختری هشدار داد. از سوی دیگر جمعیت ملی-اسلامی «الوفاق» بحرین در بیانیه‌ای تأکید کرد که هروله رژیم‌ها و گروه‌ها برای عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی، پایبندی ما به مسئله فلسطین را بیشتر می‌کند. خبر دیگر آنکه رسانه‌های عربی اعلام کردند، تشکیلات خودگردان فلسطین در پی توقف هماهنگی امنیتی با رژیم صهیونیستی، نیروهای خود را از مناطق شمال و شرق قدس خارج کرده است. نخست وزیر اردن نیز رژیم صهیونیستی را به تجدید نظر در روابط در صورت پیشبرد طرح توسعه اشغالگری در کرانه باختری تهدید کرده است. همچنین رئیس دولت نجات ملی یمن در بخشی از سخنان خود به فرارسیدن روز جهانی قدس اشاره کرد و گفت: «ما تأکید می‌کنیم که آرمان فلسطین، جزو اولویات اصلی یمنی‌ها بوده و آن را مسئله اول خود می‌دانیم و کاملا از برادران فلسطینی خود حمایت و جانبداری می‌کنیم».«عبدالملک بدرالدین الحوثی» رهبر جنبش انصارالله یمن گفت: روز قدس نامگذاری شد تا مسؤولیت امت اسلامی در قبال مقدسات اسلامی را یادآور شود.از سوی دیگر صدها نفر از ساکنان استان دیالی عراق روز قدس را گرامی داشتند. همچنین رئیس مجلس اعلای اسلامی شیعیان لبنان با تأکید بر لزوم مقاومت در برابر صهیونیست‌ها، طرح صلح تحمیلی آمریکا موسوم به «معامله قرن» را لکه ننگی برای فروش فلسطین با کمترین هزینه توصیف کرد. «عبد الامیر قبلان» رئیس مجلس اعلای اسلامی شیعیان لبنان بر لزوم آزادسازی فلسطین تأکید کرد. نبیه بری ئیس پارلمان لبنان گفت :«نه گرسنگی و نه هیچ چیز دیگری نمی‌تواند ما را تسلیم پروژه‌های اسرائیل کند. وحدت ما قدرت ما و راز قدرت ماست تا از تمامیت ارضی خود و فلسطین دفاع کنیم».

کد مطلب: 113862
 
Share/Save/Bookmark