میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۳
 
 
گزینه رسیدن به پایان راه

یمن را باید سرزمینی دانست که در طول ۳ سال اخیر آماج شدیدترین و دردناکترین تجاوزات خارجی بوده که انبوهی از درد و رنج را بر مردمان این سرزمین تحمیل کرده است. ائتلاف آمریکایی- سعودی در حالی از فروردین ۱۳۹۴ این کشور را آماج حملات گسترده قرار داده که جرم مردمانش استقلال خواهی و تاکید بر آزادی از وابستگی بوده است. مردمانی که تاکید دارند مانند تمام ملت‌های جهان حق داشتن کشوری مستقل بدون وابستگی و غارت اموالشان را دارند و در این راه نیز به مقابله با عوامل سعودی – آمریکایی پرداختند. اکنون سه سال از آن زمان می‌گذرد در حالی به اذعان نهادهای جهانی، متجاوزان به یمن جز ویران‌سازی، کشتار صدها هزار نفر و آوارگی میلیون‌ها نفر دستاورد دیگری نداشته‌اند.
آنچه این روزها در باب یمن بسیار از سوی محافل رسانه‌ای و سیاسی مطرح می‌شود اجرای طرح‌هایی برای پایان جنگ است. این مسائل در حالی مطرح می‌شود که چند نکته در باب آن قابل توجه است. نخست آنکه رویکرد کشورهای غربی و سازمان ملل برای پایان جنگ نه برای کمک به یمن بلکه اقدامی برای نجات عربستان از جنگی بی‌پایان است لذا آنکه باید در این روند امتیاز دهد نه یمنی‌ها بلکه سعودی و متحدانش هستند که باید به عنوان بازنده جنگ پذیرنده شروط و خواسته‌های یمنی‌ها باشند.
دوم آنکه این روزها انگلیس به محور بازی سیاسی در یمن مبدل شده است. کشوری با سابقه انگلیس که خود حامی و متحد سعودی در کشتار یمنی‌هاست نمی‌تواند نقش میانجی را داشته باشد بلکه در کنار سعودی به عنوان قاتل مردم یمن باید محاکمه شود.
سوم آنکه نیروهای مردمی از همان ابتدای بحران یمن، راهکار پایان بحران را اعلام کردند که پایان تجاوز ائتلاف سعودی- آمریکایی به یمن، امدادرسانی پزشکی و غذایی به یمن، اجرای روند سیاسی براساس یمنی - یمنی، حمایت از مبارزه نیروهای مردمی و ارتش یمن با گروه‌های تروریستی و اقدام برای بازسازی این کشور، برگزاری انتخابات آزاد بدون دخالت خارجی برای تحقق حق مردم در تعیین سرنوشت کشورشان، محور این برنامه‌ها بوده است. این طرحی است که از ابتدای بحران یمن مطرح و اکنون نیز راهکار پایان بحران این کشور است.
چهارم آنکه کشورهای غربی نمی‌توانند با ادعای تروریست بودن نیروهای مردمی یمن و نیز ادعای واهی دخالت ایران در یمن، به باج گیری از یمن و توجیه اعمال فشار بر ایران بپردازند. آنها اگر واقعا به دنبال حل بحران یمن هستند باید پذیرنده خواست مردم مبنی بر لزوم حضور نیروهای مردمی در اداره سیاسی و امنیتی کشور باشند و به ادعاهای واهی خود علیه ایرانی که همواره حامی ملت یمن بوده پایان دهند. کشورهای غربی نمی‌توانند از راهکار سیاسی سخن بگویند در حالی که همچنان به پیگیری خواسته‌های ضد یمنی ادامه می‌دهند و با ادعای رویکرد به راهکار سیاسی به دنبال تحقق اهداف شکست خورده نظامی در این کشور باشند.
مردم یمن نشان داده‌اند که هرگز تسلیم زیاده خواهی و فشارهای خارجی نمی‌شوند چنانکه در طول این سه سال به رغم شدیدترین مشکلات در برابر ائتلاف سعودی- آمریکایی تسلیم نشده و مقاومتشان چنان بوده که به اذعان جهانیان سعودی جز پذیرش شکست و تن دادن به خواسته‌های یمنی‌ها گزینه‌ای درپیش روی ندارد. 

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 103368
 
Share/Save/Bookmark