میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۲۶
 
 
پوتین بار دیگر به تهدیدات نظامی غرب واکنش نشان داد
متحدان روسیه زیر چتر هسته‌ای
متحدان روسیه زیر چتر هسته‌ای
 

رئیس‌جمهوری روسیه در سخنرانی سالانه خود موسوم به نطق «وضعیت کشور» که در ساختمان مجمع فدرال روسیه برگزار شد، از چندین سامانه نظامی جدید و فوق پیشرفته رونمایی و بر حمایت‌ هسته‌ای در برابر تهدیدات علیه متحدان روسیه تاکید کرد.
از جمله سامانه‌های جدیدی که در سخنرانی سالانه ولادیمیر پوتین رونمایی شد می‌توان به کلاهک اتمی جدیدی اشاره کرد که برای نخستین بار روی موشک‌های کروز نصب می‌شود و همچنین یک زیردریایی بدون سرنشین و بدون کوچکترین صدا که قادر است تا اعماق بسیار زیاد اقیانوس پایین رفته و اهدافی را با فاصله بسیار دور در سطح دریا نشانه بگیرد. رئیس‌جمهور روسیه در این نطق سالانه متحدان کشورش را نیز زیر چتر اتمی روسیه قرار داد و تأکید کرد: «هرگونه حمله اتمی به روسیه و متحدان روسیه را با حمله اتمی متقابل فورا و بدون توجه به عواقب آن پاسخ خواهیم داد». در ادامه این سخنرانی فیلمی کوتاه از موشک‌های بالستیک جدیدی که روسیه در حال ساخت آن است به نمایش درآمد و رئیس‌جمهور روسیه تأکید کرد که این موشک‌های جدید موسوم به سامانه «سرمت» قادر هستند به هر نقطه‌ای از دنیا که روسیه اراده کند رسیده و هیچ سامانه‌ پدافندی قادر به مقابله با آن نیست.
وی به زیردریایی‌های بدون سرنشین جدید روسیه اشاره کرد که قادرند بدون ایجاد کوچکترین صدایی در اعماق بسیار زیاد دریا حرکت کرده و هیچ سلاحی قادر به هدف قرار دادن آنها نیست و حتی در برابر سلاح‌های هسته‌ای نیز مقاوم هستند. سپس فیلمی کوتاه از نحوه عملکرد این زیردریایی‌های جدید به نمایش گذاشته شد. پوتین تأکید کرد روسیه در حال توسعه کلاهک‌های جدید هسته‌ای است که می‌تواند روی موشک‌های کروز نصب شود.
وی ادامه داد که آمریکا قصد دارد تا ۵ رزمناو و ۳۰ ناوشکن نزدیک مرزهای روسیه مستقر کند و توسعه قابلیت‌های نظامی روسیه در پاسخ به اقدامات آمریکا صورت می‌گیرد. رئیس‌جمهور روسیه تأکید کرد: «ما سلاح‌های راهبردی تازه‌ای توسعه داده‌ایم که در آن‌ها از موشک‌های بالستیک استفاده نشده و به همین جهت سامانه‌های دفاع موشکی قادر به مقاومت در برابر آن‌ها نیستند.»
از سوی دیگر وزیر دفاع روسیه اعلام کرد، سلاح جدیدی که پوتین از آن سخن گفته است، روسیه را از دور جدید مسابقه تسلیحاتی دور نگه می‏‌دارد. شویگو افزود: آنچه که آمریکا برای استقرار سامانه دفاعی موشکی خود در هلند، رومانی و آلاسکا انجام داده و برای استقرار آن در کره جنوبی و ژاپن تلاش می‌کند، به «چتری که سوراخ شده» تبدیل شده است. در ادامه تنش میان روسیه و آمریکا وزارت خارجه آمریکا در اقدامی که انتظار می‌رود به تنش‌ها در اوکراین دامن بزند مجوز فروش ۲۱۰ موشک ضدتانک به دولت این کشور را صادر کرده است. وزارت دفاع آمریکا در واکنش به رونمایی از تسلیحات جدید و به خصوص موشک دارای پیشرانه هسته‌ای توسط رئیس‌جمهور روسیه، مدعی شدند که این موشک هنوز در مرحله تحقیق و توسعه است و در آزمایش‌ها موفق نبوده است.
در این میان در ادامه راهبردهای تقابلی روسیه و آمریکا، شورای اقتصادی کشورهای همسود مسائل مربوط به تجارت آزاد و استانداردسازی مبادلات اقتصادی را مورد بررسی قرار می‌دهند. طرح‌های کنسپسیون همکاری کشورهای همسود در زمینه توسعه نوآورانه انرژی، تهیه فناوری‌های پیشرفته، طرح اقدامات اولویت‌دار آن و همچنین مجموعه اقدامات مشترک در زمینه پیشگیری و مبارزه با بیماری هاری تا سال ۲۰۲۵ میلادی نیز بررسی می‌شوند. 

تاکید بر حمایت از سوریه
لازم به ذکر است در ادامه اقدامات روسیه در سوریه وزیر دفاع روسیه در بیانیه‌ای که برای فرستاده سازمان ملل درامور سوریه ارائه کرده، پیشنهاد داد کمیسیونی بین‌المللی برای رسیدگی به وضعیت شهر رقه سوریه ایجاد شود.
در این میان منبعی نظامی در ارتش سوریه اعلام کرد که تروریست‌های حاضر در منطقه غوطه شرقی شهر دمشق قصد دارند با انجام حمله شیمیایی، ارتش سوریه را مسئول این حمله معرفی کند. نیروهای ارتش سوریه در حال ادامه عملیات خود در غوطه شرقی دمشق هستند و موفق شدند کنترل پدافند هوایی «البیتشورا» در غوطه شرقی را به دست گیرند. خبر دیگر آنکه جنگنده‌های حاضر در ائتلاف موسوم به ضد داعش به رهبری آمریکا بار دیگر افراد غیرنظامی را در ریف شرقی دیرالزور به خاک و خون کشاندند. یک مقام ارشد امنیتی روسیه گفته است که شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه آمریکا ۲۰ پایگاه نظامی در مناطق کردنشین سوریه راه‌اندازی کرده است.
خبر دیگر آنکه رؤسای جمهور فرانسه و آمریکا در تماس تلفنی توافق کردند تا به روسیه درخصوص پایبندی دمشق به آتش‌بس در غوطه شرقی فشار بیاورند. این در حالی است که نشست فوق‎العاده شورای حقوق بشر سازمان ملل برای بررسی اوضاع «غوطه شرقی» ریف دمشق، تا دقایقی دیگر در ژنو آغاز می‎شود. این در حالی است که گروه‌های تروریستی تکفیری مستقر در غوطه شرقی در تازه‌ترین حملات خود به دمشق یک مدرسه را هدف قرار دادند و چندین نفر را به شهادت رساندند.

کد مطلب: 103467
 
Share/Save/Bookmark