میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۳۳
 
 
رویای مرکل در تل‌آویو

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان امروز راهی تل‌آویو می‌شود. این سفر در حالی صورت می‌گیرد که یک نکته مهم در آن وجود دارد و آن حضور هیات دولت در این سفر است که نشانگر عمق نگاه برلین به روابط با رژیم صهیونیستی است. البته پیش از این نیز نتانیاهو با هیات دولت به آلمان سفر داشته و نشست‌های مشترکی برگزار کرده‌اند. با این شرایط این سوال مطرح می‌شود که هدف مرکل از این سفر چیست و چه منافعی را دنبال می‌کند؟
بسیاری از ناظران سیاسی با اشاره به روابط میان آلمان و تل‌آویو این نوع رفتارها را امری طبیعی می‌دانند اما بسیاری بر این عقیده‌اند که مرکل برای برخی اهداف داخلی و خارجی این رویکرد را درپیش گرفته است. در عرصه داخلی اکنون مرکل با چالشی به نام انتقاد اجزاب و جریان‌های سیاسی با سیاست‌هایش مواجه است بگونه‌ای که حتی برخی از احتمال برکناری وی از قدرت سخن گفته‌اند. با توجه به نقش لابی صهیونیستی در عرصه قدرت در کشورهای غربی این سناریو مطرح است که مرکل با توسعه مناسبات با تل‌آویو به دنبال جلب حمایت لابی‌ها از ادامه حضورش در قدرت باشد.
نکته دیگر آنکه آلمان با توجه به خلاء‌های موجود در خاورمیانه و بویژه تزلزل جایگاه هژمونیک آمریکا تلاش دارد تا موقعیت خود را در منطقه گسترش دهد. بر همین اساس از یک‌سو به تقویت حضور نظامی خود در منطقه می‌پردازد که فروش تسلیحات و نیز حضور نیروهای نظامی آلمان در قالب گروه‌های آموزشی نمودی از این رفتار است. آلمان سعی دارد تا خود را به عنوان یک قدرت نوظهور در منطقه معرفی نماید که مبارزه با تروریسم توجیه گر این تحرکات است.
از سوی دیگر آلمان سعی در ایفای نقش در روند به اصطلاح صلح خاورمیانه دارد که در قالب رویکرد تعاملاتی با کشورهای عربی و رژیم صهیونیستی صورت می‌گیرد. مرکل که برخی دیدارها با سران و مقامات برخی کشورهای عربی نظیر سعودی، امارات، لبنان، بحرین و... داشته اکنون به دنبال تکمیل این روند با ایفای نقش در قالب میانجی میان کشورهای عربی و رژیم صهیونیستی گام بر می‌دارد. مرکل تلاش دارد تا با این نقش آفرینی از یک‌سو جایگاهی در معادلات خاورمیانه برای آلمان کسب کند و از سوی دیگر به عنوان ناجی صلح اعتباری جهانی را رقم زند تا به واسطه آن طرح آلمان برای معرفی خود به عنوان قدرتی جهانی را محقق سازد.
به هر تقدیر می‌توان گفت که سفر مرکل با هیات وزریران به تل‌آویو نشان می‌دهد که سران آلمان نیز مانند سایر بزرگان اروپا صرفا به دنبال منافع اقتصادی و سیاسی خود بوده و هرگز اهمیتی برای بشریت قائل نیستند چنانکه مرکل از رژیمی حمایت می‌کند که هر روز جنایتی جدید را علیه ملت فلسطین صورت می‌گیرد و در عین حال به رژیمی همچون سعودی تسلیحات می‌دهد که کشتار مردم یمن و حمایت از تروریسم اساس سیاست‌هایش را تشکیل می‌دهد. 

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 106266
 
Share/Save/Bookmark