میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۰۰
 
 
راه صد ساله‌ای که بیست‌ ساله طی شد

با توجه به پیشرفت تکنولوژی در این روز‌ها، نه فقط ساخت سلاح‌های پیشرفته بلکه صادرات این سلاح‌ها هم مورد توجه قرار گرفته، به نحوی که بعد از جنگ سرد بازار سنگینی در این خصوص ایجاد شده است.
در حال حاضر دو ابر قدرت غرب و شرق بالاترین سطح از صادرات سلاح را در اختیار دارند، اما در این بین نکته‌ای مهم را نباید فراموش کرد و آن هم توان کشور‌های در حال توسعه چون جمهوری اسلامی ایران است چراکه این کشور‌ها در آینده به یک ابرقدرت در سطح جهان تبدیل می‌شوند.
این کشور‌ها باید از هم‌اکنون در تمام زمینه‌ها چون صادرات تجهیزات نظامی برنامه‌ریزی داشته باشند و بازار‌های جهانی را هدف بگیرند که ایران این کار را کرده و آماده برای صادرات سلاح‌های پیشرفته خود است.

ایران بدون قدرت موشکی ارتش بیست و یکم جهان
براساس اعلام موسسه گلوبال فایرپاور جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۱۷ میلادی در رتبه ۲۱ جهان ایستاد؛ این رتبه در حالی بدست آمد که کشور‌هایی مانند عربستان سعودی که تا بن‌دندان به سلاح‌های آمریکایی مجهز است پس از ایران قرار دارد. نکته قابل ذکر این است که در رتبه‌بندی نیرو‌های ایران؛ توان موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و بسیج میلیونی ذکر نشده است که اگر این اتفاق رخ دهد جمهوری اسلامی ایران حتما در جایگاهی بهتر از رتبه ۲۱ جهان خواهد ایستاد.
جمهوری اسلامی ایران که پیش از انقلاب یکی از خریداران تسلیحات نظامی از کشور‌های غربی بود بعد از پیروزی انقلاب در بهمن ۵۷ و در دوران جنگ تحمیلی حتی برای تهیه سیم‌خاردار هم وابسته به دیگران بود، به همت جوانان متخصص کار ساخت تسلیحات نظامی را آغاز کرد و امروز به جایگاهی رسیده که قادر است جنگ‌افزار‌هایی بسازد که با قوی‌ترین سلاح‌های غربی رقابت جدی کند.
جوانان ایرانی در حوزه ساخت تانک در ابتدای جنگ با غنیمت گرفتن تانک‌های دشمن بعثی فرآیند مهندسی معکوس را برای ساخت آن‌ها آغاز کردند و در کنار آن کار ارتقای تانک‌های T-۷۲ را ادامه دادند، اما امروز در این حوزه ایران به جایگاه رسیده که تانکی چون کرار که توان رقابت با پیشرفته‌ترین تانک‌های جهان را دارد؛ ساخته است.
نیرو‌های متخصص ایران که راس آن‌ها شهید حسن تهرانی‌مقدم حضور داشت برای رشد بازدارندگی فعال کشور و در چارچوب برنامه‌های دفاعی؛ در دوران دفاع‌مقدس و همزمان با حمله موشکی عراق به شهر‌های ایران به سراغ ساخت انواع موشک در برد‌های مختلف رفتند و در این کار موفق عمل کردند.
شهید تهرانی‌مقدم که پدر موشکی ایران است در زمان جنگ تحمیلی برای افزایش توان دفاعی ایران کار ساخت موشک را با مهندسی معکوس روی موشک اسکاد آغاز کرد و از تلاش دست نکشید تا این ایران را به جایگاه بالایی در عرصه موشکی رساند.
امروز ایران در توانمندی موشکی به جایگاهی رسیده که با تولید انواع موشک، چون خانواده شهاب، عماد، سجیل و قیام توانسته خواب را از چشم دشمنان بگیرد و مهم‌تر این که به دلگرمی برای مستضعفین جهان باشد. پیروزی انقلاب و جنگ تحمیلی تجربه خوبی را در اختیار ایران برای ساخت تجهیزات قرار داد؛ تجهیزاتی که به گفته بسیاری از مقامات داخلی و کارشناسان خارجی توان رقابت با پیشرفته‌ترین سلاح‌های جهانی را دارد و همین موضوع باعث شد تا از همان ابتدای ساخت برخی کشور‌ها خواهان خرید تسلیحات از ایران باشند.
در همین راستا بر پایه گزارش موسسه بین‌المللی مطالعات صلح استکهلم موسوم به سیپری، جمهوری اسلامی ایران بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ بیش از ۲۰۰ میلیون دلار تجهیزات نظامی را به سایر کشور‌ها صادر کرده، اما از آنجایی کشورهای، چون آمریکا که خود میلیارد‌ها دلار از طریق فروش سلاح درآمد کسب می‌کنند مخالف آن هستند سعی در متوقف کردن صادرات سلاح از سوی ایران را دارند.
ایران در ساخت ادوات امروز در جایگاهی قرار دارد که می‌تواند انواع جنگ‌افزارها، چون تانک، بالگرد، موشک، جنگنده و انواع شناورهای سطحی و زیر سطحی را صادر و مبلغ بسیار زیادی دلار را وارد کشور کند؛ این کار علاوه بر نمایش اقتدار ایران در جهان باعث می‌شود تا جمهوری اسلامی روز به ‌روز جایگاه بهتری در رتبه‌بندی کشور‌های صادر کننده سلاح پیدا کند. (صراط)

کد مطلب: 102666
 
Share/Save/Bookmark