میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۲۴
 
 
پلیس تجمعات مردمی پس از رسیدن ماکرونی و لوپن به دور دوم انتخابات را سرکوب کرد
بازداشت، جریمه اعتراض به نتایج انتخابات در فرانسه
بازداشت، جریمه اعتراض به نتایج انتخابات در فرانسه
 

ماکرون و لوپن در حالی به دور دوم انتخابات راه یافتند که پلیس فرانسه اعلام کرد که بیش از یکصد نفر در جریان اعتراض‌ها به نتایج انتخابات در پاریس بازداشت شدند.
معترضان فرانسوی که پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در این کشور به خیابان‌ها آمدند، به طرف نیروهای امنیتی بطری پرتاب کردند، خودروها را آتش زدند و شیشه مغازه‌ها را شکستند.
بنا بر اعلام پلیس، شش افسر پلیس و سه تن از معترضان در جریان ناآرامی های مرکز پاریس زخمی شدند. پلیس فرانسه شمار دقیق بازداشت شدگان را یکصد و ۴۳ نفر عنوان کرد. صدها جوان فرانسوی در اعتراض به راهیابی 'مارین لوپن' و 'امانوئل مکرون' به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، در خیابان‌های پاریس تجمع کردند. این تجمعات با عنوان 'ضدفاشیست' و 'ضد کاپیتالیست'، علاوه بر پاریس در چند شهر دیگر فرانسه از جمله لیون در مرکز، بوردو در جنوب غربی و شهرهای نانت و رن در غرب این کشور برگزار شد. 
در همین حال، 'اتیاس فکل' وزیر کشور فرانسه اعلام کرد که مکرون و لوپن به ترتیب ۲۳.۷۵ و ۲۱.۵۳ درصد آرا را در جریان انتخابات کسب کردند و به دور دوم راه یافتند. دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه قرار است ۷ ماه می (۱۷ اردیبهشت ماه) با حضور دو منتخب دور نخست برگزار شود.
حزب جبهه ملی فرانسه در تکاپوی فرافکنانه برای کسب آراء رأی‌‌دهندگان فرانسوی به نفع نامزد این حزب در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، خواستار حمایت حامیان نامزد مغلوب جمهوری‌خواهان از مارین لوپن شد. در پی اعلام نتایج اولیه دور نخست انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۷ فرانسه و راهیابی «امانوئل ماکرون» نامزد مستقل میانه‌رو و «مارین لوپن» نامزد راست افراطی جبهه ملی به دور دوم این انتخابات، معاون حزب جبهه ملی از تمامی رأی‌دهندگان از جمله حامیان «فرانسوآ فیون» خواست که در دور دوم انتخابات به مارین لوپن رأی دهند.
وی در گفت‌وگو با شبکه ۲ تلویزیون فرانسه در اظهاراتی اعلام کرد: «من از تمامی رأی‌دهندگان از جمله آنهایی که به «فرانسوآ فیون» رأی دادند و معتقدند که دور نخست انتخابات دزدیده شده بود [کنایه از تقلب در انتخابات]، می‌خواهم که در دور دوم به مارین لوپن رأی بدهند.»
تکاپوی معاون حزب جبهه ملی برای کسب آراء رأی‌دهندگان فرانسوی به نفع مارین لوپن در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۷ در حالیست که شب سه‌شنبه در پی اعلام نتایج انتخابات، فرانسوآ فیون جمهوری‌خواه و بنوآ آمون سوسیالیست با پذیرش شکست خود از طرفدارانشان خواستند که برای مقابله با لوپن و ممانعت از ورود وی به کاخ ریاست جمهوری الیزه، در دور دوم انتخابات به ماکرون رأی دهند.
«امانوئل ماکرون» نامزد مستقل میانه‌روی جنبش «پیشرو» و «مارین لوپن» نامزد حزب راست افراطی جبهه ملی که برخی کارشناسان و تحلیلگران او را «ترامپ فرانسه» می‌نامند، توانستند در دور نخست انتخابات که دیروز برگزار شد، با کسب بیشترین آراء بر ۹ رقیب دیگر خود غلبه کرده و به دور دوم انتخابات که در روز ۷ ماه می آینده (۱۷ اردیبهشت) برگزار خواهد شد، راه یابند.
حدود ۲۲ درصد از شرکت کنندگان در دور نخست انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در این انتخابات رأی ممتنع دادند که این امر به معنای نارضایتی گسترده فرانسویان از طبقه سیاسی است.
طبق اعلام مؤسسه نظرسنجی
Kantar Sofres، چیزی در حدود ۲۲ درصد از شرکت‌کنندگان در دور نخست انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۷ فرانسه که روز گذشته برگزار شد، در این انتخابات رأی ممتنع دادند که این رقم در مقایسه با میزان آرای ممتنع دور نخست انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۲ فرانسه حدود ۱.۴۸درصد افزایش داشته است.بنابه عقیده برخی تحلیلگران و کارشناسان، آراء ممتنع در انتخابات در واقع نشانه نارضایتی گسترده از طبقه سیاسی است و با توجه به نزدیکی و تنگاتنگ بودن رقابت‌ها در دور نخست انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۷ ، تعداد رأی‌های ممتنع عاملی تعیین‌کننده و سرنوشت‌ساز محسوب می‌شود که ممکن است پیش‌بینی‌ها و محاسبات را در مورد نتیجه نهایی انتخابات بر هم بزند.
«سرژ گالام» فیزیکدان فرانسوی که پیروزی «دونالد ترامپ» در انتخابات آمریکا را پیش‌بینی کرده بود، معتقد است که آرای ممتنع تأثیر ویژه‌ای در انتخابات دارند و نقش تعیین‌کننده‌‌ای خواهند داشت.
فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهور فرانسه گفته که در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری این کشور به امانوئل ماکرون رأی خواهد داد.
وزیر خارجه آلمان ضمن استقبال از راه یافتن امانوئل ماکرون نامزد مستقل انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه به دور نهایی، گفت که مطمئن است وی رئیس‌جمهور فرانسه خواهد بود.
«زیگمار گابریل» وزیر خارجه آلمان اعلام کرد که «امانوئل ماکرون» نامزد مستقل انتخابات ریاست جمهوری فرانسه یک نقطه شروع برای فرانسه و اروپا خواهد بود. گابریل از اینکه ماکرون به دور دوم انتخابات راه یافت، ابراز خرسندی کرد و این وضعیت را برای آلمان دارای پیامدهای مثبت دانست و گفت: «من مطمئنم که وی رئیس‌جمهور جدید فرانسه خواهد شد.» لازم به ذکر است فرانسه این روزها دورانی بحرانی را دارد که بر آینده اتحادیه اروپا نیز تاثیرگذار خواهد بود.

کد مطلب: 99056
 
Share/Save/Bookmark