میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۵۳
 
 
اولاند به دنبال چه‌می‌گردد

فرانسوا اولاند رئیس‌جمهور فرانسه دیروز، برای دیدار با مقامات عراقی و بازدید از نیروهای فرانسوی در این کشور، وارد بغداد شد. با توجه به ناگهانی بودن این سفر و شرایط داخلی فرانسه این سفر از چند بعد قابل بررسی است. پیش از هر چیز باید به این امر توجه داشت که این سفر غیرمنتظره و ناگهانی بوده و این نشانگر هراس سران غرب از اعتراض‌های مردمی و عدم موقعیت اجتماعی داشتن در عراق است چنانکه مقامات کشورهایی مانند انگلیس و آمریکا نیز با همین وضعیت وارد عراق می‌شوند.
فرانسه اکنون که عملیات موصل به مرحله نهایی رسیده سعی دارد تا خود را شریک پیروزی عراق سازد و ژست فاتح مبارزه‌کننده با تروریسم را بگیرد تا پنهان کننده پرونده سیاه خود در حمایت از تروریسم باشد. اولاند که محبوبیت چندانی میان مردم فرانسه ندارد با ژست‌هایی ضد تروریستی و ناجی امنیت بودن سعی در فرار از روند افول جایگاه مردمی خود است. اولاند با این سفر سعی دارد تا چهره‌ای بشر دوست از خود به نمایش گذارد حال آنکه مواضع وی در قبال پناه‌جویان که بسیاری از آنان عراقی هستند در اردوگاه کاله که به آواره شدن آن‌ها در فصل سرما منجر شد واهی بودن این ادعا را نشان می‌دهد.
فرانسه در سوریه با رسوایی حمایت از تروریسم و البته شکست در برابر جبهه مقاومت مواجه شده است حال با حضور در عراق سعی دارند تا آن رسوایی و شکست را کمرنگ و افکار عمومی را به نقش فرانسه در امنیت عراق معطوف سازد. نکته مهم در رفتار فرانسه، اقدامات رقابتی آن با سایر کشورهای اروپایی و‌امریکا برای حضور در غرب آسیا از جمله عراق است. کشورهایی مانند انگلیس، آلمان، آمریکا و روسیه تحرکات بسیاری برای توسعه حضور در غرب آسیا از جمله در عراق داشته‌اند و فرانسه نیز برآن است تا با حضور اولاند در این عرصه از رقبا عقب نماند. ادعاهای بشر دوستانه و حمایت از عراق علیه تروریسم صرفا سرپوش فرانسه برای توسعه حضور در عراق است. بخش نفت عراق و نیز فروش تسلیحات به این کشور از مهم‌ترین محورهای مطالبات فرانسه است.
تحرکات منفی فرانسه در عراق از جمله اقدامات تفرقه‌افکنانه و تجزیه‌طلبانه آن نکته‌ای قابل تامل در ساختار رفتاری این کشور است چنانکه فرانسه از حامیان استقلال منطقه کردنشین و حتی تجزیه عراق به بخش‌های شیعه و سنی است. نکته‌ای که باید در نظر داشت آن است که فرانسه اگر واقعا به دنبال کمک به عراق است باید از حمایت از تروریسم در سوریه دست بردارد چراکه امنیت سوریه یعنی امنیت عراق و عدم رویکرد فرانسه به این امر یعنی واهی بودن ادعای حمایت از عراق.

کد مطلب: 98066
, مولف : فرامرز اصغري
 
Share/Save/Bookmark