میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۳۷
 
 
در نشست خبری دومین جشنواره پرده‌خوانی و نقالی غدیر مطرح شد:
میدان امام حسین(ع) میزبان ۳۱ اجرای نقالان و پرده‌خوانان علوی

دبیر علمی جشنواره پرده‌خوانی و نقالی علوی گفت: این جشنواره با هدف طرح مباحث مهم درباره امام علی(ع) از اخلاق و قضاوت‌ها و سبک زندگی امسال با ۳۱ اجرای نقالی و پرده‌خوانی در میدان امام حسین(ع) برگزار می‌شود.
نشست خبری دومین جشنواره پرده‌خوانی و نقالی غدیر صبح دیروز، یازده شهریور با حضور داود فتحعلی بیگی دبیر علمی، حسین عالم‌بخش، دبیر اجرایی و قنبری مجری کارشناس در حوزه هنری برگزار شد.
در ابتدا فتحعلی بیگی با تاکید بر اهمیت داشتن جشنواره‌هایی با مضمون اندیشه‌های علی(ع) گفت: من بارها پیشتاز نمایشنامه‌هایی درباره ایشان بودم. توجه به سیره امام علی از طریق همین جشنواره در حال فراهم شدن است، البته پیش از این نیز ما به مناسبت جشنواره ایینی سنتی نسبت به هنر نقالی توجه ویژه داشتیم و این توجه باعث شد خیلی‌ها بدین هنر ابراز علاقه کردند.
وی در ادامه گفت: در خود جشنواره نقالان علوی شاهد حضور نوجوانان تا کهنسالان هستیم، امیدواریم این جشنواره به تدریج از مناظر مختلف به سیره امام علی توجه کند که اگر علی را بشناسیم به تبع آن پیامبر(ص) را هم بهتر خواهیم شناخت. حدیث پیامبر که او مدینه علم و علی درب آن است، اینجا معنی میدهد.
حسین عالم‌بخش نیز طی سخنانی عنوان کرد: امسال استقبال و شرکت‌کنندگان جشنواره بیش از قبل بود. میدان امام حسین محل اجرای جشنواره به عنوان مکان مذهبی هنری است و امیدواریم سال بعد این مکان به پنج نقطه زیاد شود.
وی در ادامه گفت:۱۱۷اثر امسال به جشنواره رسید. زنان متقاضی امسال زیاد هستند. ما ۳۱ اجرا توسط نقالان و پرده‌خوانان و پیشکسوتان خواهیم داشت و یک منقبت‌خوان و یک نقال نوجوان ۱۴ ساله خواهیم داشت. تلاقی این جشنواره با جشنواره آیینی سنتی باعث شد ما به همان یک نقطه اکتفا کنیم.
عالم‌بخش اظهار داشت: هماهنگی برای حمایت اموزش و پرورش کردیم اما قدری تعلل باعث شد این قسمت به سال بعد موکول شود که سال بعد شاهد بیش از این نوجوانان باشیم. بحث بزرگداشت به استاد مرشد سیدمصطفی سعیدی از شهرستان بروجرد به عنوان حنجره طلایی نیز برپا می‌شود. یک کتاب حماسه‌های امام علی نوشته مهدی شفیعی هم به زودی منتشر خواهد شد. یک نقال کودک ۹ ساله از بوشهر نیز در جشنواره حضور دارد. وی با اشاره به اینکه قرار بوده ایستگاه‌های مترو هم برنامه خاص در این ایام داشته باشند اما به دلیل اینکه برنامه‌ریزی‌ها کامل نشد به سال‌های بعد موکول شد، افزود: ما الان یازده شرکت‌کننده از شهرستان‌ها داریم منتها به دلیل نبود زیرساخت‌ها برنامه‌ای در شهرستان نداریم از لحاظ محل اجرا نیاز به همکاری بیشتر داریم که امیدواریم برای سال بعد با همکاری شهرداری پنج نقطه مثل سبزه میدان، پارک گفتگو، برج میلاد، تکیه دولت و... نیز فعال شوند.
عالم‌بخش درباره تلاقی دو جشنواره آیینی سنتی و نقالان علوی گفت: خوشبختانه ساعت برگزاری جشنواره ما هفده تا بیست هر شب متفاوت با جشنواره آیینی سنتی در میدان انقلاب بدون رقابت اما با بررسی آثار صورت می‌گیرد و تندیس مرشد ترابی برای کسانی که اثر خاص و مهم دارند تخصیص پیدا می‌کند. وی با اشاره به هجمه‌ها علیه ائمه به ویژه حضرت علی(ع) گفت: تبلیغات ما هم کم شده و نسل جوان دچار مشکل می‌شوند. فطرت ایرانیان نقل را خیلی دوست دارد و ما توانستیم از این عرصه استفاده کنیم الان ما حتی از عراق، آذربایجان، بخشی از ازبکستان و پاکستان درخواست داشتند و در این کشورها هم نقال داریم.
دبیر اجرایی جشنواره پرده‌خوانی و نقالی غدیر اظهار داشت: خیلی از نقالان که سال گذشته در جشنواره ما بودند در مساجد و سایر مکان‌ها نقالی کردند به استثنای پیشکسوتان بقیه شناخته شدند و این جای شکر دارد حتی دانشجویان هم به این عرصه ورود می‌کنند.
در پایان فتحعلی بیگی درخواست خود را برای داشتن یک رشته آیینی سنتی در دانشگاه‌ها مطرح کرد و گفت: در سده‌های قبل نقالان در مکان‌هایی معرکه می‌گرفتند اما امروز دیگر جایگاه سنتی نقالی را نداریم قهوه‌خانه‌ها، قلیانسرا شده و مکان‌های سنتی هم مکانی برای غذاخوری تبدیل شده است. مردم دیگر به نقالی توجه ندارند پس ما هم باید برای عرضه بروز هنرهای سنتی مکان‌های ویژه‌ای داشته باشیم این همه فرهنگسرا و سرای محله ساخته شده اما کسی به فکر مرکزی برای اجرای نمایش‌های آیینی سنتی نبوده است. حتی برخی معماری‌ها به کارهای سنتی نمی‌خورد. مدیران فرهنگی باید به این فکر بیفتند که بستر کار در جامعه است ما در جشنواره آیینی سنتی نقال پنج ساله داریم.
در پایان عالم‌بخش درباره وضعیت پرده‌خوانی گفت: این بخش متمرکز بر پیشکسوتان است. علاوه بر اینکه طومارهایی هم از زندگی امام علی تهیه شده برخی از اینها نسخه‌هایشان کهن است اما برخی اسنادشان ایراد دارد ما هم کتاب‌هایی تهیه کردیم که دوستان از داخل آنها قصه‌هایشان را انتخاب کنند ما یک پرده درباره ماجرای غدیر داریم که محسن میرزاعلی تهیه کرده و چند داستان دیگر مجموعه اینها در قالب طومار در عنوان یک کتاب درباره امام علی(ع) تهیه می‌شود. بخشی هم مرشد سعیدی تهیه و ضبط کرده که قرار است در دسترس قرار بگیرد.
سپس فتحعلی بیگی با اشاره به اینکه سنت نقالی قهوه‌خانه‌ای در حال انقراض است گفت: ‌امروزه اگر پرده‌خوانی بخواهیم کارگرانی است قریب ده میلیون چند سال پیش یک پرده قیمت داشت زحمتش هم زیاد است اما برخی امروز برای به روز شدن و کم شدن هزینه‌ها بنرهایی چاپ می‌کنند اما همه قصه‌ها روی پرده نیست مستلزم طراحی جدید است اصلاح پرده هم یک جور پایبند کردن رهگذر بوده خود پرده‌خوانی زیرمجموعه هنر نقالی است.
دومین جشنواره پرده‌خوانی و نقالی غدیر سیزده تا هفده شهریور در میدان امام حسین و حوزه هنری انقلاب اسلامی برپا می‌شود.

کد مطلب: 100767
 
Share/Save/Bookmark